Maa ja Quuuuu

Anonyymi

Aarno Niini on kirjoittanut parikin kirjaa pian 60 v sitten Maan ja Kuun historiasta. Mitä sanoo nykytiede hänen esittämistään teorioista? Osuuko joku joukkosukupuutto tuohon oletettuun kohtaamiseen noin 70 miljoonaa vuotta sitten?
Kuussakin kerrotaan käydyn jo vuosikymmeniä sitten ja kiviäkin sieltä pitäisi oleman rahdattu satoja kiloja tutkijoille. Ja kaiketi muutakin maa- eikun kuuperää. Mitä tutkijat kertovat analyyseistä? Ei ole ainakaan isommilla kirjaimilla kerrottu rahvaalle mitään.
Entä Maan rengas? Kirjassa kerrottu tapahtuma tekisi ilmeisesti Maan ympärille Saturnusta muistuttavat renkaat. Paljolti Tyynestä valtamerestä imeytyneestä vedestä, joka tietenkin jäätyisi. Ja kun joku taivaankappale sopivan läheltä pyyhkäisisi ohi, rengas joutuisi epävakaaseen tilaan ja pääasiassa napojen läheltä sataisi Maahan. Tästä vedenpaisumustarut ja Raamatun toteamus, että sitä ennen Masta nouseva kaste kasteli kasvit ym ja sen jälkeen sateet. Ihmisen ikäkin alkoi dramaattisesti lyhentyä. Myös jääkauden kuluttamaksi kerrottu peruskallio ja mm Pyhä-Nattasen kalliot olisi uskottavampaa selittää taivaalta tulleella todella massiivisella jääsateella. Hiidenkirnuja se tuskin selittäisi enempää kuin Parkkusen teoriatkaan ja siihen veden pyörittämään kiveen minä uskon heti, kun sellaisen jossakin näen. Ei sitä löytynyt Parkkusen tyhjentämästä hiidenkirnustakaan!
Voisiko joku oikeasti asioista tietävä kertoa mikä on tämän päivän tilanne näissä asioissa? Kiitos asiallisesta keskustelusta!
Kirjoitti vanha autoteknikko.

10

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhaa kunnon hölynpölyä.

      • Anonyymi

        Perustele! Sinulla ilmeisesti on parempaa tietoa, joten älä piilota sitä. Jos ei uskottavaa perustelua löydy, niin eihän sinua kukaan usko vaan pitää vain tyhjän hölisijänä.


    • Anonyymi

      Aika paksua tavaraa oli, enkä kokonaan edes sen takia lukenut. Mutta nuo renkaat on voineet joskus ollakin olemassa. Renkaat on syntyneet törmäyksen seurauksena ja ne on sitten myöhemmin kasaantuneet Kuuksi. Saturnuksen renkaat tekee samaa, tosin siellä kuita on paljon enemmän ja ne törmäilee tasaisin väliajoin ja muodostavat renkaat uudestaan.

    • Anonyymi

      Pätevä kaveri aikanaan. Sen jälkeen tieto on lisääntynyt ja hänen esittämänsä teoria on enää tieteen historiaa. Sen aikaisella tietämyksellä se oli varteenotettava hypoteesi.

      • Anonyymi

        Ja mistä löytyy uusi?


    • Anonyymi

      Eipä löytynyt perustelua sille, miksi professori Niinin teoriat olivat olleet virheellisä tai vanhentuneita. Puskasta on helppo huudella, mutta todisteita ei vain löydy.

      • Anonyymi

        Löysin puskasta tälläisen pienen mustan muovipussin mikä oli solmulla suljettu. Tuntuu olevan jotain pehmeää tavaraa sisällä. Muistuttaa täysin tuota teoriaa.


    • Anonyymi

      https://en.wikipedia.org/wiki/Moon#Formation

      Tuohon on kerätty tietoa siitä, mitä asiasta tällä hetkellä tiedetään. Todennäköisimmältä vaikuttaa tällä hetkellä teoria Maapallon törmäyksestä Theian kanssa noin 60 miljoonaa vuotta Maapallon muodostumisen jälkeen.

    • Anonyymi

      Aikuisten oikeasti Kuu sijaitsee Nevadassa eikä sillä mitään renkaita ole.

    • Anonyymi

      Miksi joku vaivautuisi etsimään esille ja lukemaan 60 vuotta sitten kirjoitettuja kuujuttuja? Eiköhän nykytiedon hankkimisessa ja omaksumisessa ole tarpeeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3570
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3151
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2887
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2768
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2688
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2560
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2200
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2065
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1965
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1749
    Aihe