Uuliberalistiset erottamispaineet

Yleinen tapa on erottaa työntekijä jo ennen työsuhteen alkua, tai viimeistään silloin kun hänessä on jokin vika. Esimiehet kiertävät työpaikoilla niin kuin parkkipirkot ja seuraavat jotain päässään olevaa syylistaa, jonka mukaan joku pitää erottaa heti. Silmään osuu myös se, kuinka yleistä ja virallista se on. Esimiehille on opetettu, että erottaminen on tärkeää ja sallittua. Oman kokemukseni mukaan selkein erottamismieliala on osastonsihteerien, ravintola-alan, sähköalan ja koulualan esimiehilä.

Kyse ei siis ole minun vioistani. Tätä voi purkaa uusliberalismin näkökulmasta. Luin uusliberalismin budjettikurin pakosta (fiscal austerity imperative). Kun kilpailuaseman menettäminen ja konkurssi uhkaa koko ajan uusliberalismissa, niin ollaan aina varuillaan. Huono työntekijä, tai joku joka saattaa olla huono, pitää erottaa välitömästi, koska hän on uhka koko yritykselle. Esimiehille on sanottu, että heillä on vapaus valita, kuka tuntuu uhalta.

Oikeisto, vapaus ja turvallisuus tasa-arvon kustanuksella on ollut uusliberalismin takana 1990-luvun alun lamasta alkaen. Heidän arvomaailmansa ollessa vallalla, iski terrorismin vastainen sota ja kouluammuskelut. On johdonmukaista, että työntekijöitä syytetään uhkaamisesta samalla tavalla, kun kyse on rahasta. Koulussa rehtorit syyttävät uusia sijaisia. Sen mielialan osanen on myös puolustuskyvyttömien lasten paikka, jota pitää suojella uhilta. Esimiesten mielessä terrorismin ja alalle sopimattomuuden uhka sekoittuvat ilman syytä tai tasapainoa. Alalle sopimattomuus ja epäpätevyys ovat peitesyitä, jotka eivät todellakaan pidä paikkaansa, koska uusien ihmisten työtä ei ole tarkkailtu aidosti.

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tästä henkisestä väkivallasta työnhakijoita kohtaan syntyy kulttuuri ja muoti. Nuoret ajattelevat "pitää olla gangsta". Telkkarissa nauretaan erotettaville kameran edessä. AMK:ssa opetetaan, että pitää olla itsekeskeinen ja tyylikäs hipsteri. Uusliberalismi purkaa entisen maailman arvoja ja yhteiskuntaa. Se tekee meistä irrallisia palasia, jotka eivät ymmärrä eivätkä välitä muista. Jotkut terveet nuoret alkavat alkoholisteiksi, eivätkä edes hae työtä. Ihmisillä on tiedostamaton tapa olla aina aggressiivinen, niin kuin silloin kun toinen uhkaa yrityksen kilpailukykyä, ja se mainitaan "vittuilun perimmäinen tarkoitus" tai "sarkastinen huumori" treffiilmoituksissa, ihan kuin se olisi viatonta ja luonnollista. Tiedäthän punaiseksi värjätyt hiukset ja tylyn puhetavan? Vakituisten työpaikan saaminen koskee vain pientä osaa kansalaisista, ja sen puute osoittaa, ettet ole täysivaltainen kansalainen. Sen saa vain silloin, jos oppii sen identiteetin, joka näyttää pätevältä, eikä joudu erottamispakon kohteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1268
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      94
      904
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      23
      857
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      750
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      94
      730
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      638
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      558
    Aihe