Terve. Kysyisin hieman neuvoa (mahdollisesti) tietävämmiltä.
En ole mikään huippu-urheilija, en edes urheilija mutta harrastan liikuntaa suht aktiivisesti ja lähes päivittäin. Olen 181 pitkä ja painan 85kg, en omasta mielestäni ole mitenkään atleettinen mutta en myöskään lihava. Välillä juosten, välillä kävellen. Viime aikoina olen alkanut panostaa enemmän nimenomaan juoksuun. Minulla on Apple Watch jota pidän yötä myöten kädessä seuratakseni sykettä. Leposyke minulla pyörii joka yö siinä 37-43 välillä. Verenpaineet ym on kunnossa, itse olen hyvässä kunnossa, tiedän sen.
Kysymys oli siis seuraava että mikä on ns normaali palautussyke. Itse asiassa tulin n puoli tuntia sitten vajaan 7 km juoksulenkiltä, syke pyöri siinä 170-180 väliin, maksimissaan 192. Sykemittari sanoo tällä hetkellä että "viimeisen juoksusi jälkeen kolmen minuutin aikana sykkeesi laski 59 lyöntiä minuutissa". Juoksin/hölkkäsin koko matkan.
Sykkeen palautus
Anonyymi
6
837
Vastaukset
- Anonyymi
Juokset liian korkeilla sykkeillä. Koita kähöä @120bpm.
- Anonyymi
Iphoneukkelille sähköpyörä hyvä.
- Anonyymi
Hölkkää palautussykkeellä. Vai meneekö 85 kiloisella kävelyksi?
- Anonyymi
Kähöä koneeseen. Hokat jalkaan ja menoksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kähöä koneeseen. Hokat jalkaan ja menoksi.
Alko nostaa sykettä
- Anonyymi
Mikä on APn maksimisyke? Melkein heittäisin että ota pitkät lenkit pyöräillen ja hiihdellen. Silleen aivan maisemienkatselu / laturetkifiiliksellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2193190Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3132791Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751808Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?451585- 1221376
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111322Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171270Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4281266- 1051259