Saarisen huonekaluliike

Anonyymi

Tietääkö kukaan, toimiiko Saarisen huonekaluliike vielä Kemissä tai milloin se on lopetettu? Pitäisi saada olohuoneeseen uusi pöytä ja pari tuolia.

8

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä höpise, tiiät hyvin ettei toimi.

    • Anonyymi

      missä tuommoinen liike on ollu? kysy askon puusta?

    • Anonyymi

      Saarisen huonekaluliike lienee lopetettu. Ei ole edes samaa taloa jäljellä. Ei löytynyt puhelinnumeroakaan. Oli monipuolinen huonekaluliike. Siellä myytiin hyvien huonekalujen lisäksi jopa Vespa-merkkisiä skoottereita. Niin ikään siellä myytiin radiovastaanottimia ja niitä korjattiin. Korjataanko radioita ja televisioita enää Kemissä vai onko ostettava uusi entisen rikkoontuessa? Lukkarilankadun paikkeilla oli radio- ja televisiokorjaamo, mutta en löytänyt enää. Televisio on ollut monta päivää pimeänä. Uutisia siitä voisi katsoa, kun on sotakin Ukrainassa. Venäjä uhkailee laajeta kaikkiin maihin, joita se pitää etupiirinään. Venäjän mukaan Suomikin kuuluu sen etupiiriin.

      • Anonyymi

        Kyllä se talo on yhäkin sillä paikalla missä liike oli.


      • Anonyymi

        Ei kai Ukrainan sota liity kovinkaan paljon saarisen huonekaluliikkeen historiaan, mankan ostin yli 50 v. sitten, Philips.


    • Anonyymi

      Vieläkö se kemikaliliike puutalossa Nahkurinkadun puolella, jossa oli ainaki vielä 1960-luvun lopulla näky olevan kemikaliliike Nahkurinkatu ja Sauvosaarenkatu kulmassa? Jos ei ole niin minne mahtanyt siirtyä?

      • Anonyymi

        Valtakadun ja Sauvosaarenkadun kulmassa oli vanha puutalo jossa oli pieni kosmetiikkaliike. Joskus 45 v sitten


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtakadun ja Sauvosaarenkadun kulmassa oli vanha puutalo jossa oli pieni kosmetiikkaliike. Joskus 45 v sitten

        Nahkurinkatu ja Sauvosaarenkatu oli pitkä puutalo ennen silloista kirjastoa, Nahkurinkatunpuolella on vielä tien reunassa niiltä ajoilta kävelytien betonissa luiska ei loiva kohta siitä meni pihalle tie.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2241
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      7
      1873
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      239
      1391
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      244
      1092
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      100
      1001
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      987
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      92
      882
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      21
      814
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      770
    Aihe