Hei vaihdoin muutaman ledi lampun asun t ooni.
Kuinkapaljon säästää k u n vaihtaa tavalliset lamput ledeihin.
Ovatko yhtä pi y käikäiisä.
Entä kustannukset k u n ledit kalliitaa. Ainakin k kaupassa
Säästö setä
Kuinkapaljon säästää k u n vaihtaa tavalliset lamput ledeihin.
Ovatko yhtä pi y käikäiisä.
Entä kustannukset k u n ledit kalliitaa. Ainakin k kaupassa
Säästö setä
Vastaukset 34
Vanhimmat
Työksi homma on kevyt, kun niissä usein on kierre valmiina. Muistaa olla tökkäämättä liian voimakkaasti vain.
Joutuu kiipeileen kun ulkovaloja on seinillä ja teranssinkatossa ja. Päätykolmiossa ja täätyseinkssä korkealla ainakkn kakskyt yhteensä.
Edisonni
Hullu sähkömies huittisista juo enemmän kuin tienaa? Tai ledilampuilla säästää...
Oliko kommentti fiksu?
Kotikäytössä säästö on muutamia euroja vuodessa jos valot palaa 24/7
Sähkön hinta (energia siirto vero) 0,12€/kWh
Vuodessa on tunteja 8760.
60 watin hehkulamppu kuluttaa vuodessa 525,6 kWh jos se palaa 24/7 eli jatkuvasti. Euroina tämä tekee 63€.
5 watin ledilamppu kuluttaa 43,8 kWh samalla polttamisella. Euroissa se on 5,25€.
Tosin se 60 watin hehkulamppu antaa 800 lumenia valotehoa kun tuo ledilamppi antaa sen 400-470 lumenia.
9 watin ledilamppu antaisi saman verran valotehoa ja maksaisi vuodessa 9,46€.
Ja lisäyksenä että ne valot harvoin palaa 24/7 joten säästö on todellakin muutamia euroja vuodessa
Se sun hehkukuuppasi taitaa palaa jonkun 1500-2000 h eli niitä menee 4-5 kpl vuodessa.
Eikä 800 lm riitä kuin jokin vaatehuoneen tms valaisuun. Kun mokomia tarvitaan kymmenkunta, niin kyllä niitä aika monta kpl kuolee vuodessa vähemmilläkin käyttötunneilla per vuorokausi. Lisäbonuksena saa sitä ilmaislämpöä, mikä pitää tuulettaa harakoiden iloksi.
50 ei ole mikään muutama. Harvemmin valoja on lisäksi vain yksi. Muuten helppo muuttaa watit suoraan euroiksi 1:1.
Miten laskelmassa huomioidaan lammppujen laatu.
Halvat ledit jotka vastaa 40,w. Hehkuja maksaa siinä kaksi euroo halpahallissa kestää ehjänä ehkä pariviikkoo puoli vuotta.
Kalliimmat jissa jonvalovoimaa. Maksaa kympin .
Elikkä paljon kalliimpii kuin hehkut.
Halvatledi t kötevii ulkovalaiismissa joissa ei tarvii kuin sen pienen valon.
Edisonni tietääja neuvoo
> 50 ei ole mikään muutama. Harvemmin valoja on lisäksi vain yksi.
Mitä yrität selittää? Yksi 60 W lamppu ei riitä kuin johonkin vaatehuoneeseen tms. mikäli tarkoitus on tuottaa muutakin kuin savupirttitason valaistus. Suht pieneenkin huoneeseen tarvitaan 2-3 lamppua ja olohuoneeseen sitten tuplasti, jos tarkoitus on päästä edes liki 100 luksin valaistusvoimakkuutta. Mikä on edelleen 1/5 osa koulujen ja toimistojen valaistuksesta.
Joskus tullut luksimittarin kanssa leikittyä ja normaaleissa, vaaleaseinäisissä huoneissa ja tavanomaisten valaisinten kanssa (plafondia yms.) valaistusvoimakkuuden saa arvioitua kohtuullisella tarkkuudella jakamalla valonlähteiden lumenlukeman ensin kahdella ja sitten huoneen pinta-alalla. Eli 2400 lm tuottaa 10 m² huoneeseen noin 120 luksia. Yksi ainoa 60 W lamppu ja se kun vielä piilotetaan menneiden aikojen tyyliin kangasvarjostimeen, niin valaistusvoimakkuus on lähempänä katuvalaistuksen tasoa. Näkee olla seiniin törmäilemättä, mutta siihen se sitten jääkin.
Vrt oma keittiöpäydän päällä killuu nykyään valaisin, jossa 4x1000 lm lamput. Aika passeli, tosin tämä valaisin on enempi design mallia eli hukkaa kohtuu ison osan valaisimien tuottamasta valosta.
Hehkulampuilla valaistus jää auttamatta surkeaksi, koska yli 60 W lamppuja saa tunkea aniharvaan valaisimeen. Lisäksi wanhaan hyvään aikaan 60 W lamput pukkasivat ulos 600-650 lm ja kestivät 1000 h. Silti essonbaarin asiantuntijat kyyneleet silmissä niitä ylistää. Eniten käytetyissä valaisimissa meni pari lamppua / vuosi ja ulkovaloissahan nuo eivät edes kahta kuukautta kestäneet. Silti essonbaarin asiantuntijat kyyneleet silmissä niitä ylistää.
Vaikeaa oli myös löytää valaisimia, joihin sopi enemmän kuin 2x60W lamput tai 5 kynttilälamppua (=kristallikruunu). Kun valaisinpisteitä oli vain 1 per huone, niin ei siinä paljon juhlittu. Mutta lämpöä sai noillakin aikaan....
Sanoin juuri samaa kuin sinäkin Harvoin asunnoissa on yksi lamppu. Moni katsoo asiaa liian suppeasti. Katsotaan mitä yksi lamppu tunnissa kuluttaa, ei mitä 20 vuoressa. itse tosin pidän himmeästä valosta. Ennen oli 60 40 40 25 = 165 W. Nyt 11 8 6 6 = 31 W.
Jos kyseessä on sisävalaistus niin ottakaapa huomioon myös lämpöhävikki.
60W hehkulamppu lämmittää sisätiloja toisin kuin led lamppu.
Led lamppuka käytettäessä joku muu lämmitysmuoto syä sitä hyötysuhdetta sitten
Laskelman tekijä laski vaan yhden lampun kuluyuksen ja vähenyämättä j äi led lammpujen hankinta hinta ja niiden heikompi kestävyys jos ova t h lpoja lamppuja samoin jäi huomiotta että tarvi t aan kaksi ledi korvaamaan yksi hehku.
Lisäksi esim minulla o n jo ulkovalistuksessa kymmenen lamppua joten jos ne palaa yh t äjaksoisesti on laskelman mukaan sähkölasku kymmen kertaunen jika ei pidä paikaansa.
Tosiaan saa laskelmat väännettyä mieleisikseen, kun päättää, että ledilampun elinikä on alle 1000 h ja 10x1 = 1.
Unohtamatta tietenkään sitä, miten paljon lämmityksessä säästää, kun lämmittää hehkulamppujen ilmaisenergialla ulkoilmaa.
Onpamtaas turha ja typerä aloitus.
Voi aloittja aloitaa jotain muuta.
No ulkovalisyuksessahan led on ehdoton kun watit ei tuo lömpöömsisätiloihin
Energia lamppujen siis pienloistelamppujen kanssa näpränneemä huomasin että ne o li a i ka lyhytiköisiä.ainakinpakkasella.
Edison
Ilmaisenergialla lämmitetty ulkoilma vähentää lämmitystarvetta.
Kuinka monen ledilampun sähkömäärä on palanut tähänkin palstanaktivointiin?
Mahdollista säästöä vähentää sähkölämmitys.
Valojen hukkalämpö on samaa lämpöä, jolla koti lämpenee. Muutamana kesäkuukautena hukkalämpö ei ole tarpeen. Noina samoina kuukausina ei sitten tarvita paljon valojakaan ;)
Eli käytännön säästö on tuolloin todella pieni.
"säästö ... todella pieni"
Ja lisäksi jos ajattelee kokonaisvastuulisesti niin miten paljon luontoa ja luonnonvarojen käyttöä rasittaa noiden 'säästö'lamppujen elinkaaren kokonaiskustannus hehkulamppuun verrattuna, vähän niinkuin että 'rahaahan saa seinästä', 'kyllä Kela huolehtii toimeentulosta', 'eihän velkoja tarvitse maksaa', 'hei me tienataan tällä' ymvast.
Axel Oxenstierna: "Poikani kunpa tietäisit..."
Hehkulamppujen+2+%+valotehokkuudella+kun+kotiaan+lämmittää,+niin+ei+tarvi+montaa+tuntia+valoja+poltella,+kun+on+sisällä++25+°C+ja+on+korkea+aika+suorittaa+lämmönsäätöä+ns.+venäläisellä+termostaatilla+(ikkunaan+tarpeenmukaisesti+raolleen).+Näin+etenkin+syksyllä,+jolloin+illat+jo+pimeitä,+mutta+ulkolämpötila+huitelee+edelleen++10+°C+kieppeissä,+jolloin+viimeisten+30+vuoden+aikana+rakennettujen+talojen+lämmitystarve+on+melkolailla+olematon.+Uusissa+aletaan+lämmitystä+tosissaan+tarvitsemaan+vasta+lämpötila+painuessa+pakkasen+puolelle.
Taitaa+kaikki+hehkulamppu-uunot+asua+jossain+vetoisissa+rintsikoissa+ja+tyytyvät+edelleen+20+luksin+valaistusvoimakkuuteen+(yksi+60+W+lamppu+keskellä+kattoa+killiumassa,+riitti+50+-luvulla,+riittää+edelleen).
On taloja ja koteja monenlaisia.
Pikkukaksio lämpenee yhdellä hehkulampulla noin yhden asteen.
Tommonen perus okt lämpenee kahdella hehkulampulla alle asteen.
Se+astekin+on+ylimääräistä+=+kaikki+"ilmaislämpö"+meneekin+hukkaan,+jos+ihmiset,+kodinkoneet,+viihde-elektroniikka+++ikkunoista+tuleva+auringonsäteily+(jota+tulee+myös+pilviseltä+taivaalta)+riittävät+ylläpitämään+riittävää+huonelämpötilaa.
Muinoin+laskettiin,+että+ilmaisenergiasta+saadaan+hyödyksi+vain+70+%.+Johtuen+juuri+siitä,+ettei+ilmaisenergia+määrä+säädy+lämmitystarpeen+mukaan,+mikä+johtaa+ylilämmittämiseen+ja+lämmönhukan+kasvuun+(tai+liian+lämmön+tuulettamiseen+ikkunasta+pihalle).+Nykytaloissa+lämmöntarve+on+entistä+pienempi,+joten+hyödyksi+tuleva+osuus+on+varmasti+pienentynyt.+Etenkin+kun+otetaan+huomioon,+että+lauhat+syyskelitkin+jatkuvat+nykyään+kuukautta+pidempään+ja+pakkaset+alkavat+etelässä+vasta+tammikuussa,+jos+silloinkaan.+
Kallista+on+hehkulampuilla+lämmittäminen,+jos+hyötysuhde+onkin+vain+50+%+luokkaa.+Siitä+sopii+laskea+"ilmaisen"+lämmitysenergian+hintaa+verrattuna+vaikkapa+kaukolämpöön.
Kyllämse yksi lamppu on vaihdettu k o enerhia lamppuun elkkä pien loistelamppuun jo viime vuosidadalla te ho. Viistoista vattia
Nin raati ei nyt päässyt mihinkään lopputoteamukseen paljonko alittaja säästää vaihtamalla kaikki lamppumsa ledeihin.
Mitä tehdä pahvilaatikolliselle hehkulamppuja pallo ja kynttilälamppuja
Eniten säästää, kun ei käytä valoja ollenkaan. Tässähän oli nyt rahat niin vähissä, että parin euronkin investointi lamppuun nosti hikeä otsalle.
"Mitä tehdä pahvilaatikolliselle hehkulamppuja pallo ja kynttilälamppuja"
Tästä suuresta ongelmasta on syytä tehdä uusi aloitus !
Ne voi myydä kirpparilla , tai toti .gi. ssä
Ostajia riittää kun hin ta. Halpa.
Edisonno onni kempele
Älä kirjoita kännissä!
Väitetään, että ledit ovat pitkäikäisiä. Ulkonakin entiset kestivät pitkään. Nyt ledejä on pitänyt vaihtaa vuosittain.
Kiakessa elkrronikassa pettää nykyään j alpa kiinassa tehty kondensaattori joka alkaa vuotaa.
Eritysesti pakkasella. Loiste energia ssääästölampuissa .
Kun halpiskonka pettää loppuu laiteen taru.
Kiinalaine elktroniikka tuhoo maailman
Missä vihreet kieltä m ässä kina elktriniikaa
Mielestäni euron ledit on hyvin kestäneet. Kiinasta ne tulee kaikki ja halppikset taitaa lähes saman kestää. Keittiösäni plafondi yleis valaistukseen 2× 10.5w ja noin 2×1050lum. Palavat syksystä kevääseen noin 12h/ vrk valoteho on vuoden kuluttua vähän bähentynyt mutta hinta laatusuhde kohillaan kun eurolla kpl saa.
Siis noin 8€ sähköt kun 2×75w kuluttais 55€
Ja hehkulampun hankintakulut olisivat suuremmat eli vanhat ledit voi käytyää vaikka tallin troikassa jos haluu uudet tehokkaammat taas keittiöön.