Tässä tyypit ovat oivaltaneet asian josta minä kerroin jo yli 10 vuotta sitten 😀
Weather on Jupiter and Saturn may be driven by different forces than on Earth
https://phys.org/news/2020-11-weather-jupiter-saturn-driven-earth.html
"The researchers suggest that some of the weather patterns on both planets are likely driven by jet streams and processes below the surface. They also suggest their simulations show that the famous red spot may have formed when the planet's dynamo region set off processes that resulted in the production of large anticyclones in the atmosphere."
HOH HOH HOUUU.
Näinhän tää sitten työntyy.
Sitä muut perässä, mitä minä teille jo monta aikoo sitten olen kertonut 😀
Vielä pitää näiden tyyppien ymmärtää että Aurinkokuntaan aika ajoin työntyvät energiapulssit sisältävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa jota työntyy Auringon ja planeettojen keskustaan ja sieltä kohteiden pinnalle viiveellä energiaa / ainetta joka saa aikaan voimakkaita sääilmiöitä 😀
Niin, ja eihän Maapallo erilainen ole.
Eli avaruudessa laajeneva Maapallokin saa keskustaansa uutta laajenevaa ainetta josta osa työntyy ulos Maapallosta kaasujokina jotka saavat aikaan hirmumyrskyjä.
😀
Tästä olen teille kertonut jo monta aikaa sitten.
6
250
Vastaukset
- Anonyymi
Jos yrität levittää harhaluulojasi ihmisille, niin ei välttämättä kannata linkata sivua joka kumoaa väitteesi.
Jupiterin, Saturnuksen tai minkään muunkaan planeetan sääilmiöillä ei ole mitään tekemistä minkään maagisten energiapulssien tai laajenevien pallojen kanssa.- Anonyymi
Savorisen tonttutihentymistä muodostunut pilottiaalto kumosi erityisen suhteellisuusteorian, kun se tuli jo ennen sähkömagneettista säteilyä, jolla sentään on suurin mahdollinen etenemisnopeus.
Anonyymi kirjoitti:
Savorisen tonttutihentymistä muodostunut pilottiaalto kumosi erityisen suhteellisuusteorian, kun se tuli jo ennen sähkömagneettista säteilyä, jolla sentään on suurin mahdollinen etenemisnopeus.
Että mitenkä 😀
"Tämän vuoden huhtikuussa maapalloon osui toinen tällainen purkaus, niin sanottu nopea radiopurske. Nyt tutkijat saivat tapahtuman tallennettua useilla eri instrumenteilla ja aallonpituuksilla. Purkauksen synnyttäjä oli myös lähempänä kuin mikään aiemmin havaittu.
Magnetar ärjäisi tällä kertaa 30 000 valovuoden päässä Ketun tähdistössä. Kansainvälinen tutkijaryhmä esittelee havaintojaan kolmessa artikkelissa, jotka julkaistiin viime viikolla Naturessa.
Nyt havainnoitu magnetar on nimeltään SGR 1935 2154. Se on niin ikään supernovana räjähtäneen tähden ydin. Nasa julkaisi havainnosta videon.
Ensin maapallolle saapui ryöppy röntgensäteitä, jotka tallentuivat avaruudessa kiertävien Swift- ja Fermi-teleskooppien mittalaitteisiin. Seuraavana päivänä Maahan osui voimakas radiopurske, jota havainnoitiin useilla teleskoopeilla ympäri maailmaa."
https://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/magnetarin-purkaus-havaittiin-lahempaa-kuin-koskaan-ennen
😀
"ENSIN maapallolle saapui ryöppy röntgensäteitä, jotka tallentuivat avaruudessa kiertävien Swift- ja Fermi-teleskooppien mittalaitteisiin. SEURAAVANA PÄIVÄNÄ Maahan osui voimakas radiopurske.
😀
Jännästi taas Atlantilla ennätysmäärä hurrikaaneja.
Viimeksi just vuonna 2005.
Eli saiko Maapallon keskusta ylimääräistä energiaa huhtikuun 28 päivä tänä vuonna?!?
Niin kuin joulukuun 27 päivä 2004?!?
https://youtu.be/M2DSuDoVmTg
🤔- Anonyymi
Näistä asioista ei tiedetä tarpeeksi. Ainoa joka on pääasiassa on hiilidioksidi.
Ilmastotiede ei edes ymmärrä pilvisyyden vaikutuksia: ovatko niiden vaikutukset positiivisia tai negatiivisia lämpötiloihin,.
- Anonyymi
Tämä on nyt jotain uutta denialistitiedettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."472192Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1912009- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933835- 61736