Magnetarin purkaus havaittiin lähempää kuin koskaan ennen
https://www.tiede.fi/keskustelu/88116/magnetarin-purkaus-havaittiin-lahempaa-kuin-koskaan-ennen
"Nyt havainnoitu magnetar on nimeltään SGR 1935 2154. Se on niin ikään supernovana räjähtäneen tähden ydin. Nasa julkaisi havainnosta videon.
Ensin maapallolle saapui ryöppy röntgensäteitä, jotka tallentuivat avaruudessa kiertävien Swift- ja Fermi-teleskooppien mittalaitteisiin. Seuraavana päivänä Maahan osui voimakas radiopurske, jota havainnoitiin useilla teleskoopeilla ympäri maailmaa."
Eli päivää aikaisemmin Maapallolle "saapui ryöppy röntgensäteitä"
Ok
🤔
"Tästä syntyi hetkessä niin väkivaltainen energiaryöppy, että magnetar vapautti gammasäteilyä sekunnissa saman verran kuin Aurinko tuottaa 150 000 vuodessa. Joulukuun 27. päivänä 2004 tämän purkauksen jäänteet osuivat maapalloon. Näinkin kaukaa tuon magnetarin säteily riitti pimentämään satelliitit taivaalta."
Muistaako joku mitä tapahtui about päivää aikaisemmin, joulukuun 26 päivä?
179 suomalaisuhria
Kaakkois-Aasian tsunami aiheutti maanpäällisen helvetin, jonka laajuus tajuttiin Suomessa vasta päivien viiveellä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/be788c73-8bdc-41fe-9512-46bed04d4e58
"Intian valtameren tsunamikatastrofissa tapaninpäivänä 2004 kuoli arvioiden mukaan yli 200 000 ihmistä. Ari Raiskio selvisi, ja kertoi painajaismaisesta kokemuksesta."
Se mikä tosiaan on erikoista näissä tsunameissa on juuri tuo miten meri ensin vetäytyy pois rannikolta.
Kun merenpohjassa on maanjäristys, niin minkä takia maanjäristys saisi meren pinnan ensin laskemaan noin hurjasti?
Entäpä kun tuon joulukuun 27 päivä havaitun energiapulssin eturintama / pilottiaalto oli Maapallolla jo tuolloin 26 päivä?
No, mitä se olisi voinut saada aikaan?
Eipä sen tarvinnut saada muuta aikaan kuin viedä hetkellisesti hylkivä voima pois atomien ytimien väliltä.
Silloinhan tuon alueen meren pohjan ja meren atomien ytimet olisivat lähestyneet toisiansa ja heti kun hylkivä voima atomien ytimien välisesti olisi palautunut, trampoliini efektin omaisesti mannerlaatat olisivat työntyneet voimakkaasti toisiansa kohti ja siitä maanjäristys.
Entäpä miten meri olisi tuossa tilanteessa käyttäytynyt?
Se olisi ensin vetäytynyt pois rannikoilta ja työntynyt / hyökännyt sen jälkeen havaitulla tavalla takaisin kohti rantoja.
Ps. Muistelkaapa millaisia hurrikaaneja oli syksyllä 2005. Miten paljon nimettyjä myrskyjä oli? Oliko jopa 28?
Tänä vuonna jo 30:s nimettyä myrskyä
Tilanne oli tämä 18.9. klo 19.17
Supervilkas hurrikaanikausi Atlantilla: Myrskyjen nimet loppuivat – mikä avuksi
https://www.foreca.fi/meteorologilta/m64hdise
"Tänä vuonna myrskyjä on siis ollut jo niin paljon, että listan nimet loppuivat. On harvinaista, että 21 nimeä ei riitä, mutta tällaisia tilanteita varten on määritelty, että seuraavaksi käyttöön otetaan kreikkalaiset aakkoset. Näin on tapahtunut vain kerran aiemmin, kertoo WMO. Tämä oli vuonna 2005, jolloin Atlantilla oli ennätysmäärä nimettyjä myrskyjä. Vuonna 2005 riehuivat muun muassa tuhoisat hurrikaanit Katrina, Rita ja Wilma. Nämä nimet poistettiin käytöstä. Vuonna 2005 kreikkalaisista aakkosista käyttöön ehti kuusi kirjainta."
Aikamoinen sattuma?!?
Vai onko tuo sattumaa?!?
🤔
Magnetarin purkaus havaittiin lähempää kuin koskaan ennen
1
136
Vastaukset 1
- Anonyymi
Aurinkokunta aktivoitui 28.4.2020
Ja näin ennustettavalla tavalla Aurinkoon todella iso Auringonpilkku vaikka juuri nyt onkin maksimien puoliväli.
😮
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201324Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331221- 641220
- 1081195
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94947Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182913- 81829
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r121570- 52554
- 60544