Löytyykö vastaavanlaisia tapauksia ja miten verotuksellinen puoli on hoitunut omalla kohdallasi?
- En ole kevytyrittäjä enkä yrittäjä, enkä ole ennakkoperintärekisterissä (eli olen yksityishenkilö)
- Tekemästäni työstä ajattelin laskuttaa 1000€ korvauksen, maksajataho on kuolinpesä (eli rinnastuu kotitalouteen) eivätkä he tämän kalenterivuoden aikana maksa em. summan lisäksi muuta palkkaa tai työkorvausta minulle tai muuallekaan
- En saa tämän kalenterivuoden aikana muuta tämänkaltaista korvausta, eli alv-raja ei ylity
- Emme ole tehneet minkäänlaista työsopimusta, emmekä edes keskustelleet korvauksesta. Kuolinpesä haluaa oma-aloitteisesti maksaa korvauksen.
Oman käsitykseni mukaan tässä tapauksessa on kyseessä työkorvaus, ei palkka, ja kuolinpesä on summan alittaessa 1500€ vapautettu tekemästä ennakonpidätystä ja maksamasta työnantajan sairausvakuutusmaksua ja muita lakisääteisiä vakuutusmaksuja. Heidän tulee kuitenkin ilmoittaa työkorvaus tulorekisteriin.
Itse sitten "hoidan" tuloveropuolen mahdollisina mätkyinä tai niin että homma kompensoituu veronpalautuksista.
Mitä en ole ottanut huomioon? Entä muita vinkkejä, neuvoja?
Verot ja maksut työkorvauksesta kotitalouksien välillä
1
52
Vastaukset
- Anonyymi
2 Vähennyksen saa vain luonnollinen henkilö
Kotitalousvähennys myönnetään vain luonnolliselle henkilölle. Vähennystä ei siis myönnetä esimerkiksi osakeyhtiölle, yleishyödylliselle yhteisölle eikä muulle juridiselle henkilölle tai yhteenliittymälle. Elinkeinonharjoittajan ja maataloudenharjoittajan oikeutta kotitalousvähennykseen on käsitelty jäljempänä kohdassa 5.
Kuolinpesä ei voi saada vähennystä kuin henkilön kuolinvuodelta toimitettavassa verotuksessa. Kuolinvuodelta kotitalousvähennys myönnetään, jos henkilö on vielä elinaikanaan tilannut ja maksanut työn. Vähennys voidaan myöntää myös, jos henkilö on ennen kuolemaansa sitovasti tilannut kotitalousvähennykseen oikeuttavan työn ja työ on aloitettu henkilön vielä ollessa elossa mutta se on valmistunut vasta hänen kuoltuaan. Tällöin vähennys voidaan myöntää myös kuolinvuotta seuraavana vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884