Otetaanpa vanha logiikkatehtävä.
Merirosvo Morganilla oli 25 kultarahaa, jotka hän päätti jakaa. Itse hän otti 12 rahaa. Hän jakoi kolmelle miehistönsä jäsenelle toiset 12 rahaa. Jakoperiaatteena oli, että kaikki saivat jotain ja vanhempi saa enemmän kuin nuorempi. Miehistön jäsenet tiesivät jakoperiaatteen ja oman rahamääränsä mutta eivät, montako muut saivat. Morgan sitten ilmoitti, että viimeisen rahan saa se, joka ensiksi tietää, montako rahaa muut kaksi merirosvoa saivat. Mutta jos arvasi väärin, menetti kaikki rahansa.
Merirosvoilla oli hyvät hoksottimet. Morganin ilmoituksen jälkeen oli jonkin aikaa hiljaista, sitten eräs merirosvoista esitti oikean arvauksen ja sai viimeisen kultarahan.
Kuinka monta rahaa kukin merirosvo lopulta sai.?
Merirosvojen kultarahat
4
128
Vastaukset
- Anonyymi
Mahdolliset jaot ovat
(Sage-koodilla
[p for p in Partitions(12) if len(p)==3 and p[0]>p[1]>p[2]]
)
[[9, 2, 1], [8, 3, 1], [7, 4, 1], [7, 3, 2], [6, 5, 1], [6, 4, 2], [5, 4, 3]].
Koska kukaan ei tiennyt saman tien, niin oletettavasti näistä sellaiset, joissa merirosvon rahamäärä on uniikki, eivät tule kysymykseen. Jää siis vaihtoehdot
[7, 4, 1], [7, 3, 2], [6, 4, 2].
Nyt joku merirosvo sitten pystyi päättelemään omasta rahamääräästään missä tapauksessa ollaan, sillä jokaisessa tapauksessa jokin luku on näiden tapausten muassa uniikki. Ja siinä käy niin, että kun siihen lukuun lisätään yksi, päädytään aina [7, 4, 2]:een.
Vastaus: Vanhin sai 7, keskimmäinen 4 ja nuorin 2 kolikkoa.- Anonyymi
Väärin. Tuossa jaossa kukaan ei olisi pystynyt päättelemään muiden rahamääriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärin. Tuossa jaossa kukaan ei olisi pystynyt päättelemään muiden rahamääriä.
Ihan oikein. Sen jälkeen kun oli eliminoitunut neljä vaihtoehtoista jakoa, joissa joku olisi välittömästi tiennyt oikean rahanjaon, jäivät jäljelle nuo kolme vaihtoehtoa. Niistä jokaisessa yksi merirosvoista (eri merirosvo kussakin) pystyy päättelemään oikean rahanjaon aluksi saamansa rahamäärän perustella. Emme voi päätellä, kuka merirosvoista tiesi oikean vastauksen, mutta voimme laskea, että kun hän saa ylimääräisen kultarahan, tulee lopulliseksi rahanjaoksi kaikissa vaihtoehdoissa tuo vanhin 7, keskimmäinen 4 ja nuorin 2 kolikkoa.
- Anonyymi
Olivatko ne merirosvot eri-ikäisiä? Tiesivätkö toistensa ikäsuhteet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845870Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243507- 1572023
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2271959Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741721Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821475Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571011- 67991
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21980Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109917