Musta aukko vs. Laajeneva musta tähti

8

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se ole jotenkin jotenkin jotenkin. Ymärtäisit edes alkeet, jos olisit joskus opiskellut edes alkeet. Tosin ylimaallinen tyhmyytesi estäisi sinua pääsemästä alkua pidemmälle, mutta jos olisit ahkera vuoden, huomaisit ettet osaa mitään.

    • Anonyymi

      Kannattaa perehtyä yleiseen suhteellisuusteoriaan. Siitä se sitten lähtee se ymmärryskin. ;)

      • Anonyymi

        Suhteellisuusteoria ei selitä esim. laajenevaa avaruutta, vaan oletus laajenevasta avaruudesta selittää suhteellisuusteorian. Eli mittaavat, selittävät jne. asiat luodaan aina havaitun tai teorisoidun asian näkökulmasta, jolloin saadaan tulokseksi jotain, minkä koetaan vahvistavan jonkin asian. Idea on vähän sama kuin hioisit neliöpalikasta kulmat pois, jotta saat sen menemään pyöreästä reijästä läpi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suhteellisuusteoria ei selitä esim. laajenevaa avaruutta, vaan oletus laajenevasta avaruudesta selittää suhteellisuusteorian. Eli mittaavat, selittävät jne. asiat luodaan aina havaitun tai teorisoidun asian näkökulmasta, jolloin saadaan tulokseksi jotain, minkä koetaan vahvistavan jonkin asian. Idea on vähän sama kuin hioisit neliöpalikasta kulmat pois, jotta saat sen menemään pyöreästä reijästä läpi.

        Suhteellisuusteoria ei mahdollista staattista avaruutta. Riipuen omegan arvosta, avaruus joko laajenee tai supstuu. Kun suhteellisuusteoria luotiin, ei ollut oletusta avaruuden laajenemisesta.

        Väitteesi on väärä.


    • Anonyymi

      Raamattu kertoo pylväistä, jotka kannattelevat litteää maanpiiria, taivaankannesta, jossa on kiinnittyneinä tähdet, aurinko ja kuu kiertävät maata.

      • Anonyymi

        Pratchett kertoo kilpikonnasta nimeltä Suuri Kaksonen. Se etenee avaruudessa selässään neljä norsua, jotka kannattavat kiekkomaata. Se on paljon hauskempi juttu kuin pylväiden varassa oleva litteä maanpiiri, Savorisen horinoista puhumattakaan. OSP:n kohdalla huumoriarvokin on kulahtanut jo vuosia sitten pois. Mitään muuta arvoa noilla jutuilla ei ole ollut ikinä.


    • Anonyymi

      Tunnistan tuon toiveen olla suuri keksijä tai jotenkin merkittävä henkilö.

      • Anonyymi

        Mutta kun ei mopolla mahottomia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2150
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      2056
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2014
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      17
      1356
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1017
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      965
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      895
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      874
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      51
      840
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      34
      833
    Aihe