Meillä kaikilla lienee pelon kokemuksia. Pelko voi käväistä ajatuksissa. Se voi myös jäytää mieltä. Pelko voi seurata ihmistä, jolloin hän elää pelossa. Mitä sinä pelkäät? Miksi pelkäät? Emme voine välttää pelkoa tulevasta, kun jatkuvasti saamme tuhon viestejä maapallon eri kolkista.
Ulkoa tulevien pelkojen kohteet on helppo nimetä. Niistä voimme keskustella ystäviemme kanssa useimmiten yhteisymmärryksessä siitä, mistä on kysymys. Tällaiset pelon aiheuttajat eivät kuitenkaan ole ainoat. Myös ihmisen sisältä nousee pelkoja. Ne eivät aina olekaan yhtä helposti käsiteltäviä kuin ulkoisten tapahtumien aiheuttamat. Rauhattomalle mielelle voi olla vaikea löytää selitystä. Jumalan sanassa käsitellään ihmiselle tärkeää, tarkoituksenmukaista pelkoa sekä synnin aiheuttamaa pelkoa.
Jumalan kuvakseen luoma ja yhteyteensä tarkoittama ihminen ei voi hyvin, jos yhteys onkin katkennut. Sydämen valtaa rauhattomuus ja pelko, hämmennys siitä, että Herran huoneen valot eivät enää valaisekaan kuljettavaa tietä. Ehkä ympärillä tapahtuvista ikävistä asioista kertovat viestit vielä lisäävät ahdistuksen taakkaa.
Hyviä viestejä
Mihin jäävät hyvät viestit? Ne, jotka lupaavat vapautusta pelosta. Jäävätkö ne ikävien viestien varjoon? Onko ihminen pelon keskellä taipuvainen kieltämään noitten sanomien pääsyn tietoisuuteensa?
Kotikaupunkini erään arvokkaan koulurakennuksen seinästä voin lukea tekstin: ”Kaiken opin päätös on: Pelkää Jumalaa ja pidä Hänen käskynsä.” Näin on yhteiskunta vielä 1900-luvun alussa ilmaissut tukensa kristillisten elämänarvojen puolesta. Samanlaisia elämänohjeita löydämme Raamatusta useitakin. ”Viisautta on Herran pelko, ymmärrystä se, että karttaa pahaa” (Job. 28:28).
”Herra, neuvo minulle tiesi, että noudattaisin sinun totuuttasi. Paina sydämeeni syvälle pyhä pelko nimeäsi kohtaan.” (Ps. 86:11.) Näistäkö, pelkoon kehottavista ohjeista, tulisi apu pelossa elävälle? Näyttäisi siltä, että on olemassa Jumalan tahdon mukaista, elämään turvaa tuovaa pelkoa ja on olemassa synnin orjuuden aiheuttamaa pelkoa. Paavali kirjoittaa Rooman seurakunnalle: ”Te ette ole saaneet orjuuden henkeä, joka saattaisi teidät jälleen pelon valtaan. Olette saaneet Hengen, joka antaa meille lapsen oikeuden, ja niin me huudamme: Abba! Isä!” (Room. 8:15.)
Jumalan rakkaudessa
Eikö Herran pelossa olekin kysymys synnin karttamisesta, pyrkimyksestä Jumalan ja ihmisen välisen yhteyden varjeltumiseen? Yhteys merkitsee Jumalan rakkauden osallisuutta, sen rakkauden, jossa ei ole pelkoa, sillä täydellinen rakkaus karkottaa pelon (1. Joh. 4:17–18).
Kuten pelkoa, näyttäisi rakkauttakin olevan useaa erilaista. Ihminen ei haluaisi niitä erotella toisistaan, vaan hän sijoittaisi yhden rakkaus-nimikkeen alle senkin elämäntavan, jota ei Jumalan sana tue. Täydellisessä rakkaudessa on kysymys Jumalan rakkaudesta. Sen yhteyteen meitä yhä kehotetaan.
”Vaikka minä kulkisin pimeässä laaksossa, en pelkäisi mitään pahaa, sillä sinä olet minun kanssani. Sinä suojelet minua kädelläsi, johdatat paimensauvallasi. Sinun hyvyytesi ja rakkautesi ympäröi minut kaikkina elämäni päivinä, ja minä saan asua Herran huoneessa päivieni loppuun asti.” (Ps. 23:4,6.)
Veikko Sivula
Pelkäätkö?
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
20 Jumalan edessä vakuutan, että tämä, mitä teille kirjoitan, on totta.
21 Sitten lähdin Syyriaan ja Kilikiaan.
22 Juudean kristillisissä seurakunnissa minua ei vielä tunnettu.
23 Niissä vain kerrottiin kuulopuheena: "Se mies, joka ennen vainosi meitä, julistaa nyt samaa uskoa, jota hän ennen yritti hävittää."
24 Ja Jumalaa ylistettiin siitä, mitä minulle oli tapahtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786545- 1481804
- 1131588
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️47999Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢40973Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98942Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5869Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan242851- 41819