Moi! Joo eli siis olen transsukupuolinen (ftm). En tunne ketään muuta, joka olisi trans. Jos tästä asiasta haluaa puhua jonkun kanssa, niin pitää aina selittää kaikki mahdollinen eikä itse aiheesta keskustelusta tule mitään. Joten haluaako joku jakaa vaikka omia kokemuksiaan, valittaa dysforiasta tai muuten vaan puhua asiasta?
Olisi kiva jutella transsukupuolisuudesta jonkun kanssa.
BTW jos olet transsukupuolisia vastaan, älä vastaa tähän
olen trans ja kaipaan vertaistukea
3
175
Vastaukset
- Anonyymi
Vertaistukiryhmiä löytyy aika laajalti Suomessa paikallisen Setan puitteissa.
Moi!!! Olen itsekin trans (ftm). Olen peruskoulussa ja tulevaisuudessa halyaisin aloittaa testot. Olisi itsekin kiva päästä puhumaan jonkun, joka tuntee samoin kuin minä kanssa asiasta.
- Anonyymi
Transsukupuolisuudessa on paljon muutakin kuin vain hormonien käyttö. Testojen käyttö on vain pieni sivujuonne asiassa, ei pääasia. Tarvitset tosiaan vertaistukea että ymmärrät mitä transsukupuolisuudessa on todellisuudessa. Tällä palastalla et saa asiallista vertaistukea, joten hakeudu johonkin henkilökohtaisesti kokoontuvaan ryhmään tai jollekin muulle palstalle jossa vaaditaan osallistujilta kirjautuminen ja palsta on aktiivisesti moderoitu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1712606Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222254kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001065Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!151958- 67878
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä391877- 58777
- 101732
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48694Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34672