Joihinkin tavarataloihin on tuollaisia ilmeisen kalliita härpäkkeitä hommattu.
Täysin turhia vekottimia. Kännykkähän on suunnilleen yhtä henkilökohtainen kuin tamponi tai hammasharja. Eli pidetään taskussa, näpylöidään, ja pistetään taskuun. Vieraat ei sitä käpälöi.
Joten jos siinä jonkun basillia ja virusta on, ne on omia.
Suurempi riski saada korona on se tavaratalo, kuin kännykkä. Vielä suurempi riski on metro, jolla sinne tavarataloon ehken matkustaa.
Kännykänpuhdistin on koronahullutusta hulluimmillaan
6
179
Vastaukset
- Anonyymi
Metron ohella toinen potentiaalinen koronalinko tietysti on: kaikki julkiset WC:t, varsinkin WC-pytyt.
- Anonyymi
Lehdistö alkaisi kirjoittamaan THL suosituksella kuinka paha koronan levittäjä kännykkä olisi, niin paniikki siitä syntyisi.
THL voisi ohjeistaa keittämään kiehuvassa vedessä 5min ajan kännykkää. - Anonyymi
Tässähän on nyt markkinamiehille rakoa alkaa kauppaamaan anti-koronaista kännykkäsuojakalvoa, taikka pussia, tms. 10 € kpl ja kauppa käy kun siimaa.
Kännykkää näpelöidään reissussa likaisilla käsillä, joten siinä olevat virukset eivät ole omia. Jos kosket ensin ovenkahvaan ja sitten kännykkään niin kännykän kuoressa on nyt samat virukset mitä löytyi ovenkahvasta.
Ongelmaa ei olisi jos kännykkää näpelöitäisiin vain kotona tai vain reissussa. Ongelma tulee kun samaa kännykkää käytetään sekä reissussa että kotona.
Kädet pestään kotiin tullessa siksi, että muuten niiden mukana tulee reissusta viruksia kotiin. Kännykkä desinfioidaan kotiin tullessa ihan samasta syystä johtuen. Itse näplään kännykkää viimeiseksi nukkumaan mennessäni joten jos se on likainen niin minun kätenikin ovat likaiset.
Nukkuva ihminen ei osaa olla koskematta sormillaan kasvoihin, nenään, silmiin ja minne sitten sormet osuvatkin. Jos kännykässä on ovenkahvasta tulleita viruksia niin kohta niitä on minun naamassanikin.
Joka kerta kun tulen kotiin putsaan kännykän. Siinä kuluu aikaa ja IPA:aa (puhdasta isopropanolia). Jos putsaus onnistuu helpommin niin se säästää aikaa ja vaivaa. Jos putsaus on vähemmän rankka kokemus kännykän kannalta katsottuna niin se pidentää laitteen ikää.
Kännykän suojalasit eivät pysy paikallaan jos kännykkää desinfioi alkoholi- tai isopropanolipitoisella aineella. Muutaman kymmenen putsauksen jälkeen ne irtoavat.- Anonyymi
Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.
Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.
Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan.Totta, kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Mutta esimerkiksi minä olen joka arkipäivä töissä, jolla reissulla käytän kännykkääni likaisin käsin. Kännykkä on minulla samassa taskussa kuin lompakkoni, jonka likaisin käsin otan esille kaupan kassalla maksaakseni.
Ketju on yhtä heikko kuin sen heikoin lenkki. Ulkona kotoa liikuttaessa pitää valitettavasti olettaa, että osa kansalaisista aivastaa kämmeneensä ja sitten avaa samalla kädellä oven. Ja että itse kosket siihen ovenkahvaan 5 minuuttia rähmäkäpälän sitä lääpittyä. Tuon jälkeen kosketat kännykkääsi joka likaantuu. Käsien peseminen kotona ei ole kovin hyödyllistä jos kädet hetken kuluttua likaantuvat uudelleen kosketeltuasi kännykkääsi.
Kun suurin osa koronan tartunnoista tapahtuu tällä hetkellä tuntemattomalla tavalla niin olisi syytä huolehtia hygieniastaan mahdollisimman hyvin kaikissa niissä tilanteissa, joissa tarttumista on esimerkiksi influenssaviruksen ja noroviruksen tapauksissa todettu. Tarkoittaa siis käsihygieniaa ja maskeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335697- 765179
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1503309Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky232610- 432239
- 492168