Fotoni, Propagaatio ja Diskreetti Pulssi

Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti. ( vrt. Heisenbergin epätarkkuus periaate )
Lisäksi fotonin hiukkasluonne aiheuttaa virheellisen oletuksen, että sillä on massa ja että se on tällöin pakotettu kulkemaan viivasuoraan kohteesta A kohteeseen B.

Onneksi apuun on tullut kvanttielektrodynamiikka ( QED )
Sen mukaan fotoni on aineen propagointia sähkömagneettisessa kentässä.

Eli havainnollistaen:
Jos atomi tai mikä tahansa kappale, on absoluuttista 0 K-astetta lämpimämpi, se propagoi tilansa mukaisesti sähkömagneettisessa kentässä.
Propagointi etenee pallonmuotoisena ellei sitä ole estetty tai heijastettu tiettyihin suuntiin, eteneminen tapahtuu valonnopeudella kaikissa mahdollisissa polarisaatioissa eli muodostuu nk. superpositio.

Fysiikan eräs peruspostulaatti on aineen spontaani taipumus hakeutua alimpaan mahdolliseen energiatilaan ja tämä spontaani taipumus ilmenee emittiivisyytenä eli kansanomaisesti emissiona, jota kvanttielektrodynamiikassa kutsutaan propagaatioksi ja joka siis ilmenee kaikkiin mahdollisiin suuntiin.

Edelleen, jos aaltofunktion muotoinen propagaatio "havaitsee" alemmassa energiatilassa olevan atomin tai kappaleen, joka absorboi kvanttikentässä propagoivan kvantin, kenttä romahtaa diskreettinä pulssina elin "kannattelemansa" kvantin suuruisena kaikissa suunnissa samanaikaisesti. Ts. voidaan sanoa että emittoitu energiakvantti kulki pisteestä A pisteeseen B valonnopeudella, oli piste B missä suunnassa tahansa.

Toivottavasti ymmärsitte, vastaan kyllä jos tulee lisäkysymyksiä...
Laitoin tämän pienehkön oppitunnin koska palstalla näyttää olevan kovasti epätietoisuutta säteilystä.

12

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Klassisen fysiikan mukaan fotonilla on joko aaltoluonne tai hiukkasluonne, mutta ei koskaan molempia samanaikaisesti."
      Pieleen. Enempää en jaksanut lukea.

      • Anonyymi

        Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö klassisen fysiikan mukaan asia ollut juuri noin?

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.

        Hävytöntä on ainoastaan sinut turhat möläytyksesi. Joku ilmastonmuutospalsta sopii sinulle paremmin kun et asiasta mitään osaa oikeasti sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valon dualismi oli keksitty jo 1800-luvulla? Käsittääkseni tästä kiisteltiin Einsteiniin, Comptoniin ja ties kenen teorioihin ja testeihin asti.

        Jos sinulla on noin hävytön tyyli niin voisit edes tietää mistä puhut.

        Jos fotoni on deltafunktio ajassa, niin sen taajuus ulottuu -äärettömästä äärettömään. Jos fotoni on deltafunktio taajuudessa, niin sen paikka ulottuu -äärettömästä äärettömään. Reaalimaailman sähkömagneettiset ilmiöt ovat jotain tuolta väliltä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        Ehkä sinun on viisainta mennä tuonne pitsinnypläys-palstalle jos et ymmärrä edes klassista fysiikkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin.

        "Ei todellakaan. Ainoastaan sinun mielikuvituksessasi asia on noin."!

        Niin tosiaan. Jos siteeraisi Tuntemattoman Koskelaa niin aloitus voisi olla "En minä tuohon asiaan sinänsä puutu mutta....".

        Ei se tosiaan ole ihan noin yksinkertaista, ei millään yhdellä lailla, eikä toisellakaan. Matemaattisesti sen jotkut hallitsevat mutta noin mielikuvatasolla tuskin kukaan.


    • Anonyymi

      Mitä on infiniteetti eli jakamaton energia jolla on tilan suhteen muuttuva voimakkuus, jota ei voi kuvata kuin infiniteetillä matematiikalla. Silloin energian jakautuminen toteuttaa luonnonlakia, eikä ole hiukkasia.

    • Jos sinä AP olisit suorittanut QED-kurssin, niin et olisi sitä täällä luennoimassa - varsinkaan noin nolosti ja päin persettä.

      • Anonyymi

        Mitenkä QED liittyy klassiseen fysiikkaan? Onko tuo jotain uudempaa logiikkaa?


      • Anonyymi

        Raktori on aina niin vihane.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      54
      2391
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      58
      2047
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1978
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1230
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      146
      1018
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe