Mielenkiintoinen kolumni IS:ssa, tässä pieni näyte:
Konsultteja on kolmenlaisia. Ensimmäiset todella tietävät kaiken vaikkapa sähköjohdoista tai lämpöpattereista. Heitä kannattaa kuunnella.
Toiset eivät tiedä juuri mistään mitään, mutta tietävät etteivät tiedä. Siksi he panostavat esiintymiseen ja heidän kuulijoilleen jääkin usein hyvä mieli.
Kolmannet konsultit eivät tiedä mistään mitään, mutta eivät tiedä, että eivät tiedä. Heidän visioistaan ja tahtotiloistaan rahastetaan valtiovaltaa, kuntia ja yrityksiä.
Kolmansien konsulttien vuoksi kaikkien konsulttien luottamus kärsii. Ensimmäisen luokan konsuleita kannattaisi alkaa kutsua tylsästi asiantuntijoiksi. Toisen luokan konsultit voisivat siirtyä puhtaasti viihdebisnekseen, koska sen omakseen kokevat.
Konsulttien kulta-aika ulottui 1990-luvulta 2010-luvulle. Moni ehti tehdä siinä kokonaisen työuran. Aikansa kutakin.
Konsultit - kannattaako heitä kuunnella?
4
147
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kunta tarvi konsultteja on siellä niitä itteä täynnä olevia julkisuuden kipeitä valokeilassa olevia mahtipontisia kansalaisia omasta takaa riittämiin.
- Anonyymi
Yrityselämässä johto voi hyvinkin olla perillä siitä miten asioita pitäisi muuttaa. Välttyäkseen selkkaukselta työntekijöiden kanssa hankitaan kallispalkkainen konsultti tai useampikin suunnittelemaan uudistuksia joista työntekijät eivät välttämättä pidä. Yrityksen johto vetäytyy konsulttien työn taakse vedoten niihin ja toteuttaa sitten esitetyt muutokset.
- Anonyymi
Konsultit rahaa vastaan saattavat kirjoittaa tilaajaa miellyttävän raportin - varsinkin, jos tilaaja on itse pihalla asioista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Konsultit rahaa vastaan saattavat kirjoittaa tilaajaa miellyttävän raportin - varsinkin, jos tilaaja on itse pihalla asioista.
Alkoholi-, vammais- ja mielenterveyspalvelut ajetaan alas konsultin neuvojen mukaan ja sitten vain levitellään käsiä - en mie, mutta kun ne konsultit...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759522Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo882088Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377