Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti. ( vrt. Heisenbergin epätarkkuus periaate )
Lisäksi fotonin hiukkasluonne aiheuttaa virheellisen oletuksen, että sillä on massa ja että se on tällöin pakotettu kulkemaan viivasuoraan kohteesta A kohteeseen B.
Onneksi apuun on tullut kvanttielektrodynamiikka ( QED )
Sen mukaan fotoni on aineen propagointia sähkömagneettisessa kentässä.
Eli havainnollistaen:
Jos atomi tai mikä tahansa kappale, on absoluuttista 0 K-astetta lämpimämpi, se propagoi tilansa mukaisesti sähkömagneettisessa kentässä.
Propagointi etenee pallonmuotoisena ellei sitä ole estetty tai heijastettu tiettyihin suuntiin, eteneminen tapahtuu valonnopeudella kaikissa mahdollisissa polarisaatioissa eli muodostuu nk. superpositio.
Fysiikan eräs peruspostulaatti on aineen spontaani taipumus hakeutua alimpaan mahdolliseen energiatilaan ja tämä spontaani taipumus ilmenee emittiivisyytenä eli kansanomaisesti emissiona, jota kvanttielektrodynamiikassa kutsutaan propagaatioksi ja joka siis ilmenee kaikkiin mahdollisiin suuntiin.
Edelleen, jos aaltofunktion muotoinen propagaatio "havaitsee" alemmassa energiatilassa olevan atomin tai kappaleen, joka absorboi kvanttikentässä propagoivan kvantin, kenttä romahtaa diskreettinä pulssina elin "kannattelemansa" kvantin suuruisena kaikissa suunnissa samanaikaisesti. Ts. voidaan sanoa että emittoitu energiakvantti kulki pisteestä A pisteeseen B valonnopeudella, oli piste B missä suunnassa tahansa.
Toivottavasti ymmärsitte, vastaan kyllä jos tulee lisäkysymyksiä...
Laitoin tämän pienehkön oppitunnin koska palstalla näyttää olevan kovasti epätietoisuutta säteilystä.
Fotoni, Propagaatio ja Diskreetti Pulssi
12
288
Vastaukset
- Anonyymi
"Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti."
Pieleen. Enempää en jaksanut lukea.- Anonyymi
Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?
Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.
Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.
Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.
Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.Hävytöntä on ainoastaan sinut turhat möläytyksesi. Joku ilmastonmuutospalsta sopii sinulle paremmin kun et asiasta mitään osaa oikeasti sanoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.
Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.Jos fotoni on deltafunktio ajassa, niin sen taajuus ulottuu -äärettömästä äärettömään. Jos fotoni on deltafunktio taajuudessa, niin sen paikka ulottuu -äärettömästä äärettömään. Reaalimaailman sähkömagneettiset ilmiöt ovat jotain tuolta väliltä.
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.
Ehkä sinun on viisainta mennä tuonne pitsinnypläys-palstalle jos et ymmärrä edes klassista fysiikkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.
"Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin."!
Niin tosiaan. Jos siteeraisi Tuntemattoman Koskelaa niin aloitus voisi olla "En minä tuohon asiaan sinänsä puutu mutta....".
Ei se tosiaan ole ihan noin yksinkertaista, ei millään yhdellä lailla, eikä toisellakaan. Matemaattisesti sen jotkut hallitsevat mutta noin mielikuvatasolla tuskin kukaan.
- Anonyymi
Mitä on infiniteetti eli jakamaton energia jolla on tilan suhteen muuttuva voimakkuus, jota ei voi kuvata kuin infiniteetillä matematiikalla. Silloin energian jakautuminen toteuttaa luonnonlakia, eikä ole hiukkasia.
Jos sinä AP olisit suorittanut QED-kurssin, niin et olisi sitä täällä luennoimassa - varsinkaan noin nolosti ja päin persettä.
- Anonyymi
Mitenkä QED liittyy klassiseen fysiikkaan? Onko tuo jotain uudempaa logiikkaa?
- Anonyymi
Raktori on aina niin vihane.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887