Kirjeen tai postikortin allekirjoitus

Anonyymi

Jos joku pari lähettää vaikka joulukortin tms. postikortin, vaikkapa miehelle, minkä logiikan mukaan nainen kirjoittaa terveisiin oman nimensä ennen miehensä nimeä?

Voisi ymmärtää jos on naiselle lähetetty kortti, niin silloin nainen kirjoittaisi nimensä ensin, mutta miehelle luulisi miehen kirjoittavan nimensä ensin :P

Minä olen vanhan koulukunnan mies jonka mielestä mies on perheen pää.

6

686

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa ... en ole oikeastaan koskaan ajatellut tota sen syvällisemmin. Tää tulee itselleni täysin luonnostan näin, mutta yritän nyt avata miten se itelläni menee.

      Silloin jos vaikka kortti menee täysin tasapuolisesti molemmilta, vaikka yhteisille ystäville, niin laitan oma nimeni ensi. Ihan vain koska se on omani ja minä sitä korttia siinä kirjoitan. Oletan, että mies myös kirjottais omansa ensin, mutta en tiedä tekisikö. En tulisi koskaan tarkistaneeksi. Jos kortti menee selvästi miehen puolelle, niin pistäisin miehen nimen ensiksi. Jos itse olisin niille vastaanottajille käytännössä outo ihminen, niin saattaisin jopa jättää oman nimeni kokonaan pois ja kirjoittaa esim. "Esko Esimerkki perheineen". Lahjoissa taas kirjaan ensin sen ns. oleellisimman lahjanantajan. Eli jos menis vaikka miehen äidille, niin laittaisin miehen nimen ensiksi. Jos taas menisi minun äidilleni, niin laittaisin oman nimeni ensin. Nyt jouluna esim. annoin äitini kanssa muutaman yhteisen lahjan ja niihin kirjasin äitini nimen ensin. Koin, että niissä " mummi" oli oleellisempi lahjanantaja, kuin täti (eli minä).

      • Anonyymi

        Niin no kortin kirjoittaneen nimi ensin on tietysti ihan hyvä peruste. Monesti naisilla on parempi käsiala kuin miehillä.


    • Anonyymi

      Minulle sekä kortin saajan että lähettäjänä ei ole mitään merkitystä kumpi nimi on ensin. Mies on perheen pää, jos sen aseman on ansainnut ja sen hallitsee!

      • Anonyymi

        hähhähhähhäh, arvasin että naiset suuttuu tuosta xD


    • Anonyymi

      Vanha tapa

    • Anonyymi

      jaa, kuka milläkin tapaa, mutta suosittelen siirtymään samaan käytäntöön kuin minä ja puolisoni. En ole eläessäni (olen 63v) lähettänyt yhtään joulu- tai muutakaan korttia.
      Muutama suruadressin on lähetetty. Niiden tekstit on kirjoitettu kukkakaupassa. Ensimmäiseksi osanottajaksi on laitettu se kumpi meistä oli vainajan kanssa läheisempi.

      Joulutervehdykset olemme perinteisesti hoitaneet puhelimitse soittamalla. Mies soittaa omille sukulaisilleen ja kavereilleen, minä omilleni.

      Mitä taas tuohon kuka on perheen pää, onneksi meillä kummankaan ei ole tarvinnut yksin tuollaista virkaa hoitaa. Johtuu varmaan siitä kun olemme molemmat tehneet jo ennen parisuhdetta ja koko parisuhteen ajan (yli 40 vuotta) kolmivuorotyötä. Välillä työvuoron kesto on ollut jopa 48h. Kun on useampi lapsi ollut, kummankin oli pakko tehdä kaikkia niitä asioita mitä perheessä kulloinkin eteen tuli. Hyvin on parisuhde kestänyt tätä "perheenpäätöntä" menoa.
      Eikä nuo lapset eikä lapsenlapsetkaan tehneet/eivätkä tee eroa sillä mitä meillä isovanhemmilla on jalkojen välissä. Hyvin niille on kelvannut, ja kelpaa, kumpi tahansa meistä mahdollisen hädän hetkellä jeesaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2360
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1031
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1000
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe