Supo tarkkailee äärioikeistolaisia

Huolestuttaako?
"Supo kansallisesta turvallisuudesta: Äärioikeiston uhka Suomessa kasvanut"
"Merkittävimmän uhan muodostavat radikaali-islamistista tai äärioikeistolaista ideologiaa kannattavat yksittäiset henkilöt tai pienryhmät, jotka saavat motivaationsa terroristisesta propagandasta.

Äärivasemmistolaista turvalisuusuhkaa ei Suomessa Pelttarin mukaan ole.

– Suomessakin on pienessä mittakaavassa äärivasemmistolaista toimintaa. Se ei toistaiseksi vaaranna kansallista turvallisuutta."
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat
Aloittaja
  • Aloittaja

    Jaa et..

    "Tutkija Yhdysvaltojen joukkoampumisista: Valtaosa ääriryhmien vihateoista valkoisten ääriryhmien tekemiä"

    https://yle.fi/uutiset/3-10908645

    Äänestä

  • Aloittaja

    En ymmärrä mitä oikein haet tuolla mongoloidijutullas..🤔

    Äänestä

  • Siinä takana LOGOSSA linkki.. P2 rikollisjärjestön tunnus.
    Supo itse vakoilee kansansa turva kameriota Pohjois Koreakin on kaukana SUPON suorittamasta terrorista kansaansa vastaan. Supo antaa suojaa taholle joka kavltaa isänmaataan omiin itsekkäsiiin hyveisiinsä. Poliisi estää mielipiteen vapauden Pohjois koreassaki diktatuuri lievenpää.

    Äänestä

En oikein ymmärrä millaista uhkaa äärioikeisto muodostaa? Nehän hengaavat omissa porukoissaan ja fanittavat Hitleriä ihmisiltä piilossa.

Äänestä
  • Aloittaja

    No vastasin tuossa ylempänä.. ☝️

    Äänestä

  • Aloittaja

    Wwuwuw kirjoitti:

    No vastasin tuossa ylempänä.. ☝️

    Follow the kepu-finger..

    Äänestä

  • Ne haluaa tessin pois ja palkansaajilta palkat lomat pois ja eikä olisi työehtoja lainkaan eli orjuuttaa ja tappaa nälkään tai ampumalla työläiset eli äärioikeistolaiset eli työnantajat haluaa surmata työläiset ja lietsovat vihaa ja pahaa ja ovat uhka suomalaisille ja ihmisyydelle eli haluavat paikallis sopimista eli vaarallisia ihmisille

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne haluaa tessin pois ja palkansaajilta palkat lomat pois ja eikä olisi työehtoja lainkaan eli orjuuttaa ja tappaa nälkään tai ampumalla työläiset eli äärioikeistolaiset eli työnantajat haluaa surmata työläiset ja lietsovat vihaa ja pahaa ja ovat uhka suomalaisille ja ihmisyydelle eli haluavat paikallis sopimista eli vaarallisia ihmisille

    Työnantajat harvoin kuuluvat äärioikeistoon.

    Äänestä

Ei huolestuta sinkkuna. En pelkää kävellä ulkona yksin. Asun kaukana, tooodella kaukana. Täälläpäin henkensä voi menettää metsästäjän luodista varsinkin jos eksyy yksin kansallispuistoon. Onneksi TÄÄLLÄ ei ole tullut vielä yhtään uhria.

Äänestä

Pelttari tai muutkaan pellet eivät viitsineet/halunneet tarkistaa esim. sen marokkolaisen puukottajan tietoja eurorekisteristä. Sitäkään ei olisi ollut mikään velvollisuus ottaa maahan. Mutta piti saada survottua tyhmälle kansalle turha turvallisuus-tiedustelu lue kyyläyslaki. Nyt nämä pellet saivartelevat taas äärioikeistosta että oikeuttaisivat loiseläjän palkkansa.

Äänestä
  • Ohisalolta järkipolitiikkaa, että torppasi tuon parasiitin virkahaussa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ohisalolta järkipolitiikkaa, että torppasi tuon parasiitin virkahaussa.

    Hutisalo ei ole eläessään tehnyt ainuttakaan järkevää päätöstä.

    Nomen est omen: Ohisalo=Hutisalo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hutisalo ei ole eläessään tehnyt ainuttakaan järkevää päätöstä.

    Nomen est omen: Ohisalo=Hutisalo.

    Pelttarin tapauksessa poikkeus vahvisti säännön? 😁

    Äänestä

  • Puukottajaa ei oltukaan "otettu maahan". Hän vain oli tullut maahan turvapaikanhakijana.

    Äänestä

Tyhmiähän ne olis, jos kertoisi teille kaiken niin kuin se on. :D

Äänestä
  • Aloittaja

    Samanlaisia viirapäitä.

    Äänestä

  • Muthei! Ääri-islamilaiset eivät ole äärioikeistoa. He ova ääri-keskiaikaistoa tai jotain. Ja sitä ei voi enää syyttää, koska sitä ei ole enää olemassa. Ei ole vihervasemmiston mielestä... :D

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Muthei! Ääri-islamilaiset eivät ole äärioikeistoa. He ova ääri-keskiaikaistoa tai jotain. Ja sitä ei voi enää syyttää, koska sitä ei ole enää olemassa. Ei ole vihervasemmiston mielestä... :D

    Sattuuko päähän? 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muthei! Ääri-islamilaiset eivät ole äärioikeistoa. He ova ääri-keskiaikaistoa tai jotain. Ja sitä ei voi enää syyttää, koska sitä ei ole enää olemassa. Ei ole vihervasemmiston mielestä... :D

    Varhaiskeskiaikaistoa tarkemmin sanoen.

    Äänestä

Vihervasemmistolaiset anarkitistit, erilaiset monikultturistit tai suvakit, sekä tietty uskontolliset fanaatikot tai siis islaminuskoiset muodostavat uhkan kansalaisille.

Äänestä
  • Ja juuri nämä ryhmät idioottimaisella maahanmuuttopolitiikallaan saavat nousemaan äärioikeiston. Kaikki äärijutut ja fanaatikot ovat pahasta, mutta aivan selvää on, että meidän Ohisalon kaltaiset hullut saavat tätä aikaiseksi. Ymmärrettävää, että suomalaisten täytyy puolustautua Suomen islamisoitumista vastaan jotenkin. Kun työpaikat viedään, yksityisautoilu tehdään mahdottomaksi ja mamuja halutaan samaan aikaan tänne on täysin selvää, että järjestäydytään kaikkea tuota vastaan. Kantaväestö on todella hätää kärsimässä. Ohisalon politiikka kusee omiin jalkoihinsa.

    Äänestä

  • Nämä ovat utopioihin uskovia pimeitä tyyppejä, joille ei realistinen elämä riitä.

    Äänestä

Suojelupoliisi eli SuPo vastaa kansallisesta turvallisuudesta; panisivat sitt lopun jo Haaviston uralle!
Hänhän on sen uhkan; suurin toteuttaja. Ääripään uhkia rahtaa meille, muka turvapaikan hakijoina ja tarpeellisena lisä työvoimana. Näkis vaan miten aikoo heidät saada työmarkkinoille. Hyvin harvalla heistä on edes halua sopeutua tähän yhteiskuntaan, saati tehdä töitä itsensäkään elättämiseen.

Kelassa on oikein arabian kieliset tulkit pakolaisia varten, jotta osaavat anoa kaikkea mitä voi saatavissa olla. Suomessa on omia kantasuomalaisiakin työttömiä, joten lisää työttömiä ei enää tarvita!Ulkomaalaisen työvoiman palkkaamista suunnitellaan hallituksessa vielä jopa helpotettavan. (hitto mitä urpoja... yhteiskunta vastuuta?)

Se osa suomalaisista, jotka ovat töissä; elättävät verovaroin yhteiskuntaamme, avustuksien ja tukirahojen varassa eläviä. Kaikki mielenteveysongelmista ja sailaala hoidoista plus terapioista, aina oikeusavustajiin ja vankien hoitoon asti.

Siinä ei vielä ollut kaikki... mutt jätetään tämä nyt tähän, jottei Wuwwelin mieli pahoitu, mun "rasistisista" mielipiteistäni.

Ps. Meille tulee käymään samoin kuin Ruotsillekin, siellä ollaan Joukahaisen tapaan jo kurkkua myöten suossa! Meille muijille se taas tietää varmastikin Ainon kohtaloa.
trollikka

Äänestä

No eihän näistä koirankuonolaisista ole edes turvallisuusuhkaksi, sisäsiittoisuus ja vuosisatainen lakeijamaisuus, joka mädättänyt kollektiivisen alitajunnan on saanut aikaan täydellisen alistumisen ja masokistisen mielenlaadun. Suomalaiselle syrjäkansalle riittää kalja, töllön idariohjelmat, jääkiekko, seiskalehti, lisääntyminen vailla järjen häivää. Ei mitään korkeampia päämääriä, äänestyskin lopetettu. Ainoa toivo on. että nämä islamistit saisivat jotain eloa näihin pystyynkuolleisiin suomalaisvätyksiin, värväisivät nyt joukkoihinsa edes muutaman esimerkiksi, että muistuisi mieleen vastaanpanemisenkin mahdollisuus hieman laajemmassa ja merkityksellisemmässä mittakaavassa kuin mihin nämä itse ikinä kykenevät.

Äänestä

Ihan oikein. Hyvä SUPO!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Wwuwuw kirjoitti:

Huolestuttaako?
"Supo kansallisesta turvallisuudesta: Äärioikeiston uhka Suomessa kasvanut"
"Merkittävimmän uhan muodostavat radikaali-islamistista tai äärioikeistolaista ideologiaa kannattavat yksittäiset henkilöt tai pienryhmät, jotka saavat motivaationsa terroristisesta propagandasta.

Äärivasemmistolaista turvalisuusuhkaa ei Suomessa Pelttarin mukaan ole.

– Suomessakin on pienessä mittakaavassa äärivasemmistolaista toimintaa. Se ei toistaiseksi vaaranna kansallista turvallisuutta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu