Alkuräjähdysteorian mukaan mitään jo olemassa olevaa tilaa ei ollut.
Eikä avaruus laajene ulos päin jo olemassa olevaan paikkaan.
Se jotenkin jotenkin laajenee sisältä sisälle päin jotenkin jotenkin.
Kukaan ei kerro miten.
Laajeneva avaruus on keisari alasti.
Näin tää työntyy 😃
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jukka-savorinen/tasta-videosta-kerrot-tarinaa-lasten-lapsillesi-tulevaisuudessa/
😃
Musta aukko vs. Laajeneva musta tähti
8
155
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se ole jotenkin jotenkin jotenkin. Ymärtäisit edes alkeet, jos olisit joskus opiskellut edes alkeet. Tosin ylimaallinen tyhmyytesi estäisi sinua pääsemästä alkua pidemmälle, mutta jos olisit ahkera vuoden, huomaisit ettet osaa mitään.
- Anonyymi
Kannattaa perehtyä yleiseen suhteellisuusteoriaan. Siitä se sitten lähtee se ymmärryskin. ;)
- Anonyymi
Suhteellisuusteoria ei selitä esim. laajenevaa avaruutta, vaan oletus laajenevasta avaruudesta selittää suhteellisuusteorian. Eli mittaavat, selittävät jne. asiat luodaan aina havaitun tai teorisoidun asian näkökulmasta, jolloin saadaan tulokseksi jotain, minkä koetaan vahvistavan jonkin asian. Idea on vähän sama kuin hioisit neliöpalikasta kulmat pois, jotta saat sen menemään pyöreästä reijästä läpi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suhteellisuusteoria ei selitä esim. laajenevaa avaruutta, vaan oletus laajenevasta avaruudesta selittää suhteellisuusteorian. Eli mittaavat, selittävät jne. asiat luodaan aina havaitun tai teorisoidun asian näkökulmasta, jolloin saadaan tulokseksi jotain, minkä koetaan vahvistavan jonkin asian. Idea on vähän sama kuin hioisit neliöpalikasta kulmat pois, jotta saat sen menemään pyöreästä reijästä läpi.
Suhteellisuusteoria ei mahdollista staattista avaruutta. Riipuen omegan arvosta, avaruus joko laajenee tai supstuu. Kun suhteellisuusteoria luotiin, ei ollut oletusta avaruuden laajenemisesta.
Väitteesi on väärä.
- Anonyymi
Raamattu kertoo pylväistä, jotka kannattelevat litteää maanpiiria, taivaankannesta, jossa on kiinnittyneinä tähdet, aurinko ja kuu kiertävät maata.
- Anonyymi
Pratchett kertoo kilpikonnasta nimeltä Suuri Kaksonen. Se etenee avaruudessa selässään neljä norsua, jotka kannattavat kiekkomaata. Se on paljon hauskempi juttu kuin pylväiden varassa oleva litteä maanpiiri, Savorisen horinoista puhumattakaan. OSP:n kohdalla huumoriarvokin on kulahtanut jo vuosia sitten pois. Mitään muuta arvoa noilla jutuilla ei ole ollut ikinä.
- Anonyymi
Tunnistan tuon toiveen olla suuri keksijä tai jotenkin merkittävä henkilö.
- Anonyymi
Mutta kun ei mopolla mahottomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992266- 2191917
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761742Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381210
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27682390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180681Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47655Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50651