Miten te muut äidit olette tehneet seitsenkuisen vauvan maidon lämmityksen kanssa? Eli jos tarjoatte maitoa esim. ruokajuomana niin lämmitättekö sen vielä aina mikrossa? Vai voiko tämän ikäinen lapsi jo huoletta juoda huoneenlämpöistä maitoa?
Vastaukset 7
- x-filesman
Tällä kertaa isukki vastaa
Itse olen lämmittänyt vielä 2 vuotiaalle lapselle(keskimmäiselle) maidon mikrossa, koska tuo 2 vuotias poika ei suostu juomaan kylmää maitoa.
Kyllä tuon ikäiselle suosittelen maidon lämmitystä. - x-filesman
Vaimolta tarkistin vielä niin vanhinlapsemme 4-vuotias nykyään alkoi 7- kuukautisena juomaan lämmittämätöntä maitoa.
Eli lapsi kohtainen.
Jos lapsellesi ei kelpaa lämmittämätön maito niin lämmitä se sitten mikrossa. - äiti82
ihan tottumus kysymys..Useat äidit ei ole lämmittänyt ollenkaan maitoa,tietenkin silloin jos on jääkaappikylmää. Mutta huoletta voit kokeilla vauvallesi huoneenlämpöistä maitoa jos suostuu juomaa. Itssekkin jätin puolenvuoden jälkeen lämmityksen kokonaan pois, kun huomasin että maistuu huoneenlämpöinenkin:)
- Milla.M
Kaverini kysyi tätä asiaa neuvolasta, koska hänen vauvansa söi koko ajan tunnin välein yöt päivät läpeensä ja käverini yksinkertaisesti väsähti juoksemaan yläkerrasta alakertaan tunnin välein lämmittämään maitoa.
Huoneenlämpöistä/kylmää maitoa voi antaa vauvalle kuukauden ikäisestä ylöspäin heti, kun vauva sitä vaan suostuu juomaan. Lienee tuo lämmitys lähinnä vain siksi, että kun vauva on tottunut alussa lämpöiseen rintamaitoon, niin on ihan luonnollista lämmittää myös korvike. Turha minusta on kyllä pakottaa vauva kylmälle maidolle ihan äkkiseltään jos näyttää että sen juominen on selvästi vastenmielistä. - loppui lämmitys
Meillä on 10kk vauva ja just pari päivää sit lopetin Tuttelin lämmityksen. Sitä ennen harjoiteltiin syömään hedelmäsoseet huoneenlämpöisenä tai jääkaappikylmänä. Eli askel kerrallaan. Nyt Tutteli menee joko jääkaappikylmänä tai sit ku avaan uuden purkin ni huoneenlämpöisenä. AAmuyöstä annan Tuttelin aina kuitenki huoneenlämpöisenä- oon aatellu et jääkaappikylmä voi tuntua kesken unien liiankin kylmältä.
- Anonyymi00006
Maidon lämmitys on sen takia kun huoneenlämpöinen tai jääkaappikylmä viilentäisi vauvan kehoa ja jopa aivoja. Siinä on suuri lämmönsäätely kehossa.
Vauvan juoma määrä vastaa 70 kg painoisen aikuisen juomana jopa 2 litraa yhdellä kerralla. Vauvan keholle lämmönsäätely on raskasta. - Anonyymi00007
keitän maidon kiehuvaksi kattilassa ja kaadan lapsen päähän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521070
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust51982Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7874- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57603