En varmaan ikinä olisi tiennyt, että olen ätmi, jollen olisi sinkut palstaa lueskellut ja josta löytyi diagnoosi meikäläisen egolle, joka on sellainen, jollainen ätmilläkin on.
Jos minulle ei olisi selvinnyt, että olen ätmi, niin olisin pitänyt itseäni vain naisille kelpaamattomana ruman pärstän, ujouden ja olemattomien sosiaalisten taitojeni takia, mutta sillehän on oma sanontakin ätmi ja ätmi olen.
Löysin tietoisuuteeni vastauksen täältä
23
120
Vastaukset
ATM = Aivan Tavallinen Mies
- Anonyymi
ÄTMI = Naiselle kelpaamaton mies
Saamistani vastauksista voi päätellä, että naisille kelpaamaton mies on huumoria ymmärtämätön mies. ; )
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Saamistani vastauksista voi päätellä, että naisille kelpaamaton mies on huumoria ymmärtämätön mies. ; )
Eli aivan tavallisia matoja. ;3
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Saamistani vastauksista voi päätellä, että naisille kelpaamaton mies on huumoria ymmärtämätön mies. ; )
Nauran itselleni usein...
Kollimaattori kirjoitti:
Saamistani vastauksista voi päätellä, että naisille kelpaamaton mies on huumoria ymmärtämätön mies. ; )
Ehkä sinusta hauskaa, mutta huumorisi ei avaudu uusille käyttäjille.
Partakaweri kirjoitti:
Ehkä sinusta hauskaa, mutta huumorisi ei avaudu uusille käyttäjille.
Vanhat käyttäjät ovat käyttäneet jo niin paljon ja pitkän aikaa, että ymmärtävät.
Kollimaattori kirjoitti:
Vanhat käyttäjät ovat käyttäneet jo niin paljon ja pitkän aikaa, että ymmärtävät.
Tämä onkin mitä ilmeisimmin uuden käyttäjän tekemä avaus.
- Anonyymi
Partakaweri kirjoitti:
Tämä onkin mitä ilmeisimmin uuden käyttäjän tekemä avaus.
Siinä onkin palstalaisille miettimistä, että mietintämyssy pyörimään ?!?!?!!!!!!!!!
Anonyymi kirjoitti:
Siinä onkin palstalaisille miettimistä, että mietintämyssy pyörimään ?!?!?!!!!!!!!!
Tai helikopteri.
- Anonyymi
Ätmiylle ei voi tehdä mitään. Ätmiys jatkuu elämän loppuun saakka.
- Anonyymi
Itse olen myös se ruma ankanpoikanen, ja saanut kuulla siitä koko kouluajan keskikoulutasolla. Koska keskikoulutasolla on yleensäkin kehityksen kannalta se kaikkein vaikein aika, niin saada jatkuvaa haukkua muilta pojilta koko ajan, ja mustamaalausta ja erilaista tönimistä ym. nolaamista tyttöjen nähden.
Loppupeleissä elämänaikainen alemmuus voi tulla alkaen keskikoulussa koetuista mollaamisista ja tilanteista joissa on nolattu koko ajan tyttöjen edessä toisten poikien toimesta. Yksin on vaikeaa ryhmää vastaan.
Tosiasiallisesti ruma ankanpoikanen saattaa olla joutsen, mutta ainainen mustamaalaus ja nolaaminen on saattanut ajaa sellaiseen henkiseen tilaan, että siitä nouseminen ei onnistu.
Tässä suhteessa olen samaa mieltä, että ätmiys voi päätyä elämänkestäväksi.
Ilmeisenä ainoana ilona ätmi voi kokea kun saa kuulla entisten mustamaalaajien kuolemista.
- Anonyymi
Aloittajan oma käsitys ja suhtautuminen itseensä kertoo kaiken.
Harvempi nainen haluaa itseään säälivää ja surkuttelevaa itsetunnotonta marttyyria jonka egoa pitäisi sitten koko ajan yrittää kohottaa ja paikata.
Raskas elää ihmisen kanssa joka koko ajan vähättelee ja haukkuu itseään, joka ei arvosta itseään yhtään miksikään. Miten sellainen ihminen voi edellyttää että kukaan muukaan arvostaa? Voihan sitä sanoa, että flunssa vaivaa mutta käytännössä kuitenkin vaivana silti on vuotava nenä, yskä ja mahdollisesti kuumeesta johtuva väsymys tai päänsärky. Ilman niitä flunssa ei tunnu missään.
Koin saman valaistumisen talvella 2012 tutustuttuani palstaan eikä siitä seurannut mitään hyvää tuleviksi vuosiksi. Oma negatiivinen minäkuva vain voimistui, näin joka puolella pelkkiä jyystärikarjuja ja stacyja, jakelin pakkeja ihan kiinnostaville naisille ihan vain säilyttääkseni kasvoni etten saisi itse pakkeja jne.
Tein valtavan määrän työtä saadakseni maailmankuvani takaisin edes sille tasolle mitä se oli ennen palstaan tutustumista, puhumattakaan että olen viime vuosina kehittynyt ihmisenä ja mielestäni aikuistunut jonkin verran.
Silti, ei pidä alistua miksikään aisuriksi eikä kannata olla liian valkoritari. Tervettä kriittisyyttä pitää olla.
Paras neuvoni on silti se, että lähde palstalta äkkiä vielä kun voit 😂- Anonyymi
Joo ei kannata keskustella ainakaan ilman kaasunaamaria, viruksetkin katsos tarttuvat kosketuspinnoilta, eli jos toisella joka näppäilee sinulle jutta näippäimistöönsä niin johan virus sieltä sähköverkkojenkin kautta hyökkää.
Noniin ei peloitella, ei hyökkäile, mutta kosketysnäytön avulla jos toinen siihen koskee helposti hyökkää viiru. - Anonyymi
Enpä minäkään ennen ketään ätmiksi ajatellut, kunnes aloin vierailla palstalla viime kesänä. Nykyään huomaan nauravani itsekseen jos sopivan näköinen heppu vastaan kävelee.. että ätmi😄 silleen hyväntahtoisesti kuitenkin. Jotenki ne heti vaan tunnistaa ätmeiksi🤭🤗💎
- Anonyymi
Viimeksi kaupan kassalla oli ätmi. Osti kaljaa ja kamalanpaljon suklaa patukoita . Vain serlat puuttui🤭
- Anonyymi
Joo melkoisia tramppeja ovat kaikki yliopiston tytöt, varsinkin blondit :D
- Disse
Joo. Täällä palstalla ei normaalia miestä tiedosteta.
Se on joko tai...
Vähänkin jos epäröiit ja eläminen ei ole just raiteillaan olet ätmi. Jos rupeet juomaan viinaa, voit saada kuulemma naisen, mutta jos sillä on jo jälkikasvua, olet aisuri. Kai ketmikin kuuluu tähän laatikkoon?
Jos sinulla olisi suhde naiseen, olet jännämies ja sitä jännempi, mitä useamnan kanssa olet tavannutkin.
Jos sinusta naiset ovat mukavia ihmisiä täällä, oletkin valkoritari.
Ainiin... ja voithan olla kaikinpuolin ihan jees, elämä kunnossa ja kaikki hyvin, mutta naiset ei vaan tajua miten timantti olet, olet k&k-mies... kiltti ja kunnollinen.
Muita vaihtoehtoja ei sitten ole... no homokd voit tietty RUVETA, jos ei näistä löydy sopivaa askia mihin hyppäät. 😂- Anonyymi
No, jo oli varsinainen analyysi, tämän palstan arvostelu asteikoista. =)))
; illanjatkoja...mulla pihasauna lämpeemässä. - Disse
Anonyymi kirjoitti:
No, jo oli varsinainen analyysi, tämän palstan arvostelu asteikoista. =)))
; illanjatkoja...mulla pihasauna lämpeemässä.Joo. Yhteenvetona.. Ei sitten niin mitään järkeä. 😬
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883