Ilmastonmuutoksen tutkiminen on tiedemiesten tehtävä.
Päästöjen rajoittaminen on poliitiikkojen ja myös meidän tavallisten kansalaisten vastuulla.
Tiede ja politiikka
11
60
Vastaukset
- Anonyymi
Mielestä fossiilista eroon pääsy on kaiken lisäksi järkevää. Tietenkin kannattaisi mieluummin ajaa kotimaisella uusiutuvalla energialla kuin maksaa Venäjälle tai arabimaille öljystä, joka on ehtyvä luonnonvara. Jos saamme samalla hillityksi ilmastonmuutosta, niin tuplavoitto.
Itse olen ollut pitkään sitä mietä, että ilmastonmuutoksen torjunta on Suomen kaltaiselle valtiolle pikemminkin mahdollisuus kuin uhka. Täällä on koulutettua porukkaa, jonka kyky uusiin innovaatiihin on osoitettu jo useita kertoja. Sellun keitto alkaa kohta olla menneen talven lumia ja bulkkituotannossa Suomi ei halvan työvoiman maille pärjää. Korke teknologia on se, missä Suomella on senssejä ja ilmastonmuutoksen torjuminen avaa globaalit markkinat. Siitä, onko ilmastonmuutos todellinen uhka, pitäisi keskustella tieteellisesti perustellen.
Tarvittavista ilmastonmuutoksen ehkäisytoimenpiteistä on mahdollista keskustella mielipidepohjalta.- Anonyymi
"Siitä, onko ilmastonmuutos todellinen uhka, pitäisi keskustella tieteellisesti perustellen."
No aloita sitten keskustelu ilman mitään paskanjankutuksia. - Anonyymi
En halunnut edes vihjaista, etteikö ilmastonmuutos olisi todellinen uhka, tai kuten Syksy Räsänen sanoi: "Ei uhka, vaan parhaillaan tapahtuva katastrofi."
Halusin vain ottaa Suomen kannalta toisenkin näkökulman esiin, eli mahdollisuuden, jota Suomi pystyisi hyödyntämään ilmastokriisissä. Sitä näkökantaa tuodaan mielestäni liian vähän esille.
Oliko Churchill, joka sanoi, ettei hyvän kriisin saa antaa mennä hukkaan?
Tieteen kanta ilmastonmuutoksen haitallisuuteen lienee lähes kaikille selvä, muutamaa pakkomielteistä denialistia lukuun ottamatta. Monet heistä ovat argumenteistaan päätellen naulanneet kantansa kiinni jo parikymmentä vuotta sitten, eivätkä kykene enää muuttamaan kantaansa näyttöjen lisääntyessä ja tutkijoiden kannan tullessa yhä varmemmaksi. He edustavat nykyään enää pientä marginaalia, joka ei mieltään muuta, vaikka meri nousisi jo nilkkoihin. Heihin on melko turha ruutia tuhlata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En halunnut edes vihjaista, etteikö ilmastonmuutos olisi todellinen uhka, tai kuten Syksy Räsänen sanoi: "Ei uhka, vaan parhaillaan tapahtuva katastrofi."
Halusin vain ottaa Suomen kannalta toisenkin näkökulman esiin, eli mahdollisuuden, jota Suomi pystyisi hyödyntämään ilmastokriisissä. Sitä näkökantaa tuodaan mielestäni liian vähän esille.
Oliko Churchill, joka sanoi, ettei hyvän kriisin saa antaa mennä hukkaan?
Tieteen kanta ilmastonmuutoksen haitallisuuteen lienee lähes kaikille selvä, muutamaa pakkomielteistä denialistia lukuun ottamatta. Monet heistä ovat argumenteistaan päätellen naulanneet kantansa kiinni jo parikymmentä vuotta sitten, eivätkä kykene enää muuttamaan kantaansa näyttöjen lisääntyessä ja tutkijoiden kannan tullessa yhä varmemmaksi. He edustavat nykyään enää pientä marginaalia, joka ei mieltään muuta, vaikka meri nousisi jo nilkkoihin. Heihin on melko turha ruutia tuhlata." Heihin on melko turha ruutia tuhlata."
Ei ilmastouskovaisten pyssyssä oikeasti ole mitään ruutia koskaan ollutkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Heihin on melko turha ruutia tuhlata."
Ei ilmastouskovaisten pyssyssä oikeasti ole mitään ruutia koskaan ollutkaan.Tyhjä arpa on tyhjä arpa, vaikka miten raaputtaisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhjä arpa on tyhjä arpa, vaikka miten raaputtaisi.
Älä osta tyhjiä arpoja. Käytä ilmastouskovaisen ennustustaitoja.
- Anonyymi
Uskontojutut uskontopalstalle.
- Anonyymi
Etkö muuta keksi? Kreationisteilla on tapana kutsua evoluutioteoriaa uskonnoksi. Oletko kressu vai vaan muuten päästäsi sekaisin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö muuta keksi? Kreationisteilla on tapana kutsua evoluutioteoriaa uskonnoksi. Oletko kressu vai vaan muuten päästäsi sekaisin?
Kyllä minä uskon Jumalan luoneen maailman ja kaiken muunkin niinkuin littumaan ja ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minä uskon Jumalan luoneen maailman ja kaiken muunkin niinkuin littumaan ja ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen.
Eli uskontopalstalle hopi hopi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884