dna mobiilidata nopeus ?

Anonyymi

dna mobiilidatan nopeus, onko se muillakaan sitä, mistä on maksettu ?

Puhelimessani on 150 Mbps mobiilidata.

tuossa tuo b = bitti, joten tavua / s nopeuden saamiseksi se pitää jakaa joko 8:lla tai sitten 10:llä.

150 / 10 = 15 MTavua/s.

MUTTA:

imuroidessani tiedostoa:

KNOPPIX_V8.6.1-2019-10-14-EN.iso 22-Nov-2019 15:44 (4.3Gt)

hakemistosta:

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/knoppix-dvd/

TinyURL:attu versio:

https://tinyurl.com/knoppixdvd

niin imurointinopeus on vain n. 2 MTavua / s.

Siis alle 1/7 tuosta 15 MTavua/s tavoitenopeudesta.

kello näyttää 0:51, joten ei luulisi olevan mitenkään erityisen ruuhkainen aika nettiyhteyksissä.

Tämän perusteella:

Yli 20 Mbit / sekunti nopeudesta maksaminen on tarpeetonta, koska asiakas ei saa siitä mitään hyötyä, eli operaattorit myyvät sellaista nopeutta, mikä voidaan saavuttaa vain operaattorin itsensä organisoimassa testissä, mutta ei asiakkaan todellisessa käytössä.

Eli 150 Mbit / s mobiilidata on n. 2 -kertainen nopeudeltaan verrattuna 10 Mbit/s dna Welho -taloyhtiölaajakaistaan Helsingissä (kaapelimodeemi) silloin, kun imuroidaan yhtä suurikokoista tiedostoa.

Koska mobiilidatan latenssi on suurempi kuin kaapelimodeemiyhteyden, niin yhden suurikokoien tiedoston imurointi nopeustestinä antaa kaiken lisäksi mobiilidatasta todellista nopeamman kuvan , sillä on odotettavissa, että jos imuroitaisiin useita pieniä tiedostoja, niin silloin 150 Mbit/s mobiilidata on todennäköisesti jopa hitaampi kuin 10 Mbit/s dna Welho -taloyhtiölaajakaista (kaapelimodeemi).

10

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedoston latauksessa pullonkaula voi olla monessakin paikassa, mutta eipä nuo mobiililiittymien maksiminopeudet kyllä tosiaan yleensäkään toteudu. Minullakin oli jossain vaiheessa 4G/50 Mbps liittymä kotikäytössä, ja silloin vielä joskus hiljaisina aikoina pääsi nopeustestilläkin lähelle maksiminopeutta, mutta kun nopeudet alkoi hyytymään, vaihdoin taloyhtiölaajakaistaan. Siinä on se 10 Mbps ilmainen ja 100 Mbps noin kympin kuussa. Ja toimii vakaasti, ei ihan sataa tule mutta 85 Mbps tulee käytännössä aina.

    • Anonyymi

      Mobiiliyhteys on mobiiliyhteys eli epävakaa.

    • Tiedoston lataus on huono tapa testata yhteyden nopeutta, tämä on paljon parempi: https://www.speedtest.net/

      (Mutta tosiaan kuten jo täällä sanottiin niin mobiililiittymät usein ovat alle maksiminopeuden.)

    • Anonyymi

      Meillä on DNA 4G/50M (nämä mainokset ovat kaikilla operaatoreilla imurointisuunta, ylöspäin nopeus on vain puolet tai alle). Nopeus on käytännössä keskimäärin noin 35 Mbit/s.

      Riippuen siitä millainen järjestely kotiverkossa on, siellä on paljon mahdollisia pullonkauloja 150M nopeudele, pc:ssä wlan kortti, liinuksissa driveri, mahdollinen routteri, ja jos yhteys on älypuhelimesta niin se.

      Kaikilla muillakin yhteysmenettelyillä (kapeli/kuitu) mainostetut nopeudet ovat varsin optimaalisia.

      • Anonyymi

        Pullonkaulat on mobiiliyhteydessä ei kodin laitteissa?


      • Anonyymi

        Littymäni on DNA 4G/10M ja mittauksissa latausnopeus on aina ollut luvattua suurempi, välillä 10 - 16 M. Ilmeisesti DNA yrittää rajoittaa nopeuden tuohon 10 megaan, mutta ei ehdi ennen kuin mittaus päättyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pullonkaulat on mobiiliyhteydessä ei kodin laitteissa?

        Pullonkauloja voi olla: Kotiverkon sisisissä yhteyksissä, yhteydessä kodista palvelunrahastajalle, yhteyksissä palvelunrahastajalta eri reittejä Ficix-solmuun ja yhteyksissä sieltä eri suuntiin internettiä. Sillä ei ole juurikaan väliä onko yhteys langaton vai langallinen, monet niistäkin yhteyksistä jotka tulevat puhelintöpselistä liikuu jo langattomasti talojakamon ja palvelunrahastajan välillä.

        Kotiverkossa, jos on käytössä WLAN, kannattaa panna kaikki ne yhteydet toimimaan 5 GHz alueella joissa se on laitteiden puolesta mahdollista, siirtonopeus niissä yhteyksissä noin kaksinkertaistuu, verrattuna siihen että käyttää 2,4 GHz alueetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pullonkauloja voi olla: Kotiverkon sisisissä yhteyksissä, yhteydessä kodista palvelunrahastajalle, yhteyksissä palvelunrahastajalta eri reittejä Ficix-solmuun ja yhteyksissä sieltä eri suuntiin internettiä. Sillä ei ole juurikaan väliä onko yhteys langaton vai langallinen, monet niistäkin yhteyksistä jotka tulevat puhelintöpselistä liikuu jo langattomasti talojakamon ja palvelunrahastajan välillä.

        Kotiverkossa, jos on käytössä WLAN, kannattaa panna kaikki ne yhteydet toimimaan 5 GHz alueella joissa se on laitteiden puolesta mahdollista, siirtonopeus niissä yhteyksissä noin kaksinkertaistuu, verrattuna siihen että käyttää 2,4 GHz alueetta.

        Ei ole. Se on 4G yhteydessä..


      • Anonyymi

        No tuokin on vielä kohtuu hyvä mobiiliksi. Meillä se alkoi pahimmillaan hyytyillä jonnekin parin megan tasolle, joka haittaa kyllä jo käyttöä aika pahasti, kun siihen kuuluu esim. videoiden katsomista. Mutta mobiiliyhteyksissä on just tuo, että nopeus vaihtelee miten sattuu riippuen sijainnista, ajasta jne.. Lankaliittymillä ainakin minulla on nopeus ollut aina hyvin vakaa ja lähellä luvattua. Tuo satameganen vähän jää luvatusta (85), mutta sekin on kuitenkin vakaa, enkä tuosta ole viitsinyt hermoilla, kun arvelen että tuollaiset nopeudet lienee jo aikalailla äärirajoilla mitä vanhoilla puhelinjohdoilla pystyy siirtämään.


    • Anonyymi

      Minulla on tässä nyt Elisan 150 Mbps liittymä, jolla nopeustestin tulokset näkyy vaihtelevan välillä 4-112 Mbps. Tässä vessanpöntöllä istuskellessa tuli nyt 36 Mbps.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      167
      4994
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      98
      2179
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2067
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      68
      2061
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2013
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1526
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1443
    Aihe