Haluan hurahtaa saliharjoitteluun!

Taustaa sen verran että olen kahden lapsen äiti, ja täytän muutaman kuukauden päästä 40. Jo pitkään miettinyt että haluan elämään sisältöä ja harrastuksen joka myös auttaa minua voimaan paremmin.

Olen 170cm pitkä, painan 74kg. Ruumiinrakenteeltani olen "tasapaksu", kaikki paino kertyy vatsaan. Lisäksi kahden sektion jälkeen muistona erkauma (eka sektio rysittiin ja siinä unohdettiin sulkea vatsalihaksia joita sitten korjailtiin toisessa sektiossa - tästä syystä mulla on vähän eriparinen "vatsamakkara".) Rinnat on pienet ja pyllykin tosi jees, eli kun saisin ylimääräisen painon pois olisin tosi sutjakka ja ihan urheilullinen muodoiltani (pitkät raajat jne). Vatsan kanssa kipuilen tosi paljon ja se on se mihin haluan ulkonäöllisesti eniten muutosta.

Pitkään olen jumittanut ja vedonnut kiireisiin ja väsymykseen. Nyt päättänyt koronavuoden aikana että tähän haluan hurahtaa: kuntosaliharjoitteluun.
Pohjaa löytyy jo, kävin nuorempana aktiivisesti salilla. Liikeradat ja muut koen että on kunnossa, toki harjoitella pitää laitteetkin on muuttuneet niin paljon. Ruokavaliojutuista tiedän paljon, ne ei ole ongelma (olen tunnesyöjä, mut pääpiirteittäin syön terveellisest, puoli kiloa marjoja päivässä, toista kiloa vihreitä jne). Tiedän tunnesyönnin paranevan / preppaantuvan kun saan tuota sisältöä elämään, pääseen liikkeelle tän harrastuksen kanssa ja alan näkemään muutoksia kropassani a voinnissa.

Pääpaino mulla tässä projektsissa on siinä, että pysyisin terveenä, saisin voimaa, ja pääsisin ylimääräisistä kiloista eroon. En kuitenkaan halua tuijottaa vaakaa, vaan ennemminkin seurata muutoksia kropassa peilin ja vaatekoon kautta.

Teiltä salilla käyviltä fitness-tyypeiltä, olisi ihana saad jonkinlaista tsemppiä tähän projektiin. Vinkkejä, neuvoja, mitä vaan. Kunhan se olisi positiivsta. Suurin osa mun ystävistä on ylipainoisia jotka eivät harrasta liikuntaa. Heiltä en saa oikein tsemppiä tähän. Olen luonteeltani introvertti eli vihdyn itseksenikin, ja kynnys salille lähtemiseen on aika kova. Mutta tunnen itseni, sitten kun saan kuvion rullaamaan, jatko ei ole ongelma.

Mitä tulee huomioida saliharjoittelussa, miten saan siitä maksimaalisen hyödyn? Kuinka usein viikossa, mitä siihen kylkeen tulemaan saliharjoittelua? Mitkä on parhaita tapoja/liikuntamuotoja etenkin tuon mahan alueen harjoittamiseen? Mitä ikinä teillä tuelekaan mieleen, pliis, laittakaa viestiä! Luen ne tosi mielelläni!!

Ja kiitos jo etukäteen! :)

1

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moikka! Sama tavoite ja sama ikä. Itselle on tullut mieleen, että onko tämä liian myöhään aloittaa tavoitteellinen kuntosaliharjoittelu. Väittäisin etten näytä aivan ikälopulta, mutta silti aina takaraivossa salilla on ajatus, että mitä ne nuoremmat ajattelevat. Olisi tosi kiva saada omanikäistä treeniseuraa salille. Treenikaverin puuttuessa treenit salin puolella jäävät usein haaveeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe