Apua sinappisillin kanssa

Anonyymi

Hei

Ajattelin tehdä sinappisilliä joulupöytään ja tehdä tänään kokeeksi yhden erän.

En ole aikaisemmin tehnyt ja nyt heräsi kysymys tuosta sillistä. Ohjeissa on että sillifileitä joita liotetaan ensin kylmässä vedessä ja sitten pilkotaan ja ja laitetaan seoksen kanssa purkkiin ja annetaan tekeytyä kaksi päivää.

Tuo sillifile on ilmeisesti raakaa, niin pitääkö sitä jotenkin kypsentää ensin vai kypsentyykö se tavallaan sitten kun se tekeytyy siinä purkissa?

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei varmasti ole sillifilee rakaa. On kypsytetty suolaamalla. Liottamisella siis vähennetään suolan määrää. Ilman liottamista olisi aivan liian suolaista syötäväksi.

    • Anonyymi

      Sillifile on raakaa kalaa , vaikka joku muuta väittää.
      Samanlaista kuin suolattu lohi tai lahna.

    • Anonyymi

      No niin, aloittaja ei näemmä saanut vastausta taaskaan.

      Voit hyvin leikata suoraan sillistä noin sentin palasia ja laittaa sitten tekemääsi sinappikastikkeeseen, suosittelen käytettäväksi kevytsuolattuja sillifileitä, niitä ei tarvitse välttämättä liottaa, jos haluat voit niitä liottaa kylmässä vedessä n. 20-30 minuuttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe