ja avataan yleisölle. Vuonna 2022. Kunnostettuun Kemiin voi tutustua Merikeskus Vellamon laiturissa Kotkassa.
Majakkalaiva Kemi kunnostetaan
15
116
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä että jää sinne eikä tuoda tänne matkailuyhtiön uudeksi "Raha Sampoksi".
- Anonyymi
Joo kyllä ton Sammon uppoaminen, tai satamaan homehtumin maksaa ihan riittäväst.
Ei siellä mitää asioita osata hoitaa niiden arvolle kuuluvalla tavalla.
Eikös valtio luvannu ostaa ton Sampon päivän romuraudan hinnalla takaisin, senhän kemiläiset siitä maksoivatkin? Tosin sillon aikoinaan romuraudalla oli hintaakin, mut nykyään ei.
- Anonyymi
Kyllä majakkalaiva Kemi pitäisi saada ehdottomasti Kemiin. Johan sen jo laivan nimikin kertoo. Kaikki vaan yritetään ryöstää etelä-Suomeen. Majakkalaiva Kemi sopii Kemiin kuin puolukka hilloon. Se olisi oiva vetonaula Kemiin. Tästä pitäisi saada kansanliike majakkalaiva Kemin palauttamisesta Kemiin. Ei sen välttämättä tarvitse avomerellä olla, kunhan olisi vain Kemissä, vaikka sisäsatamassa.
- Anonyymi
Majakkalaiva Kemi sopisi vaikka ravintolaksi ja siellä voitaisiin pitää taidenäytteyitä, joihin kemiläiset taiteilijat voisivat tuoda teoksiaan näytille. Oiva kokouspaikkakin se olisi. Aivan ehdoton paikka syntymäpäivien järjestämiseen. Jo niistä saataisiin sen verran tuloja, että ne kattaisivat laivan ylläpidon. Kemiläiset päättäjät ovat vaan niin aikaansaamattomia, ettei hyviä ajatuksia saada toteutettua.
- Anonyymi
Odotettavissa: : Liian korkea hintataso on jo valmiiksi tiedossa, joten juhlapaikkana se on vain ajatuksen tasolla viettää siellä juhlia.
- Anonyymi
Tässä ois ideaa.
- Anonyymi
Toi olis todella hyvä sais kemiläiset kuvataiteilijat taideteoksiaan esille, aiwan mahtawaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Odotettavissa: : Liian korkea hintataso on jo valmiiksi tiedossa, joten juhlapaikkana se on vain ajatuksen tasolla viettää siellä juhlia.
" Liian korkea hintataso"
Tilojen vuokrauksen hinta on poliittinen kysymys. Voidaan vuokrata joko kohtuuhintaan tai ylihintaan. Sitä paitsi kyllä Kemistä löytyy varakkaita miehiä ja naisia, joilla on varaa maksaa syntymäpäiväjuhlensa järjestämisestä. Otetaan nyt esimerkiksi vaikka naapurini Söpmanni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toi olis todella hyvä sais kemiläiset kuvataiteilijat taideteoksiaan esille, aiwan mahtawaa.
"kemiläiset kuvataiteilijat taideteoksiaan esille"
Kemistä on noussut kuuluisia kuvataiteilijoita. Olin jo vuosia sitten Harry Porkon näyttelyssä Karihaarassa. Oli hyvin vaikuttava. Näyttely on yhteisnäyttely jonkin toisen kemiläisen taiteilijan kanssa. En vain muista, kenen. Olen varma, että on muitakin taiteiljoita, jotka voisivat tuoda teoksiaan Majakkalaiva Kemiin.
- Anonyymi
Mistä voi ostaa tyhjiä ompelulanka hylsyjä, onko kellään jemmassa,
- Anonyymi
Ehkä majakkalaivasta.
- Anonyymi
"Mistä voi ostaa tyhjiä ompelulanka hylsyjä"
Mihin ompelulankahylsyjä voi käyttää Majakkalaiva Kemissä? Yritä nukkua riittävästi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mistä voi ostaa tyhjiä ompelulanka hylsyjä"
Mihin ompelulankahylsyjä voi käyttää Majakkalaiva Kemissä? Yritä nukkua riittävästi.Itelle tarvisin niitä. Hyvin nukun kiitos kun huolehdit.
- Anonyymi
Kävin kunnostetussa Kemissä loppukesästä. Oli mielenkiintoinen, mutta yllättävän pieni alus kaikinpuolin. Siinä sen Kemin vieressä on yksi maailman vanhimmista jäänmurtajista, joka oli kieltämättä paljon mielenkiintoisempi tutustumiskohde.
Suosittelen käyntiä ensi kesänä (sekä Kemi, Tarmo että muut museolaivat ovat talvisin kiinni ja aukenevat taas toukokuussa) - Anonyymi
Kyllä Kemissä yksi museolaiva riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613750Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873138Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin782360Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661344- 891213
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä351104Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972