Evoluutio muokkaa ihmistä

Perinteisesti kerrottiin että kun ravintoa on vähän niin nopeasti juoksevat ihmiset saavat ravintoa ja lisääntyvät. Siis hitaat näkevät nälkää eivätkä lisäänny.
Eli ihmisen kyky juosta paranee evoluution myötä.
-
Äskettäin puhuttiin mediassa ihmisen leuan pienentyneen aikojen kuluessa. Ei sen pitäisi vaikuttaa lisääntymiseen. Siis mistä on kyse?

7

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisillä päärynävartalo tarkoittaa raskasta alaosastoa, ja hidasta juoksunopeutta, eli saaliiksi jäämistä. Toisaalta muhkea peppu, kuten karhuilla, on vararavintoa. Ohutkinttuinen pinkoo pakoon ja saa jopa saaliin kiinni. Olemme selvästi jotenkin sukua mursuille, karhuille, gaselleille tai gepardeille.

    • Anonyymi

      Juoksemisella on merkitystä vain savannilla metsästäville, että jaksaa juosta leijonaa pakoon. Se ei siis ole yleisesti merkitsevä ominaisuus. Juoksija ei kuitenkaan saa montaakaan eläintä kiinni, vaan pitää keksiä muita keinoja.

      Jonkun lutakon, meren tai järvenrannalla ei tarvitse juosta ollenkaan. Samoin keräilijä,, tai viljelijä ei tarvise ominaisuutta, vaan sitkeys riittää.
      Oleellisinta on kekseliäisyys, ilman sitä ei juoksu paljoa hyödytä.

      Leuat on esteettinenkin ominaisuus. kauniimmat on himotuimpia ja kun ruokaa ei tarvise ahmia ja hampailla raastaa voi leuat huoletta pienentyä.

      • Anonyymi

        Ei ihminen ole juoksunopeudellaan koskaan pystynyt kilpailemaan saaliseläinten kanssa, vaan juoksukestävyydellä. Gasellit sun muut väsyvät nopeasti kun joutuvat sprinttaamaan karkuun uudestaan ja uudestaan, joten riittää kun metsästävä ihmisryhmä pysyy näköetäisyydellä kunnes saalis väsyy.


      • Leuat on esteettinenkin ominaisuus. kauniimmat on himotuimpia ja kun ruokaa ei tarvise ahmia ja hampailla raastaa voi leuat huoletta pienentyä.
        -Leuat on jutun mukaan pienentyneet muutaman viimeisen sadan vuoden aikana. Vaikka niiden koko ei vaikuta kuka jatkaa sukua ja kuka ei.
        Siis vaikuttaako tulevien sukupolvien ominaisuuksien periytymiseen muutkin asiat kuin se ominaisuuden vaikutus lapsilukuun.


    • Anonyymi

      En osaa sanoa olisiko leuan pienenemisestä muutakin hyötyä, mutta ainakin se on helpottanut erilaisten äänteiden tuottamista, mikä puolestaan on parantanut ihmisten kommunikointikykyä jo ennen varsinaista kielen syntymistä. Ihminen on sosiaalinen eläin, joten hyvin kommunikointikykyiset yksilöt ja erityisesti paremmin kommunikointikykyiset yhteisöt/laumat ovat menestyneet paremmin esimerksiksi metsästyksessä ja reviirikiistoissa.

      Lisäksi tietysti jos raskasrakenteisemmalle leualle ei ole enää tarvetta, sen pieneneminen keventää päätä, mikä helpottaa juoksemista.

    • Anonyymi

      Geneettiseen tai evolutiiviseen muutokseen ei ole tieteen mukaan ollut tarpeeksi aikaa. Alaleuan nopeaan surkastumiseen on ehdoteltu syyksi teollistuminen, sekä sairaudet, kuten liikalihavuus, diabetes jne., kuin myös ruuan esivalmistaminen, mikä vähentää tarvetta leukojen voimankäyttöön.

    • Anonyymi

      Ei sen muutoksen tarvitsekaan vaikuttaa mitenkään ihmeellisesti. Valtaosa muutoksista nimenomaan ei vaikuta mitenkään lisääntyvyyteen.

      Mutta onhan tuo mielenkiintoista pohtia toki, mitä kaikkia syitä siihen voisi liittyä syntyvyyden osalta. Enkä pienempi leuka kiinnostaa, koska pää näyttää pienemmältä, jolloin synnyttäminen voisi olla hiukan helpompaa?
      Tykkäsin myös ajatuksesta, miten se voi muuttaa puhetyyliä, tai vain vähentää suun jauhamista syödessä.
      Tämmöiset pienetkin asiat voivat vaikuttaa lisääntymisen helpottamiseksi/huonontamiseksi yllättävillä tavoilla.

      Otan kuitenkin laiskasti wikipedista selitystä, miksi leukaluumme on muuttunut.

      "Antropologit uskovat, että viisaudenhampaat olivat evoluution ratkaisu esi-isämme raakaan, sitkeään ja kovaan ruokaan - kuten lehtien, juurien, pähkinöiden ja lihan.
      Maatalouden tulon jälkeen yli 10000 vuotta sitten ihmisten pehmeät ruokavaliot yleistyivät, mukaan lukien hiilihydraatit ja runsaasti energiaa sisältävät elintarvikkeet.
      Tällaiset ruokavaliot johtavat tyypillisesti siihen, että leuat kasvavat vähemmän eteenpäin kuin Paleoliittisen kauden ihmisillä, eikä viisaudenhampaille ole riittävästi tilaa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3022
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1864
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      67
      1704
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      124
      1536
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe