Maanvyöryjä tapahtuu Suomessakin.

Asiantuntijat vakuuttavat, että Norjan Gerdrumin tapainen katastrofi ei voi tapahtua Suomessa. Kyllähän jotain sen tapaisia on tapahtunut, vaikka ei näin tuhoisia.
Jo Topeliuksen Maamme-kirjassa oli joku juttu, missä Uskelan kirkko (nykyisen Salon kaupungin alueella) sortui jokeen, mahtoiko olla 1700-luvulla.
Muistaakseni 1956 tai -57 noin 100 m pätkä Hepojoentietä Piikkiössä valahti joen tukkeeksi heti nykyisen Turun ohikulkutien pohjoispuolella.
80-luvun puolivälissä tein maaperätutkimuksia Liedon viemärilinjoilla. Varsinkin Ilmaristen kylässä me ihmeteltiin, miten se kahden puolen pientä jokea rakennettu pientaloalue (rakennettu noin 30-50-luvuilla?) pysyy pystyssä sellaisen savihyytelön päällä, aika viettävillä rinteillä. Monissa paikoissa piti siipikairaan vaihtaa isompi siipi, kun tavallisella siivellä ei saatu kunnolla luettavaa käyrää. Voin sanoa, että jos ne maaperätutkimukset olisi tehty jo 30-luvulla, ei koko alueelle olisi annettu yhtään rakennuslupaa.
Tsemppiä ja tuuria vaan heille jotka siellä nykyään asuvat.
Itse kirjoitan tätä vakaalla moreenimäellä 500 km päässä sieltä.

4

1201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuttu rakensi Lietoon omakotitalon Kunnanvuoren kupeeseen. Lieto myi tontit ja vasta maaperätutkimuksessa huomattiin, että rakentaminen vaati kuuden metrin paalutuksen. Kunta taisi tulla hinnassa vastaan, mutta kyllä sitä savea Suomestakin löytyy. Vanhojen kerrostalojen paalutuksissa oli takavuosina Turussa Aurajoen rannalla ongelmia.
      Vanhaa merenpohjaa se Lietokin, kuten tuo maanvyöryalue Norjassa. Suomessa onneksi mitään noin pahaa ei ole päässyt tulemaan.

      Itse asustan viimeisten Veiksel jääkauden synnyttämien soraharjujen päällä. Oiskohan tietä pitkin 350 km Turusta tai vähän enemmän.

    • Anonyymi

      Jos joki on matala ja savikerros paksu molemmin puolin jokea, niin eihän se paksu savimassa minnekään pääse valumaan loivilta rinteiltä. Sadevesi pitää tietysti johtaa suoraan jokeen, niin ettei se pääse imeytymään syvälle maahan.

      Jos joen ruoppaisi pari metriä syvemmäksi, jotain liikettä alkaisi varmasti syntyä.

    • Anonyymi

      Samantapaisia sortumia eri mittakaavassa voi tapahtua missä vaan, miksei meilläkin.
      Ehkä Norjan vuoristoisuus tarjoaa paremmat edellytykset isommille onnettomuuksille.

      https://yle.fi/uutiset/3-11212856

    • Anonyymi

      Jos jossain Uskelassa piruntorjuntabunkkeri sortuu jokeen saatanan tekosena niin se ei ole kovin iso vahinko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      6808
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      609
      4678
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3074
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      135
      1292
    5. 47
      1245
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      116
      978
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      892
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      32
      861
    9. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      844
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      833
    Aihe