Aarno Niini on kirjoittanut parikin kirjaa pian 60 v sitten Maan ja Kuun historiasta. Mitä sanoo nykytiede hänen esittämistään teorioista? Osuuko joku joukkosukupuutto tuohon oletettuun kohtaamiseen noin 70 miljoonaa vuotta sitten?
Kuussakin kerrotaan käydyn jo vuosikymmeniä sitten ja kiviäkin sieltä pitäisi oleman rahdattu satoja kiloja tutkijoille. Ja kaiketi muutakin maa- eikun kuuperää. Mitä tutkijat kertovat analyyseistä? Ei ole ainakaan isommilla kirjaimilla kerrottu rahvaalle mitään.
Entä Maan rengas? Kirjassa kerrottu tapahtuma tekisi ilmeisesti Maan ympärille Saturnusta muistuttavat renkaat. Paljolti Tyynestä valtamerestä imeytyneestä vedestä, joka tietenkin jäätyisi. Ja kun joku taivaankappale sopivan läheltä pyyhkäisisi ohi, rengas joutuisi epävakaaseen tilaan ja pääasiassa napojen läheltä sataisi Maahan. Tästä vedenpaisumustarut ja Raamatun toteamus, että sitä ennen Masta nouseva kaste kasteli kasvit ym ja sen jälkeen sateet. Ihmisen ikäkin alkoi dramaattisesti lyhentyä. Myös jääkauden kuluttamaksi kerrottu peruskallio ja mm Pyhä-Nattasen kalliot olisi uskottavampaa selittää taivaalta tulleella todella massiivisella jääsateella. Hiidenkirnuja se tuskin selittäisi enempää kuin Parkkusen teoriatkaan ja siihen veden pyörittämään kiveen minä uskon heti, kun sellaisen jossakin näen. Ei sitä löytynyt Parkkusen tyhjentämästä hiidenkirnustakaan!
Voisiko joku oikeasti asioista tietävä kertoa mikä on tämän päivän tilanne näissä asioissa? Kiitos asiallisesta keskustelusta!
Kirjoitti vanha autoteknikko.
Maa ja Quuuuu
10
179
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhaa kunnon hölynpölyä.
- Anonyymi
Perustele! Sinulla ilmeisesti on parempaa tietoa, joten älä piilota sitä. Jos ei uskottavaa perustelua löydy, niin eihän sinua kukaan usko vaan pitää vain tyhjän hölisijänä.
- Anonyymi
Aika paksua tavaraa oli, enkä kokonaan edes sen takia lukenut. Mutta nuo renkaat on voineet joskus ollakin olemassa. Renkaat on syntyneet törmäyksen seurauksena ja ne on sitten myöhemmin kasaantuneet Kuuksi. Saturnuksen renkaat tekee samaa, tosin siellä kuita on paljon enemmän ja ne törmäilee tasaisin väliajoin ja muodostavat renkaat uudestaan.
- Anonyymi
Pätevä kaveri aikanaan. Sen jälkeen tieto on lisääntynyt ja hänen esittämänsä teoria on enää tieteen historiaa. Sen aikaisella tietämyksellä se oli varteenotettava hypoteesi.
- Anonyymi
Ja mistä löytyy uusi?
- Anonyymi
Eipä löytynyt perustelua sille, miksi professori Niinin teoriat olivat olleet virheellisä tai vanhentuneita. Puskasta on helppo huudella, mutta todisteita ei vain löydy.
- Anonyymi
Löysin puskasta tälläisen pienen mustan muovipussin mikä oli solmulla suljettu. Tuntuu olevan jotain pehmeää tavaraa sisällä. Muistuttaa täysin tuota teoriaa.
- Anonyymi
https://en.wikipedia.org/wiki/Moon#Formation
Tuohon on kerätty tietoa siitä, mitä asiasta tällä hetkellä tiedetään. Todennäköisimmältä vaikuttaa tällä hetkellä teoria Maapallon törmäyksestä Theian kanssa noin 60 miljoonaa vuotta Maapallon muodostumisen jälkeen. - Anonyymi
Aikuisten oikeasti Kuu sijaitsee Nevadassa eikä sillä mitään renkaita ole.
- Anonyymi
Miksi joku vaivautuisi etsimään esille ja lukemaan 60 vuotta sitten kirjoitettuja kuujuttuja? Eiköhän nykytiedon hankkimisessa ja omaksumisessa ole tarpeeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487