Menetinkö unelman, jota ei ehkä ollutkaan?

Anonyymi

Erosta jo muutama vuosi ja nyt kun etäisyyttä on tullut asiaan, niin onkin yhtäkkiä tullut ikävä sitä perhettä. Lasten kautta jotenkin elän sitä kaipausta ja sitä, että se unelma ydinperheestä ja kaikesta siihen liittyvästä ei toteutunutkaan. Kaikki unelmat hävisi kuin tuhkatuuleen. Aikaa kuuluu ja lapset kasvaa ja sitä unelmaa ei enää saa takaisin. Miten siitä pääsee yli?

Miksi aika kultaa muistot? Jos miettii meidän sihdetta, kun oltiin vielä yhdessä, niin eihän se silloinkaan ollut sitä unelmaa. Olihan niitä hyviä hetkiä, mutta olin aika yksin silloinkin. Miksi siis kaipaan sitä perheunelmaa, jota ei koskaan edes ollut? Menetinkö vain sen unelman ja siksi se tuntuu pahalta? En varsinaisesti kaipaa sitä ihmistä, vaan sitä helppoutta, että toinen tietää sun historian ja lasten jutut ja kaikki ja että toinen on tukena arjessa, vaikkei sekään nyt lopulta edes ollut niin.. Oli kasvatus riitoja, mykkäkoulua, henkistä kutistamista jne.. Miksi siis kaipaa sellaista mikä ei tuntunut hyvältä? Vai tekeekö tämä joulunaika kaiken vaan raskaammaksi.

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menee ohi ajan kanssa. Tekee hyvää ihmiselle herätä kuplasta, joka on rakennettu kulissien varaan. Tulet rakastumaan tästä eteenpäin aitoihin asioihin, itseesi, hyviin ihmisiin ja kaikkeen, mikä tekee sinusta aidomman oman itsesi.

      Moni myy elämänsä feikille. On talot, autot ja ”joku”. Sydän tyhjänä ja loppuun palaneena.

      Tulet pääsemään tuosta yli, on vain yksi vaihe :)

      • Anonyymi

        En ole AP. Kirjoitat hyvin! Minkä ikäisen ihmisen elämänkokemuksesta teksti syntyi?


    • Anonyymi

      Erossa särkyy pala unelmaa ja sitä ehjäksi ei enää koskaan saa. Jotain voi tilalle tulla. Ihan kelvollistakin voi saada. Vaan se ydinperheen unelma on rikki ja pysyy.

    • Anonyymi

      Big Brotherista tuttu asianajaja Sini, 33, sai syksyllä aikaan ennennäkemättömän kohun. Hän poistui BB-talosta sen jälkeen, kun hänen aviomiehensä oli jättänyt avioerohakemuksen.

      Porilaisesta Sinistä tuli yksi syksyn puhutuimmista tosi-tv-julkkiksista. Sinin osallistuminen tosi-tv-ohjelmaan nosti myös hänen työpaikkansa julkisuuteen, minkä takia hän joutui jäämään sivuun työstään asianajotoimistosta.

      Kyseinen lakitoimisto on Sinin avioeroa hakeneen miehen omistama.

      On kyllä käsittämätöntä, että nainen ei ajattele kiimassaan seurauksia itselleenkään.

    • Anonyymi

      No, aika kultaa muistot. Lisäksi kyse on myös ajattelutavasta ja luonteesta. Osa ihmisistä pyrkii löytämään ja muistamaan asioista aina hyvät puolet, niillä jaksaakin pitkälle. Alottajan kuvaamassa tilanteessa ne raskaamman jutut vain oli niin raskaita etteivät hyvät jutut auttaneet kestämään tilannetta. Ydinperhe ajatus on kyllä monesti niin vahva, että pettymys sen toteutumattomuudesta on monesti raskas. Tämän vuoksi selittyy myös se, että eronneiden perheiden lapset myös herkemmin eroaa omista liitostaan, heillä ei ole samanlaista ydinperheen mallia ja ihannetta.

      • Anonyymi

        Eroperheiden lapsilla voi olla yhtä vahva tai jopa suurempi tarve ja unelma ydinperheestä, kuin sellaisessa kasvaneilla. Kuitenkin voisi ajatella, että he eroavat helpommin, koska se on heille parempi vaihtoehto, kuin kulissin ylläpitäminen. Voisi ajatella, että osa ydinperheistä on laiskuuttaan tai kulissin tarvettaan yhdessä, vaikka parisuhde olisi laimentunut pelkäksi kiintymykseksi ja tottumukseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      167
      14008
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      105
      10132
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9209
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8439
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      7143
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6837
    7. 151
      6226
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      108
      5190
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4365
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      407
      1372
    Aihe