Kävi ilmi että veljeni ja minun 5v passit vanhenevat 21.1 2021. Veljeni mukaan todennäköisyys sille on 1:1826, mielestäni sen pitäisi olla suurempi. Kumpi on oikeassa? Veljeni olisi voinut ostaa passin minä tahansa päivänä 5 vuoden aikana samoin kuin minä....
Todennäköisyyskaskenta
15
355
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tarkoitat tästä päivästä 5 vuotta taaksepäin, niin todennäköisyys on juuri tuo.
- Anonyymi
Mitään ei kait tapahdu joka päivä. Ei ainakaan samalla todennäköisyydellä. "Osto" ehkä vain arkipäivisin. Jotenkin pitää huomioda karkausvuosikin. Vaihtelee.
Matematikka ei ole helppoa, jos ei ole oikeita lähtötietoja.- Anonyymi
Vastauksen ainoa virhe oli karkauspäivän tai- päivien huomiotta jättäminen. Arkipäiviin vetoaminen on lillukanvarsia. Todennäköisyys ei ole ainakaan oleellisesti suurempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastauksen ainoa virhe oli karkauspäivän tai- päivien huomiotta jättäminen. Arkipäiviin vetoaminen on lillukanvarsia. Todennäköisyys ei ole ainakaan oleellisesti suurempi.
Eikös karkauspäivä ole vielä enemmän lillukanvarsia. Niitä on kuitenkin vain yksi, kun taas ei-arkipäiviä on paljon enemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastauksen ainoa virhe oli karkauspäivän tai- päivien huomiotta jättäminen. Arkipäiviin vetoaminen on lillukanvarsia. Todennäköisyys ei ole ainakaan oleellisesti suurempi.
Et ymmärrä matematiikasta tai virastojen toiminnasta yhtikäs mitään. Suutasi osaat soittaa.
Jos kyse olisi yhden viikon passista, jonka voisi saada joka päivä tai viitenä päivänä tai kolmena päivän viikossa, niin huomaatko mitään eroa?
Jos passin voisi saada vain kunkin kuukauden ensimmäisenä perjantaina, niin miten tulos muuttuisi?
Hiukan maalaisjärkeä mukaan. Arkipäiviä on yllättävän vähän monissa virastoissa. Monivaiheinen tapahtuma voi kestää kolme päivää tai kolme viikkoa.
- Anonyymi
Jos olette anoneet passia toisistanne tietämättä silloin n.5 vuotta sitten, todennäköisyys on paljon pienempi.
- Anonyymi
Onko sinulla tasan yksi veli? Jos teitä olisi vaikka seitsemän veljestä, niin todennäköisyys, että jollekin veljesparille kävisi noin onkin jo
1 - (1825*1824*...*1819)/1826^7 = 0,015
Tämä ei yksilöi ketään veljestä, mutta samahan se on kelle kahdelle veljelle se kävisi, ihmeellistä se on silti. Arkipäivä-hypoteesia ei tuossa huomioitu. Tässä tapauksessahan se kasvattaisi todennäköisyyttä hyvinkin paljon(?)- Anonyymi
Matematiikan väärinkäyttöä. Lasket ilman lähtötietoja. Opit ehkä joskus kantapään kautta, jos pääset tekemään jotain käytännön hommia.
Eikä kyse nyt olisi edes pelkästään arkipäivistä, vaan koko prosessista. Aika usein viimeinen allekirjoittaja kerää useamman päivän pinon pöydälleen ja käsittelee koko pinon kerrallaan.
Todennäköisyys on paljon suurempi jos noin viisi vuotta sitten keskustelitte esim. puhelimessa ja jompikumpi mainitsi lähtevänsä reissuun, mutta ei välttämättä edes maininnut että passi on loppumetreillä, pitää hankkia uusi.
Toinen, myös reissuun lähtevä veli siinä samassa muisti oman passinsa vanhenevan pian ja näin molemmat lähettivät passihakemuksen samoihin aikoihin ja aivan sattumalta ne kirjattiin samalle päivälle.
Aina on tekijöitä, jotka niin pienentävät kuin suurentavatkin todennäköisyyksiä...- Anonyymi
Ja jos heille on joskus lapsina hankittu yhtä aikaa passit ja he ovat siitä lähtien päivitelleet niitä aina samoihin aikoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos heille on joskus lapsina hankittu yhtä aikaa passit ja he ovat siitä lähtien päivitelleet niitä aina samoihin aikoihin.
Ja jos ei ole.
- Anonyymi
Mitenkä joku puhelinkeskusteleminen vaikuttaa todennäköisyyslaskentaan?
- Anonyymi
Jos kerran on tiedossa että molempien passit vanhenevat samana päivänä, niin todennäköisyys sille, että ne vanhenevat samana päivänä on tasan 1.
- Anonyymi
Jos on kyseessä veljekset, joiden ikäero ei ole suuri, vanhemmat ovat saattaneet hankkia molemmille ensimmäiset passit samalla kertaa. Siitä sitten passien uusimiset ajoittuvat samoihin aikoihin.
- Anonyymi
Jos passit vanhenevat samana päivänä niin ne on myös myönnetty samana päivänä. Ehdollinen todennäköisyys samana päivänä vanhenemiselle, ehdolla "myönnetty samana päivänä", on 1.
Todennäköisyyttä sille että passit on myönnetty samana päivänä ei antamillasi tiedoilla voi laskea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376289Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665211Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213260Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1072380Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761118
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne151114