Aarno Niini on kirjoittanut parikin kirjaa pian 60 v sitten Maan ja Kuun historiasta. Mitä sanoo nykytiede hänen esittämistään teorioista? Osuuko joku joukkosukupuutto tuohon oletettuun kohtaamiseen noin 70 miljoonaa vuotta sitten?
Kuussakin kerrotaan käydyn jo vuosikymmeniä sitten ja kiviäkin sieltä pitäisi oleman rahdattu satoja kiloja tutkijoille. Ja kaiketi muutakin maa- eikun kuuperää. Mitä tutkijat kertovat analyyseistä? Ei ole ainakaan isommilla kirjaimilla kerrottu rahvaalle mitään.
Entä Maan rengas? Kirjassa kerrottu tapahtuma tekisi ilmeisesti Maan ympärille Saturnusta muistuttavat renkaat. Paljolti Tyynestä valtamerestä imeytyneestä vedestä, joka tietenkin jäätyisi. Ja kun joku taivaankappale sopivan läheltä pyyhkäisisi ohi, rengas joutuisi epävakaaseen tilaan ja pääasiassa napojen läheltä sataisi Maahan. Tästä vedenpaisumustarut ja Raamatun toteamus, että sitä ennen Masta nouseva kaste kasteli kasvit ym ja sen jälkeen sateet. Ihmisen ikäkin alkoi dramaattisesti lyhentyä. Myös jääkauden kuluttamaksi kerrottu peruskallio ja mm Pyhä-Nattasen kalliot olisi uskottavampaa selittää taivaalta tulleella todella massiivisella jääsateella. Hiidenkirnuja se tuskin selittäisi enempää kuin Parkkusen teoriatkaan ja siihen veden pyörittämään kiveen minä uskon heti, kun sellaisen jossakin näen. Ei sitä löytynyt Parkkusen tyhjentämästä hiidenkirnustakaan!
Voisiko joku oikeasti asioista tietävä kertoa mikä on tämän päivän tilanne näissä asioissa? Kiitos asiallisesta keskustelusta!
Kirjoitti vanha autoteknikko.
Maa ja Quuuuu
10
90
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhaa kunnon hölynpölyä.
- Anonyymi
Perustele! Sinulla ilmeisesti on parempaa tietoa, joten älä piilota sitä. Jos ei uskottavaa perustelua löydy, niin eihän sinua kukaan usko vaan pitää vain tyhjän hölisijänä.
- Anonyymi
Aika paksua tavaraa oli, enkä kokonaan edes sen takia lukenut. Mutta nuo renkaat on voineet joskus ollakin olemassa. Renkaat on syntyneet törmäyksen seurauksena ja ne on sitten myöhemmin kasaantuneet Kuuksi. Saturnuksen renkaat tekee samaa, tosin siellä kuita on paljon enemmän ja ne törmäilee tasaisin väliajoin ja muodostavat renkaat uudestaan.
- Anonyymi
Pätevä kaveri aikanaan. Sen jälkeen tieto on lisääntynyt ja hänen esittämänsä teoria on enää tieteen historiaa. Sen aikaisella tietämyksellä se oli varteenotettava hypoteesi.
- Anonyymi
Ja mistä löytyy uusi?
- Anonyymi
Eipä löytynyt perustelua sille, miksi professori Niinin teoriat olivat olleet virheellisä tai vanhentuneita. Puskasta on helppo huudella, mutta todisteita ei vain löydy.
- Anonyymi
Löysin puskasta tälläisen pienen mustan muovipussin mikä oli solmulla suljettu. Tuntuu olevan jotain pehmeää tavaraa sisällä. Muistuttaa täysin tuota teoriaa.
- Anonyymi
https://en.wikipedia.org/wiki/Moon#Formation
Tuohon on kerätty tietoa siitä, mitä asiasta tällä hetkellä tiedetään. Todennäköisimmältä vaikuttaa tällä hetkellä teoria Maapallon törmäyksestä Theian kanssa noin 60 miljoonaa vuotta Maapallon muodostumisen jälkeen. - Anonyymi
Aikuisten oikeasti Kuu sijaitsee Nevadassa eikä sillä mitään renkaita ole.
- Anonyymi
Miksi joku vaivautuisi etsimään esille ja lukemaan 60 vuotta sitten kirjoitettuja kuujuttuja? Eiköhän nykytiedon hankkimisessa ja omaksumisessa ole tarpeeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli499737Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1065202"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594357Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1382927Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1422709Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1802564Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait281952- 201687
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.371559Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp211067