Löytyykö vastaavanlaisia tapauksia ja miten verotuksellinen puoli on hoitunut omalla kohdallasi?
- En ole kevytyrittäjä enkä yrittäjä, enkä ole ennakkoperintärekisterissä (eli olen yksityishenkilö)
- Tekemästäni työstä ajattelin laskuttaa 1000€ korvauksen, maksajataho on kuolinpesä (eli rinnastuu kotitalouteen) eivätkä he tämän kalenterivuoden aikana maksa em. summan lisäksi muuta palkkaa tai työkorvausta minulle tai muuallekaan
- En saa tämän kalenterivuoden aikana muuta tämänkaltaista korvausta, eli alv-raja ei ylity
- Emme ole tehneet minkäänlaista työsopimusta, emmekä edes keskustelleet korvauksesta. Kuolinpesä haluaa oma-aloitteisesti maksaa korvauksen.
Oman käsitykseni mukaan tässä tapauksessa on kyseessä työkorvaus, ei palkka, ja kuolinpesä on summan alittaessa 1500€ vapautettu tekemästä ennakonpidätystä ja maksamasta työnantajan sairausvakuutusmaksua ja muita lakisääteisiä vakuutusmaksuja. Heidän tulee kuitenkin ilmoittaa työkorvaus tulorekisteriin.
Itse sitten "hoidan" tuloveropuolen mahdollisina mätkyinä tai niin että homma kompensoituu veronpalautuksista.
Mitä en ole ottanut huomioon? Entä muita vinkkejä, neuvoja?
Verot ja maksut työkorvauksesta kotitalouksien välillä
1
217
Vastaukset
- Anonyymi
2 Vähennyksen saa vain luonnollinen henkilö
Kotitalousvähennys myönnetään vain luonnolliselle henkilölle. Vähennystä ei siis myönnetä esimerkiksi osakeyhtiölle, yleishyödylliselle yhteisölle eikä muulle juridiselle henkilölle tai yhteenliittymälle. Elinkeinonharjoittajan ja maataloudenharjoittajan oikeutta kotitalousvähennykseen on käsitelty jäljempänä kohdassa 5.
Kuolinpesä ei voi saada vähennystä kuin henkilön kuolinvuodelta toimitettavassa verotuksessa. Kuolinvuodelta kotitalousvähennys myönnetään, jos henkilö on vielä elinaikanaan tilannut ja maksanut työn. Vähennys voidaan myöntää myös, jos henkilö on ennen kuolemaansa sitovasti tilannut kotitalousvähennykseen oikeuttavan työn ja työ on aloitettu henkilön vielä ollessa elossa mutta se on valmistunut vasta hänen kuoltuaan. Tällöin vähennys voidaan myöntää myös kuolinvuotta seuraavana vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538293- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404323Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353453Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423440Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492624