Aarno Niini on kirjoittanut parikin kirjaa pian 60 v sitten Maan ja Kuun historiasta. Mitä sanoo nykytiede hänen esittämistään teorioista? Osuuko joku joukkosukupuutto tuohon oletettuun kohtaamiseen noin 70 miljoonaa vuotta sitten?
Kuussakin kerrotaan käydyn jo vuosikymmeniä sitten ja kiviäkin sieltä pitäisi oleman rahdattu satoja kiloja tutkijoille. Ja kaiketi muutakin maa- eikun kuuperää. Mitä tutkijat kertovat analyyseistä? Ei ole ainakaan isommilla kirjaimilla kerrottu rahvaalle mitään.
Entä Maan rengas? Kirjassa kerrottu tapahtuma tekisi ilmeisesti Maan ympärille Saturnusta muistuttavat renkaat. Paljolti Tyynestä valtamerestä imeytyneestä vedestä, joka tietenkin jäätyisi. Ja kun joku taivaankappale sopivan läheltä pyyhkäisisi ohi, rengas joutuisi epävakaaseen tilaan ja pääasiassa napojen läheltä sataisi Maahan. Tästä vedenpaisumustarut ja Raamatun toteamus, että sitä ennen Masta nouseva kaste kasteli kasvit ym ja sen jälkeen sateet. Ihmisen ikäkin alkoi dramaattisesti lyhentyä. Myös jääkauden kuluttamaksi kerrottu peruskallio ja mm Pyhä-Nattasen kalliot olisi uskottavampaa selittää taivaalta tulleella todella massiivisella jääsateella. Hiidenkirnuja se tuskin selittäisi enempää kuin Parkkusen teoriatkaan ja siihen veden pyörittämään kiveen minä uskon heti, kun sellaisen jossakin näen. Ei sitä löytynyt Parkkusen tyhjentämästä hiidenkirnustakaan!
Voisiko joku oikeasti asioista tietävä kertoa mikä on tämän päivän tilanne näissä asioissa? Kiitos asiallisesta keskustelusta!
Kirjoitti vanha autoteknikko.
Maa ja Quuuuu
10
166
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhaa kunnon hölynpölyä.
- Anonyymi
Perustele! Sinulla ilmeisesti on parempaa tietoa, joten älä piilota sitä. Jos ei uskottavaa perustelua löydy, niin eihän sinua kukaan usko vaan pitää vain tyhjän hölisijänä.
- Anonyymi
Aika paksua tavaraa oli, enkä kokonaan edes sen takia lukenut. Mutta nuo renkaat on voineet joskus ollakin olemassa. Renkaat on syntyneet törmäyksen seurauksena ja ne on sitten myöhemmin kasaantuneet Kuuksi. Saturnuksen renkaat tekee samaa, tosin siellä kuita on paljon enemmän ja ne törmäilee tasaisin väliajoin ja muodostavat renkaat uudestaan.
- Anonyymi
Pätevä kaveri aikanaan. Sen jälkeen tieto on lisääntynyt ja hänen esittämänsä teoria on enää tieteen historiaa. Sen aikaisella tietämyksellä se oli varteenotettava hypoteesi.
- Anonyymi
Ja mistä löytyy uusi?
- Anonyymi
Eipä löytynyt perustelua sille, miksi professori Niinin teoriat olivat olleet virheellisä tai vanhentuneita. Puskasta on helppo huudella, mutta todisteita ei vain löydy.
- Anonyymi
Löysin puskasta tälläisen pienen mustan muovipussin mikä oli solmulla suljettu. Tuntuu olevan jotain pehmeää tavaraa sisällä. Muistuttaa täysin tuota teoriaa.
- Anonyymi
https://en.wikipedia.org/wiki/Moon#Formation
Tuohon on kerätty tietoa siitä, mitä asiasta tällä hetkellä tiedetään. Todennäköisimmältä vaikuttaa tällä hetkellä teoria Maapallon törmäyksestä Theian kanssa noin 60 miljoonaa vuotta Maapallon muodostumisen jälkeen. - Anonyymi
Aikuisten oikeasti Kuu sijaitsee Nevadassa eikä sillä mitään renkaita ole.
- Anonyymi
Miksi joku vaivautuisi etsimään esille ja lukemaan 60 vuotta sitten kirjoitettuja kuujuttuja? Eiköhän nykytiedon hankkimisessa ja omaksumisessa ole tarpeeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain3099650Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve92878Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2672181Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1142030SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,891579- 1441487
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1331458Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U321224Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin451184Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931036