ja avataan yleisölle. Vuonna 2022. Kunnostettuun Kemiin voi tutustua Merikeskus Vellamon laiturissa Kotkassa.
Majakkalaiva Kemi kunnostetaan
Anonyymi
15139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvä että jää sinne eikä tuoda tänne matkailuyhtiön uudeksi "Raha Sampoksi".
Joo kyllä ton Sammon uppoaminen, tai satamaan homehtumin maksaa ihan riittäväst.
Ei siellä mitää asioita osata hoitaa niiden arvolle kuuluvalla tavalla.
Eikös valtio luvannu ostaa ton Sampon päivän romuraudan hinnalla takaisin, senhän kemiläiset siitä maksoivatkin? Tosin sillon aikoinaan romuraudalla oli hintaakin, mut nykyään ei.
Kyllä majakkalaiva Kemi pitäisi saada ehdottomasti Kemiin. Johan sen jo laivan nimikin kertoo. Kaikki vaan yritetään ryöstää etelä-Suomeen. Majakkalaiva Kemi sopii Kemiin kuin puolukka hilloon. Se olisi oiva vetonaula Kemiin. Tästä pitäisi saada kansanliike majakkalaiva Kemin palauttamisesta Kemiin. Ei sen välttämättä tarvitse avomerellä olla, kunhan olisi vain Kemissä, vaikka sisäsatamassa.
Majakkalaiva Kemi sopisi vaikka ravintolaksi ja siellä voitaisiin pitää taidenäytteyitä, joihin kemiläiset taiteilijat voisivat tuoda teoksiaan näytille. Oiva kokouspaikkakin se olisi. Aivan ehdoton paikka syntymäpäivien järjestämiseen. Jo niistä saataisiin sen verran tuloja, että ne kattaisivat laivan ylläpidon. Kemiläiset päättäjät ovat vaan niin aikaansaamattomia, ettei hyviä ajatuksia saada toteutettua.
Odotettavissa: : Liian korkea hintataso on jo valmiiksi tiedossa, joten juhlapaikkana se on vain ajatuksen tasolla viettää siellä juhlia.
Tässä ois ideaa.
Toi olis todella hyvä sais kemiläiset kuvataiteilijat taideteoksiaan esille, aiwan mahtawaa.
" Liian korkea hintataso"
Tilojen vuokrauksen hinta on poliittinen kysymys. Voidaan vuokrata joko kohtuuhintaan tai ylihintaan. Sitä paitsi kyllä Kemistä löytyy varakkaita miehiä ja naisia, joilla on varaa maksaa syntymäpäiväjuhlensa järjestämisestä. Otetaan nyt esimerkiksi vaikka naapurini Söpmanni.
"kemiläiset kuvataiteilijat taideteoksiaan esille"
Kemistä on noussut kuuluisia kuvataiteilijoita. Olin jo vuosia sitten Harry Porkon näyttelyssä Karihaarassa. Oli hyvin vaikuttava. Näyttely on yhteisnäyttely jonkin toisen kemiläisen taiteilijan kanssa. En vain muista, kenen. Olen varma, että on muitakin taiteiljoita, jotka voisivat tuoda teoksiaan Majakkalaiva Kemiin.
Mistä voi ostaa tyhjiä ompelulanka hylsyjä, onko kellään jemmassa,
Ehkä majakkalaivasta.
"Mistä voi ostaa tyhjiä ompelulanka hylsyjä"
Mihin ompelulankahylsyjä voi käyttää Majakkalaiva Kemissä? Yritä nukkua riittävästi.
Itelle tarvisin niitä. Hyvin nukun kiitos kun huolehdit.
Kävin kunnostetussa Kemissä loppukesästä. Oli mielenkiintoinen, mutta yllättävän pieni alus kaikinpuolin. Siinä sen Kemin vieressä on yksi maailman vanhimmista jäänmurtajista, joka oli kieltämättä paljon mielenkiintoisempi tutustumiskohde.
Suosittelen käyntiä ensi kesänä (sekä Kemi, Tarmo että muut museolaivat ovat talvisin kiinni ja aukenevat taas toukokuussa)
Kyllä Kemissä yksi museolaiva riittää.