Uusi etusivu ACG:llä

A Cosmology Group, Alkupamaus teorian kriitikkojen lipunkantaja on uudistanut nettilehtensä etusivun.
http://a.cosmology.info/
Kannattaa tutustua. Tähän järjestöön ovat ryhmittäytyneet alan ammattilaiset. Lerner ym. Myös Suntola ja Hoylen ja Arpin nykyiset kannattajat.

6

112

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kannattaa tutustua. Tähän järjestöön ovat ryhmittäytyneet alan ammattilaiset. Lerner ym. Myös Suntola ja Hoylen ja Arpin nykyiset kannattajat."

      Juu täytyypä tutustua jossain vaiheessa tarkemmin tuohon uudistuneeseen sivustoon.

      Itseäni ovat jo aika kauan kiinnostaneet plasmafysiikka ja sähköisen universumin mallit sekä muutkin valtavirrasta poikkeavat fysiikan ja muidenkin tieteenalojen mallit.

      Plasmafysiikka sinänsä on hyvin pitkälle mittakaavasta riippumatonta eli periaaatteessa laboratoriossa saadaan aikaan hyvin samankaltaisia plasmailmiöitä kuin galakseissa.

      Alkuräjähdysmalli taas perustuu aika pitkälle vain muutamaan melko kyseenalaisesti tulkittuun havaintoon kuten vahvasti ja tarkoitushakuisesti taustamelusta suodatettuun ns. kosmiseen taustasäteilyyn sekä punasiirtymään jolle saattaa olla joissain tapauksissa muitakin toimivia tulkintoja kuin kaukaisten galaksien kiihtyvä etääntyminen. Suurin piirtein kaikki muu alkupaukussa onkin sitten lähinnä matemaattista filosofointia.

      Koska BB-malli tuottaa ilmeisen loputonta vänkäystä puolesta ja vastaan (kuten myös evoluutioteoria) niin itse en jaksa ko. aiheesta vääntää täällä tämän enempää varsinkaan kun asia tuskin ratkeaa lopullisesti kenenkään meistä elinaikana ja koska tähtitiede ja kosmologia eivät ole kokeellisia tieteitä vaan lähinnä sen matemattisen mallin ennusteiden toteutumisen melko epätoivoisen oloista etsimistä ja suodattamista kaikesta siitä kohinasta mitä jo lähiavaruudessa ilmenee ( eli ikäänkuin neulan etsimistä heinäkasasta:D)

      Belisario

      • Ei paljo kannata keskustella, kun tulee aina hyökyaalto noiden valtavirran kannattajien haukkuja. Mutta uutisia voi jakaa kiinnostuneille. Kyllä eklektisempi suhtautuminen olisi parempi. Ei vielä tiedetä, mikä olisi paras teoria.

        Galakseja siellä näyttää olevan. Sellainen se universumi sitten on. Ehkä asia on ratkaistu ja sillä siisti. Se tiedetään, muusta on erilaisia teorioita. Ja mahtavat tietokonemallit. Onnittelut töhtitieteilijöille 3D kartoista!


    • Anonyymi

      Oho, onko jo se aika taas kun paine lähtee kipuamaan kohti -5 baaria?

    • Anonyymi

      Ei paska paketoimalla parane.

      • Anonyymi

        Kuorrutetaan se filosofian kandin tutkinnolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuorrutetaan se filosofian kandin tutkinnolla.

        Ja parfymoidaan villillä mielikuvituksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      353
      1066
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      676
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe