Neandertalilaisen näköinen anoppinini

Anonyymi

Anoppini ja appeni ovat eläkeikäisiä juntteja maalta jotka yrittävät olla poikansa perheen kavereita. Asennoituminen on kilpaileva. Vanhat ihmiset siis tekevät kaiken samanlailla kuin poikansa perhe. Haluavat siis olla nuoria. Eivät ole sinut eläkeikänsä kanssa.
He kutsuvat meitä korona aikana torille ihmispaljouteen vaikka ovat riskiryhmää.
He eivät osaa käyttää maskeja ja vaikka käyttäisi niin ne tuntuvat ikäviltä ja silmälasit myöskin huurtuvat. He tekevät ja puhuvat miten heistä hyvältä tuntuu ajattelematta seurauksia.
He ovat sillä kannalla että etäisyys on riittävä kaupassa.
Anoppini on työtä vieroksuva ja tylsämielinen muutenkin.
Hän pelaa kokoajan valtapeliä miniänsä kanssa pojastaan. Kaikki on muodollista.Anoppi siis soittaa neljä kertaa viikossa pojalleen.

"kannattaa miettiä monta kertaa sitä tuletteko jouluna koska minä en halua koronaa" tarkoitus on viedä joulukukat läheisten ovelle ilman vierailua.
Puhetyyli on hyvin syyttävä ja sanoja miettiessään hän kuulostaa siltä kuin harkitsisi tarkkaan miten sanoo. Todellisuudessa hän vain miettii adjektiiveja. Äänen painotus on myös hyvin käskevä ja itsevarman kuuloinen aivankuin hän yrittäisi saada sillä jotain arvostusta. Välillä tuntuu että olisi osa teatteri näytelmää missä hän näyttelee.

Anoppini ulkonäkö on lyhyt lihava posket roikkuu kuin bulldogilla, neandertalilainen alkuasukas kyhmyselkineen.

Harmittaa millaiset appivanhemmat olen saanut.

19

2242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anteeksi mutta kirjoituksesi sai minut nauramaan 😂😂

      • Anonyymi

        Välillä tuntuukin että elämäni näiden appivanhempien kanssa on kuin huonoa draama komediaa.


    • Anonyymi

      Nyt soittele anopille ja kerro, että joulutapaamista ei tule. Jouluruoka kun ei maistu, ei mikään muukaa ruoka. Olo on muuten hyvä, happi ei oikein kulje...

      • Anonyymi

        Kyllä näin täytyy varmaan tehdä


    • Anonyymi

      Meissä kaikissa on n. 2-3 % neanderlaista perimää. Näkyy mm. punatukkaisuutena.

      • Anonyymi

        Älä nyt hulluja puhu! Me kaikki ollaan kauniita ihmis olentoja Jumalan kuvia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä nyt hulluja puhu! Me kaikki ollaan kauniita ihmis olentoja Jumalan kuvia.

        Selvitäppä asia ihan itse. Näin se vain on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä nyt hulluja puhu! Me kaikki ollaan kauniita ihmis olentoja Jumalan kuvia.

        Jeesus pelastaa rumat ja syntisetkin


      • Anonyymi

        Ei varmaan monikaan näytä alkuasukkaalta, tästähän voisi olla melkein ylpeä!


      • Anonyymi

        "Punaisuuden aiheuttava geeni on resessiivinen [1] Jos henkilöllä on vain feomelaniinia mutta ei lainkaan eumelaniinia, hänellä on kirkkaan punertavat hiukset. Jos hänellä on vähän kumpaakin, hänellä on vaaleanpunertavat hiukset. Jos hänellä on kohtalainen määrä kumpaakin, hänellä on kastanjanruskeat hiukset.[2]"

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Hiusten_väri

        Neanderlilaisuudella ei ole mitään tekemistä punahiuksisuuden kanssa vaan se johtuu ihan muista asioista kuten tekstistä ilmenee.


    • Anonyymi

      Aloittaja saa haukkua puolisonsa vanhempia todella ikävästi, mutta ap:tä ei saa näköjään moittia mistään. Jos kyseenalaistaa apn älykkyyden, kommentti poistetaan. Että silleen.

      • Anonyymi

        Taitaa tämäketju olla sinulle henkilökohtainen kun täällä kärkyt kommentteja, otan osaa jos osuin heikkoon kohtaasi.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Minulla on päinvastainen tilanne. Miniäni on ruma ja yksinkertainen, vaan hyvä sikiämään, valitettavasti. Minä en edes yritä olla kaveri poikani perheen kanssa, vaan elän omaa elämääni mahdollisimman kaukana heistä.

      Muutama vuosi sitten sain lahjalistan miniältä, että mitä heille lahjaksi jouluna toivotaan. Lähetin sen listan takaisin kirjeenä ja liitin mukaan hyvän joulun toivotuksen. Sen jälkeen on ollutkin ihana rauha.

    • Anonyymi

      Muuttuivatko appivanhempasi tuollaisiksi heti naimisiin menonne jälkeen?
      Tutustuitko heihin lainkaan seurusteluaikananne?
      Tajusitko että puolisot ovat (yleensä) syntyneet omista vanhemmistaan?
      Ymmärrsitkö että vanhemmat eivät heti poistu tästä maailmasta lastensa valittuaan puolisonsa?

    • Anonyymi

      Kuten sanoit teatteria. Appivanhemmat näyttelevät sulle jotta tuntisit itsesi paljon paremmaksi. Omissa oloissa naureskelevat jotta koskahan tuo miniä kasvaa aikuseks.

    • Anonyymi

      Minullakin on todella inhottavat appivanhempi-kokelaat ( tämä nimitys siitä syystä, että en ole heidän jälkeläisensä kanssa naimisissa) ovat aina kärkkäästi arvostelemassa kaikkea minun tekemistä painosta, vaatetukseen, puhuvat minun puheen päälle ja ovat kaikista asioista periaatesyistä erimieltä minun kanssa.

      Jumalan kiitos, että en ole heidän jälkeläisensä kanssa naimisissa eikä meillä ole yhteistä taloa eikä lapsia niin voin vielä hipsiä vapaasti helvettiin ja sen aion kyllä tässä nyt lähiaikoina tehdä, kun mielummin yksin ja vapaana sinkkunaisena kuin noiden saatanasta seuraavien kanssa tekemisissä. X.x

      • Anonyymi

        Anoppi-kokelaalla lyhyt tukka ja pukeutuu kuin joku teini-ikäinen, kun ei pysty hyväksymään ikäänsä ja pistipä tämä tyttärensä häihinkin semmosen mekon että pohkeet paistoi eikä esiintynyt muutenkaan edukseen siinä asu valinnassa. Haukkuu kyllä auliisti minun vaatteita kokoajan, mutta samaan aikaan se ite pukeutuu kuin mikäkin pahainen ryysyläinen.

        Huh. Toivottavasti saan pian asunnon muualta niin pääsen näistä saatanan minoineista.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      318
      8170
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      100
      6418
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3693
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      73
      2622
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2500
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2363
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2206
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      112
      2082
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe