Erosta jo muutama vuosi ja nyt kun etäisyyttä on tullut asiaan, niin onkin yhtäkkiä tullut ikävä sitä perhettä. Lasten kautta jotenkin elän sitä kaipausta ja sitä, että se unelma ydinperheestä ja kaikesta siihen liittyvästä ei toteutunutkaan. Kaikki unelmat hävisi kuin tuhkatuuleen. Aikaa kuuluu ja lapset kasvaa ja sitä unelmaa ei enää saa takaisin. Miten siitä pääsee yli?
Miksi aika kultaa muistot? Jos miettii meidän sihdetta, kun oltiin vielä yhdessä, niin eihän se silloinkaan ollut sitä unelmaa. Olihan niitä hyviä hetkiä, mutta olin aika yksin silloinkin. Miksi siis kaipaan sitä perheunelmaa, jota ei koskaan edes ollut? Menetinkö vain sen unelman ja siksi se tuntuu pahalta? En varsinaisesti kaipaa sitä ihmistä, vaan sitä helppoutta, että toinen tietää sun historian ja lasten jutut ja kaikki ja että toinen on tukena arjessa, vaikkei sekään nyt lopulta edes ollut niin.. Oli kasvatus riitoja, mykkäkoulua, henkistä kutistamista jne.. Miksi siis kaipaa sellaista mikä ei tuntunut hyvältä? Vai tekeekö tämä joulunaika kaiken vaan raskaammaksi.
Menetinkö unelman, jota ei ehkä ollutkaan?
6
113
Vastaukset
- Anonyymi
Menee ohi ajan kanssa. Tekee hyvää ihmiselle herätä kuplasta, joka on rakennettu kulissien varaan. Tulet rakastumaan tästä eteenpäin aitoihin asioihin, itseesi, hyviin ihmisiin ja kaikkeen, mikä tekee sinusta aidomman oman itsesi.
Moni myy elämänsä feikille. On talot, autot ja ”joku”. Sydän tyhjänä ja loppuun palaneena.
Tulet pääsemään tuosta yli, on vain yksi vaihe :)- Anonyymi
En ole AP. Kirjoitat hyvin! Minkä ikäisen ihmisen elämänkokemuksesta teksti syntyi?
- Anonyymi
Erossa särkyy pala unelmaa ja sitä ehjäksi ei enää koskaan saa. Jotain voi tilalle tulla. Ihan kelvollistakin voi saada. Vaan se ydinperheen unelma on rikki ja pysyy.
- Anonyymi
Big Brotherista tuttu asianajaja Sini, 33, sai syksyllä aikaan ennennäkemättömän kohun. Hän poistui BB-talosta sen jälkeen, kun hänen aviomiehensä oli jättänyt avioerohakemuksen.
Porilaisesta Sinistä tuli yksi syksyn puhutuimmista tosi-tv-julkkiksista. Sinin osallistuminen tosi-tv-ohjelmaan nosti myös hänen työpaikkansa julkisuuteen, minkä takia hän joutui jäämään sivuun työstään asianajotoimistosta.
Kyseinen lakitoimisto on Sinin avioeroa hakeneen miehen omistama.
On kyllä käsittämätöntä, että nainen ei ajattele kiimassaan seurauksia itselleenkään. - Anonyymi
No, aika kultaa muistot. Lisäksi kyse on myös ajattelutavasta ja luonteesta. Osa ihmisistä pyrkii löytämään ja muistamaan asioista aina hyvät puolet, niillä jaksaakin pitkälle. Alottajan kuvaamassa tilanteessa ne raskaamman jutut vain oli niin raskaita etteivät hyvät jutut auttaneet kestämään tilannetta. Ydinperhe ajatus on kyllä monesti niin vahva, että pettymys sen toteutumattomuudesta on monesti raskas. Tämän vuoksi selittyy myös se, että eronneiden perheiden lapset myös herkemmin eroaa omista liitostaan, heillä ei ole samanlaista ydinperheen mallia ja ihannetta.
- Anonyymi
Eroperheiden lapsilla voi olla yhtä vahva tai jopa suurempi tarve ja unelma ydinperheestä, kuin sellaisessa kasvaneilla. Kuitenkin voisi ajatella, että he eroavat helpommin, koska se on heille parempi vaihtoehto, kuin kulissin ylläpitäminen. Voisi ajatella, että osa ydinperheistä on laiskuuttaan tai kulissin tarvettaan yhdessä, vaikka parisuhde olisi laimentunut pelkäksi kiintymykseksi ja tottumukseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818