Voihan kumkvatti, kaiken maailman hedelmiä

Tänään kaupassa tuli mieliteko hedelmiin. Tajusin etten ole koskaan syönyt oikeaa mangoa, joten otin sitten sellaisen sekä aivan uutena tuttavuutena kumkvatti. En tiennyt ollenkaan mikä tuo pieni kuorineen syötävä sitrushedelmä on, mutta olivatpa hyvän makuisia. Maistui ihan karkilta. Tässä tuli ihan himo maistella muitakin uusia tuttavuuksia.

Mitä hedelmiä palstalaisten on tullut syötyä?

30

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No ei kovin eksoottista viime aikina.

      Pöydällä on aina banaaneja ja sitrushedelmiä. Viime aikoina on maistunut myös kiiwit ja päärynät. Tummista rypäleistä tykkään, niitä kerran viikossa. Ja Cantalupe-melonia silloin tällöin.

      • Cantaloupe-meloni on minulle ihan uusi. Pitää laittaa kokeiluun.


      • Partakaweri kirjoitti:

        Cantaloupe-meloni on minulle ihan uusi. Pitää laittaa kokeiluun.

        Hyvää/parasta sellaisenaan. Käy myös salaatteihin, kuten vesi- ja hunamelonikin on yliveto. Joo ja juustojenkin kanssa.

        Oletko sinäkin herkuttelija?


      • elisakettu kirjoitti:

        Hyvää/parasta sellaisenaan. Käy myös salaatteihin, kuten vesi- ja hunamelonikin on yliveto. Joo ja juustojenkin kanssa.

        Oletko sinäkin herkuttelija?

        Olen oikein suurherkuttelija. Ruoka on rakkauteni.


      • Partakaweri kirjoitti:

        Olen oikein suurherkuttelija. Ruoka on rakkauteni.

        Sulla on paljon rakastettavaa :)

        Teetkö myös itse ruokaa? Leivot?


      • elisakettu kirjoitti:

        Sulla on paljon rakastettavaa :)

        Teetkö myös itse ruokaa? Leivot?

        Yleensä ostan valmista. Vaikein mitä olen leiponut on ameriikkalainen juustokakku.


    • Ananas taitaa olla vimeisin hedelmäosastolta tehty hankinta vaikka oikeasti se kuulemma on epähedelmä.

      • Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )

        Ehkä tuo selittää myös tarpeen vasenkaistaiselle liikenteelle ja irtautumisen eu:sta.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Mistäköhän suomeen on tullut ananaksen määritelmä epähedelmäksi, kun se englannissa on kiistatta hedelmä, tai oikeastaan useiden hedelmien yhteenkasvannainen, Collective Fruit?

        Selvisi: Wikipediassa selitetään: https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_fruit

        Eli englannissa ollaan oikeassa ja kaikissa muissa kielissä väärässä. Hassua, eikö? ; )

        Onhan siellä myös nimenä pineapple kun suurinpiirtein kaikissa muissa kielissä ananas.


    • Anonyymi
      • Granaattiomenan syönti on aika siivotonta hommaa. Mutta sen terveysvaikutukset on ylivoimaiset. Kuten kaikki punaväriset.

        Noita siemeniä saa myös muuten pakasteena. K-kaupan täysgranaattimehu lasipullossa on mielestäni paras (hintaa kyllä yli 5 e, valitettavaa).


      • Muistithan katsoa, että sokka ei pudonnut siitä, kun jätit sen huolimattomasti jääkaappiin... :oD


      • Anonyymi

        Vieläkin? Onko se sama yksilö kuin pari viikkoa sitten? :)


      • Mantariiniä meilläkin.


      • elisakettu kirjoitti:

        Granaattiomenan syönti on aika siivotonta hommaa. Mutta sen terveysvaikutukset on ylivoimaiset. Kuten kaikki punaväriset.

        Noita siemeniä saa myös muuten pakasteena. K-kaupan täysgranaattimehu lasipullossa on mielestäni paras (hintaa kyllä yli 5 e, valitettavaa).

        Punaväriset hedelmät, juurekset ja kasvikset, jotka sisältävät antosyaaneja.


    • Anonyymi

      Eipä tui paljon hedelmiä ostettua eikä salaatteja no joskus kyllä salaattia kuten punajuuri kurkku italian salaattia no ei tule yksin pahemmin ostettua

    • Anonyymi

      Halpoja ja hyviä Conference pääryniä, satsumia, tummia viinirypäleitä ja kotimaisia omppuja, noita pääasiassa, tulee ostettua useimmiten. Kumkvattia en muistaakseni ole edes maistanut.Yks mitä monet suosii salaateissa,tahnoina ym. on avokaado!

      Ei kuulu alkuunkaan mun makuuni oleviin, hirveän rasvainen ällöttävä eikä se sitruuna jota neuvottiin laitettavaks siihen, auttanut pätkääkään, se limaisuus oli yhä läsnä.
      Mulle tulee oksettava olo... ihan saman kaltainen kuin osterista, jos alas meneekin niin ulos tulee pikemmiten, käy vaan kääntymässä vatsalaukun pohjassa.
      Kun taas sitrus hedelmät on talvisin varsinkin mun herkkujani, greippi, pomelo sellaisenaan ja sitruuna paistetun kalan kanssa tai juoman seassa. Bueno!

      • Anonyymi

        Sitruunapulla on hyvää


      • Minäkään en pidä avokadosta, mutta voi olla peräisin vanhasta traumasta, kun näin jälkeenpäin ajatellen epäilen ensimmäisen ikinä syömäni avokadon olleen ehkä pilaantuneen.

        Pahaa se silti edelleen mielestäni on.


      • Brittilaivastossa alettiin aikoinaan ensimmäisinä järsimään sitruunoita ja limettejä keripukin lannistamiseksi. Aluksi miehistöt vihasivat sitä, mutta mieli muuttui, kun kunto vaan koheni pitkilläkin merimatkoilla ja hampaatkin alkoivat pysyä suussa.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Brittilaivastossa alettiin aikoinaan ensimmäisinä järsimään sitruunoita ja limettejä keripukin lannistamiseksi. Aluksi miehistöt vihasivat sitä, mutta mieli muuttui, kun kunto vaan koheni pitkilläkin merimatkoilla ja hampaatkin alkoivat pysyä suussa.

        No saattaa se sipulia piristävämpää olla... :oD Jotenkin voisin uskoa, että jää pikkuisen raikkaampi makukin suuhun. Vaikka en mä sitruunasta tykkää... liian karvas...


    • Olen sillä tavalla epäilyttävä ja liberaali, että koetan aina kaikkia uusia tuttavuuksia mitä vastaan tulee. Jotkut jää vain kertaan tai pariin, toisiin jää jumiin. Mangot ja granaattiomenat on nykyään ihan suosikkilistalla. Tuoretaatelit hylkäsin muutaman kokeilun jälkeen.

      • "Kaikkea pitää kokeilla paitsi sukurutsausta ja kansantansseja!" :D


    • Anonyymi

      No hyvä että tähän terveellisempään vaihtoehtoon päädyit (viitaten siihen toiseen ketjuusi).

      • No saahan sitä aina unelmoida, mutta todellisuus on sitten asia erikseen.


    • Anonyymi

      Hyvä harmis, kyllä ruokavalio siitä vielä kehittyy!

    • Anonyymi

      Melkein kaikille tuoreille hedelmille allerginen... eikä se mitään. En kovin perusta. Syön lähinnä banaaneja ja silloin tällöin purkkipersikoita. Kreikkalaisia Rainbow - ne on nam. Sitten mitä nyt noissa lounaspaikoissa on sekoitettu jotain hedelmiä salaatteihin.

      • Oletko miten pahasti allerginen? Lievien oireiden takia ei kannata boikotoida kaikkia hedelmiä. Anafylaktisen reaktion riski on sitten asia erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      2113
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2016
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      314
      1812
    4. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      34
      1434
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      99
      1350
    6. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1278
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      14
      1226
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1137
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1026
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      39
      1020
    Aihe