Fotoni, Propagaatio ja Diskreetti Pulssi

Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti. ( vrt. Heisenbergin epätarkkuus periaate )
Lisäksi fotonin hiukkasluonne aiheuttaa virheellisen oletuksen, että sillä on massa ja että se on tällöin pakotettu kulkemaan viivasuoraan kohteesta A kohteeseen B.

Onneksi apuun on tullut kvanttielektrodynamiikka ( QED )
Sen mukaan fotoni on aineen propagointia sähkömagneettisessa kentässä.

Eli havainnollistaen:
Jos atomi tai mikä tahansa kappale, on absoluuttista 0 K-astetta lämpimämpi, se propagoi tilansa mukaisesti sähkömagneettisessa kentässä.
Propagointi etenee pallonmuotoisena ellei sitä ole estetty tai heijastettu tiettyihin suuntiin, eteneminen tapahtuu valonnopeudella kaikissa mahdollisissa polarisaatioissa eli muodostuu nk. superpositio.

Fysiikan eräs peruspostulaatti on aineen spontaani taipumus hakeutua alimpaan mahdolliseen energiatilaan ja tämä spontaani taipumus ilmenee emittiivisyytenä eli kansanomaisesti emissiona, jota kvanttielektrodynamiikassa kutsutaan propagaatioksi ja joka siis ilmenee kaikkiin mahdollisiin suuntiin.

Edelleen, jos aaltofunktion muotoinen propagaatio "havaitsee" alemmassa energiatilassa olevan atomin tai kappaleen, joka absorboi kvanttikentässä propagoivan kvantin, kenttä romahtaa diskreettinä pulssina elin "kannattelemansa" kvantin suuruisena kaikissa suunnissa samanaikaisesti. Ts. voidaan sanoa että emittoitu energiakvantti kulki pisteestä A pisteeseen B valonnopeudella, oli piste B missä suunnassa tahansa.

Toivottavasti ymmärsitte, vastaan kyllä jos tulee lisäkysymyksiä...
Laitoin tämän pienehkön oppitunnin koska palstalla näyttää olevan kovasti epätietoisuutta säteilystä.

12

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti."
      Pieleen. Enempää en jaksanut lukea.

      • Anonyymi

        Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.

        Hävytöntä on ainoastaan sinut turhat möläytyksesi. Joku ilmastonmuutospalsta sopii sinulle paremmin kun et asiasta mitään osaa oikeasti sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.

        Jos fotoni on deltafunktio ajassa, niin sen taajuus ulottuu -äärettömästä äärettömään. Jos fotoni on deltafunktio taajuudessa, niin sen paikka ulottuu -äärettömästä äärettömään. Reaalimaailman sähkömagneettiset ilmiöt ovat jotain tuolta väliltä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        Ehkä sinun on viisainta mennä tuonne pitsinnypläys-palstalle jos et ymmärrä edes klassista fysiikkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        "Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin."!

        Niin tosiaan. Jos siteeraisi Tuntemattoman Koskelaa niin aloitus voisi olla "En minä tuohon asiaan sinänsä puutu mutta....".

        Ei se tosiaan ole ihan noin yksinkertaista, ei millään yhdellä lailla, eikä toisellakaan. Matemaattisesti sen jotkut hallitsevat mutta noin mielikuvatasolla tuskin kukaan.


    • Anonyymi

      Mitä on infiniteetti eli jakamaton energia jolla on tilan suhteen muuttuva voimakkuus, jota ei voi kuvata kuin infiniteetillä matematiikalla. Silloin energian jakautuminen toteuttaa luonnonlakia, eikä ole hiukkasia.

    • Jos sinä AP olisit suorittanut QED-kurssin, niin et olisi sitä täällä luennoimassa - varsinkaan noin nolosti ja päin persettä.

      • Anonyymi

        Mitenkä QED liittyy klassiseen fysiikkaan? Onko tuo jotain uudempaa logiikkaa?


      • Anonyymi

        Raktori on aina niin vihane.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe