Eli meille tuli harjoittelijoita ja vetäisin nimeni alle lappuun jossa sanotaan että opastan ja olen vastuullinen henkilö työmaalla.
Ei minun hermoni kestä. Kestäisi jos he ajattelisivat edes hieman itse. Mutta kun heille saa selittää ja piirtää ja vielä kerran selittää ja varmistaa että he tietävät, menee hetki niin joku on kysymässä että miten se menikään. Voi olla että en osaa neuvoa vaikka olen meidän vakkarit opettanut.
Onko tuollaiseen pakko suostua jos pomo tulee lappujen kanssa sanomaan että nimi alle? Näiden harjoittelu loppuu jouluun ja oli puhetta että ne jatkaisivat. Mutta minä en opasta. Omat työt kusee pahasti.
Vastuullinen henkilö työpaikalla, pakko suostua?
8
143
Vastaukset
- Anonyymi
Voi olla että kuvitelma omasta opastukyvystä on ylioptimistinen.
Taito ymmärtää täydellisen aloittelijan ajattelua on se pointti.
Myönnän se ei ole helppoa. Hommaan pitää valita sellainen joka
kykenee virittymään samalle aaltopituudelle untuvikkojen kanssa.
Löytyiskö sinun kouluttamistasi vakkareista sellainen kyky.- Anonyymi
Minut valittiin opastamaan koska olen joutunut opettelemaan työn nollista ilman opastajia.
Olen opettanut siihen kymmenen henkilöä mutta vain nämä nuoret ei hommaa osaa.
Yön yli kun mietin niin tulin päätökseen että osaan opettaa mutta enää en suostu idiootteja vahtimaan.
Vakkareista saa joku toinen opastaa jatkossa. Minä olin se ensimmäinen vaihtoehto vuosien kokemuksella. Muilla kokemusta alle vuosi.
- Anonyymi
Ei ike pakko suostua töihin, joita ei ole sovittu työsopimuksessa.
Rohkeutta kieltäytymiseen.
Jos sitten kumminkin aiot suostua, niin tee se vain, jos saat lisää palkkaa ja omat työt ja opastukset sovitetaan, niin että työaika riittää molempiin. - Anonyymi
Paskat ole pakko, pakko ei ole muuta kuin joskus kuolla. Työantajat koettaa painostaa työntekijöitä yhä lisääntyviin lisätöihin ja samalla palkalla, maksimaalinen hyötyajattelu. Älä suostu!
- Anonyymi
Nimesi taisi jo olla suostumuspaperissa. Alat vaan vaatia oma-aloitteisuutta ja järjen käyttöä harjoittelijoita. Kerro että sinut saa kiinni,tarkista lopputulosta hommista välillä,lätkäise reunaehdot. Joku taho tarttee myöhemmin arvioinnit sinulta näistä harjoittelijoita. Eikö ole hyvä,kun voit kertoa huimasta kehityksestä joka on syntynyt ohjauksessasi. Eihän ohjaava työntekijä ole mikään puolesta tekijä.
- Anonyymi
Opastamisen tarkoitus on myös kehittää tulokkaiden itseluottamusta ja oma-aloitteisuutta.
Pelkästänsä hätäisesti neuvomalla tulokkaat menevät kipsiin. Osalla opastajista ei edes ole todellista halua neuvoa uusia. Piilottavat työkoneiden manuaalit yms. Tämänkin tiedän.
- Anonyymi
Mulla oli viime marraskuussa juuri tuommoinen tilanne. Suostuin kuitenkin opastamiseen,koska tiesin,että olen ainoa,jolla kestää hermo ja mielenkiinto uuden henkilön ohjauksessa.
Tulipahan opittua sitte sekin,että jos uusi työntekijä on täysin idiootti, niin kuukauden opastaminen menee hukkaan. Kuukauden päivät neuvoin pilkuntarkasti kaiken,mitä vaan edes pystyy neuvomaan,ja sitte lopputulos on se, että joudut ite korjailemaan kuukauden sen uuden henkilön virheitä,nii ei enää nappaa. Henkilö kailen lisäksi irtosanoutui vuoden vaihteessa koeajalla,ja uutta ei olla vielä saatu- Anonyymi
voihan olla niinkin ettei sillä uudella tulokkaalla edes ollut haluja oppia sitä työtä.
Silloin et saa oppimaan vaikka kuinka kädestä pitäen neuvot ja perehdytät. Hänellä oli varmaan muut jutut mielessä. Siviilielämän ongelmat vievät ihmistä miten sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203