Kännykänpuhdistin on koronahullutusta hulluimmillaan

Anonyymi

Joihinkin tavarataloihin on tuollaisia ilmeisen kalliita härpäkkeitä hommattu.

Täysin turhia vekottimia. Kännykkähän on suunnilleen yhtä henkilökohtainen kuin tamponi tai hammasharja. Eli pidetään taskussa, näpylöidään, ja pistetään taskuun. Vieraat ei sitä käpälöi.

Joten jos siinä jonkun basillia ja virusta on, ne on omia.

Suurempi riski saada korona on se tavaratalo, kuin kännykkä. Vielä suurempi riski on metro, jolla sinne tavarataloon ehken matkustaa.

6

199

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metron ohella toinen potentiaalinen koronalinko tietysti on: kaikki julkiset WC:t, varsinkin WC-pytyt.

    • Anonyymi

      Lehdistö alkaisi kirjoittamaan THL suosituksella kuinka paha koronan levittäjä kännykkä olisi, niin paniikki siitä syntyisi.
      THL voisi ohjeistaa keittämään kiehuvassa vedessä 5min ajan kännykkää.

    • Anonyymi

      Tässähän on nyt markkinamiehille rakoa alkaa kauppaamaan anti-koronaista kännykkäsuojakalvoa, taikka pussia, tms. 10 € kpl ja kauppa käy kun siimaa.

    • Kännykkää näpelöidään reissussa likaisilla käsillä, joten siinä olevat virukset eivät ole omia. Jos kosket ensin ovenkahvaan ja sitten kännykkään niin kännykän kuoressa on nyt samat virukset mitä löytyi ovenkahvasta.

      Ongelmaa ei olisi jos kännykkää näpelöitäisiin vain kotona tai vain reissussa. Ongelma tulee kun samaa kännykkää käytetään sekä reissussa että kotona.

      Kädet pestään kotiin tullessa siksi, että muuten niiden mukana tulee reissusta viruksia kotiin. Kännykkä desinfioidaan kotiin tullessa ihan samasta syystä johtuen. Itse näplään kännykkää viimeiseksi nukkumaan mennessäni joten jos se on likainen niin minun kätenikin ovat likaiset.

      Nukkuva ihminen ei osaa olla koskematta sormillaan kasvoihin, nenään, silmiin ja minne sitten sormet osuvatkin. Jos kännykässä on ovenkahvasta tulleita viruksia niin kohta niitä on minun naamassanikin.

      Joka kerta kun tulen kotiin putsaan kännykän. Siinä kuluu aikaa ja IPA:aa (puhdasta isopropanolia). Jos putsaus onnistuu helpommin niin se säästää aikaa ja vaivaa. Jos putsaus on vähemmän rankka kokemus kännykän kannalta katsottuna niin se pidentää laitteen ikää.

      Kännykän suojalasit eivät pysy paikallaan jos kännykkää desinfioi alkoholi- tai isopropanolipitoisella aineella. Muutaman kymmenen putsauksen jälkeen ne irtoavat.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.

        Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.

        Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan.

        Totta, kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Mutta esimerkiksi minä olen joka arkipäivä töissä, jolla reissulla käytän kännykkääni likaisin käsin. Kännykkä on minulla samassa taskussa kuin lompakkoni, jonka likaisin käsin otan esille kaupan kassalla maksaakseni.

        Ketju on yhtä heikko kuin sen heikoin lenkki. Ulkona kotoa liikuttaessa pitää valitettavasti olettaa, että osa kansalaisista aivastaa kämmeneensä ja sitten avaa samalla kädellä oven. Ja että itse kosket siihen ovenkahvaan 5 minuuttia rähmäkäpälän sitä lääpittyä. Tuon jälkeen kosketat kännykkääsi joka likaantuu. Käsien peseminen kotona ei ole kovin hyödyllistä jos kädet hetken kuluttua likaantuvat uudelleen kosketeltuasi kännykkääsi.

        Kun suurin osa koronan tartunnoista tapahtuu tällä hetkellä tuntemattomalla tavalla niin olisi syytä huolehtia hygieniastaan mahdollisimman hyvin kaikissa niissä tilanteissa, joissa tarttumista on esimerkiksi influenssaviruksen ja noroviruksen tapauksissa todettu. Tarkoittaa siis käsihygieniaa ja maskeja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe