Seurustelenko väärän miehen kanssa?

Anonyymi

Olen seurustellut miehen kanssa nyt noin puoli vuotta. Hän on todella mukava ja kaikin puolin herrasmies. Hän kohtelee minua hyvin ja omaa käytöstavat. Emme kuitenkaan puhu täysin samaa kieltä, jonka huomasin jo melko alussa suhdetta. Ajattelin ettei tämä haittaa, mutta itseäni vaivaa se, ettemme voi puhua syvällisesti asioista, sillä hän ei kerro koskaan ikävämmistä asioistaan, hänelle on tärkeä näyttää ulospäin siltä, että kaikki menee hyvin. Lisäksi itsestäni tuntuu, että hän on aina ns. pari sivua itseäni edellä eikä ota minua vakavasti joissakin tilanteissa. Tulemme erilaisista yhteiskuntaluokista, joka näkyy kyllä ymmärtämättömyytenä joissakin asioissa, kuten ruokailutottumuksissa. En siis itse koe tarvetta esimerkiksi ravintolaruoalle joka viikonloppu, mikä on toiselle täysin normaalia. Huumori on itselleni tärkeä asia, muttemme täysin jaa sitäkään ja on oikeastaan aika harvoja asioita, joille voimme nauraa yhdessä. En kuitenkaan haluaisi loukata miestä millään tavoin, hän on erittäin mukava ja huomaavainen, mutten tiedä, saammeko toisistamme sitä, mitä kaikkea parisuhteelta voisi saada, jos uskaltaisi vaihtaa vielä sen viidennen vaihteen ja olla täysin oma itsensä.

En tiedä, mitä suhteen kanssa pitäisi tehdä. Pitäisikö minun katsoa suhde ns. loppuun ja odottaa että tiedän varmasti, mitä haluan, vai pitäisikö minun ottaa asia "liiallisesta erilaisuudesta" esille jo nyt kun tällaista mietin? Olemme 24 vuotiaita emmekä asu yhdessä.

10

916

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli tekstistäsi sellainen olo että aavistelet aivan oikein tuota erilaisuutta.
      Ennen kuin teet mitään päätöstä suhteen jatkosta, ehdottaisin että varmistaisit että haluaako hän esimerkiksi todella tällaisia jokaviikonloppuisia ravintolassa syömisiä vai yrittääkö hän tehdä vaikutuksen sinuun tms. Toki luulisi puolessa vuodessa että tällainen on karissut pois.
      Kannattaa ottaa puheeksi hänen kanssaan tämä mistä kirjoitit että koet näin, ja kysyt häneltä mitä hän ajattelee. Kuulet millaisia mietteitä hänellä on.

    • Anonyymi

      Jotkut ruokailu tottumukset ja muut tämmöiset erilaiset tavat ovat taatusti sovittavissa ja niitä pystyy muuttamaan.
      Mutta olen itse sitä mieltä että se ydinluonne millainen joku on, sitä ei voi muuttaa. Ja olisi väärin pyytää yrittämään sitä muuttaa jonkun muun takia. omasta mielestäni sehän on se periaate hyvässä parisuhteessa, että rakastetaan toista juuri semmoisena kuin hän on. Kun mainitsit että huumorit eivät kohtaa ettekä puhu ”samaa kieltä”. Minulle se kuulostaa siltä että olette luonteiltanne erilaisia ettekä ole ehkä täysin samalla aaltopituudella?
      Puoli vuotta on tietysti vielä tutustumis ja sitä alkuhuuma aikaa milloin ollaan pinkit lasit silmillä ja parisuhdekkin muovautuu vielä, niin älä vielä heitä kaikkea menemään. Ota rauhallisesti esille nämä asiat miehesi kanssa! Mutta onhan se todella tärkeä asia että luonteet kohtaa ja olisi avoin hyvä kommunikointi. Kun muuttaa yhteen nämä asiat nousevat esille vielä enemmän kun vietetään lähes koko ajan yhdessä ja kaikki arjen askareet jaetaan. Monet miehet eivät tietenkään puhu herkistä aiheistaan tai halua näyttää heikkoja kohtiaan, koska ajatellaan ettei miehellä saisi niitä olla. Siksi ehkä ei puhu sinulle mielen päällä vaivaavista asioista? Ota sekin puheeksi ja ole lempeä kerro ehkä omistakin stressaavista asioista niin siihen on helppo samaistua ja puhua jonkun kanssa joka ymmärtää..

    • Anonyymi

      Mistä asioista hänen pitäisi "puhua syvällisesti""
      Maailman poliitiikasta? Uskonnoista? Yleismaailmallisesta taloudellisesta lamasta?
      Kaikki meitä kohdanneesta COVID-19 tuomasta rajoituksesta?
      Mistä? Mistä muusta? Oletko itse perehtynyt noihin syvällisiin asioihin joita haluaisit jakaa hänen kanssaan?
      Saman kielen oppii jos vain haluaa!
      Ravintola ruokailussa ei ole mitään erikoista, paitsi ettei aterian jälkeen tarvitse itse tiskata astioita!

      Miksi sinua sinua kaivaa "eri yhteikuntaluokkajako"!!!!!?
      Et voi syyttää vanhempiasi omasta saamattomuudestasi, niinkuin ei ystäväsi omiaankaan että ovat edenneet elämässään. Nyky- Suomessa jokaisella on oikeus, kohtuus ja (osittain) velvollisuuskin - ainakin itseään kohtaan_ kurssittaa ja kouluttaa itseään (lähes ilmmaiseksi!!!) niin paljon kuin vain haluaa.
      Viitsimättömyys ja tietämättömyys on huolellisesti itse hankittua!

      Miksi et aloittaisi keskusteluja ensin pienissä määrissä ja yleisillä kysymyksillä? Saisit selville kuinka hän suhtautuu niihin. Siitä onkin sitten helppo jatkaa.

      Ystäväsi kuulostaa erittäin hienotunteiselta ja hienostuneelta. Siis ystävältä johon jokainen haluaisi tutustua ja arvostaa hänen ystävyyttään.

    • Anonyymi

      Lue Kreeta Onkelin romaani Kotirouva.

      t. toisen ketjun aloittaja, joka myös miettii, onko tullu löyhin perustein (lähinnä vaan tunne, viehättyneisyys toisesta ja rakkauden kaipuu) alettua suhteeseen väärän ihmisen kanssa. Eli kirjotin tuon alotuksen "vinkkejä irrottautumiseen?"

      Aloin tapailla mun miesystävää reilu vuosi sitten. Oltiin kaupungissa ja oli vuoden pimein ja ikävin aika. Ei osannu miettiä, ettei hän taida olla niin luonnonläheinen tyyppi kuin minä. Muutettiin sitte keväällä pieneen kylään maalle. Kyläyhteisöön hän on sosiaalisena hyvin sopeutunut, mutta kesän ja syksyn aikana sain huomata, että ne luontojutut ja DIY asiat saan pitään edelleen yksin omina harrastuksina. Omia harrastuksia pitää olla, mutta minulla näissä on kumminkin arvoista myös pitkälti kyse. Minkälainen on tavoiteltava elämäntapa?

      Mulle ei riitä käydä jossain duunissa siksi, että saa sieltä vähän rahaa. Haluan tehä asioita, joilla on joku muukin merkitys.

      Mies taas ajattelee esim. ruokia vaan hinnalla saatujen kaloreiden kautta, mitä kannattaa ostaa. Ei välitä ravintosisällöstä, vitamiineistä yms. Voi ottaa vitamiinit kuulemma purkista. Ja närästyslääkettä päälle...

      Toi Onkelin kirja herätti ajatuksia.

      • Anonyymi

        Miten kävi?


    • Anonyymi

      Jos mies on rikas niin katso peli loppuun.

    • Anonyymi

      Kyllä noin erilaisuudesta tulee vielä ongelmia. Tämä koettu pitkässä liitossa.

    • Anonyymi

      Myönteiset neuvot on että seurustele väärin niin ongelmat poistuvat.

    • Anonyymi

      Kukaan ei koskaan kerro, miten on yrittänyt käydä asiaa läpi sen KUMPPANIN kanssa, ennen kun tulee tänne ihmettelemään. Mitä siis kumppanisi on vastannut, kun olet esittänyt hänelle sinua vaivaavat asiat, niin kuin parisuhteessa pitäisi voida tehdä?

      • Anonyymi

        Sellaisen tiedän että kumppani oli aina vastannut, hänen mielestään kaikki on hyvin. Näin oli jatkunut vuosien ajan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1250
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      945
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      15
      827
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      71
      807
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      40
      722
    8. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      65
      715
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      605
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      605
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      559
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      545
    15. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      171
      521
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      122
      511
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    19. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      94
      466
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      466
    Aihe