Timo Tolkki jätti pitkäaikaisen tyttöystävänsä kirjeellä. Koska sanoo, ettei pysty puhumaan suorassa kontaktissa tälläisestä. Eron peruste on sitoutumiskammoisuus.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Ingrid-rakkaansa-kadottanut-Timo-Tolkki-ikavoi-kultaansa-Olen-kuullut-etta-han-asuu
Timo Tolkilla on todettu mielialahäiriö. Joka johtuu lapsuuden traumoista.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Muusikko-Timo-Tolkki-avoimena-mielenterveysongelmistaan-Kaikki-johtuu-lapsuudestani/1156552
Tälläinen ongelma varmasti vaikuttaa omalla tavallaan parisuhteissakin.
Itse olen tutustunut chatissa kahteen mieheen. Kolmanteen netin ulkopuolella. Kaikilla oli selvästi samanlainen häiriö. Joskaan kukaan heistä, ei tunnustanut, eikä tunnistanut itse ko. häiriötä. Eivätkä he olleet saaneet mitään diagnoosia.
Käytös oli kuitenkin kaikilla kolmella ihan samanlaista. Kaikilla oli ollut myös, lapsuudessaan ja nuoruudessaan traumaattisia kokemuksia. Ajan kuluessa aloin huomamaan heissä, ajoittaista poikkeavuutta "normaalikäytöksestä" Agressiivisuutta, negatiivisuutta ja lievää harhaisuutta jne.
Alkuun he olivat mukavia, jopa luotettavan oloisia. Suhteet heihin jatkuivat pitkään. Oli luotettavan oloista rakkautta ja kiintymystä. Suhde pysyi ennallaan, mitään uutta, tai poikkeavaa ei ollut tapahtunut. Ei mitään, mikä olisi aiheuttanut loittonemista näistä tunteista.
Mutta, sitten äkkiarvaamatta, he"pudottivat pommin" He vain ykskaks viestitse, ei suullisesti, ilmoittivat minulle haluavansa lopettaa suhteen. Olisi kuulemma pitänyt tehdä se jopa aiemmin. Mutta eivät vaan kehdanneet, tai saaneet sitä sanotuksi. Mitään varsinaista syytä ei lopettamiselle kuitenkaan oikein ollut.
Jotenkin vain selittelivät, etteivät ole sopivia suhteeseen. Pitkän suhteen lopettaminen tällä tavalla yllätti ja hämmensi minua. Siksi, koska he antoivat suhteen jatkua liian kauan. Esittivät kaiken olevan ennallaan ihan loppuun asti.
Tämä tuntui minusta hyvin kiusalliselta. Olin tietämättäni, kuin roikkunut ihmisissä, jotka halusivatkin minusta eroon.
Kyllä sitä alkuun ihmetteli ja mietti, että miksi ja mitä on tapahtunut?
En kuitenkaan osannut olla edes vihainen, enkä oikeastaan pettynytkään.
Olin ainoastaan yllättynyt, jopa järkyttynytkin, yht´äkkisestä muutoksesta suhteessa. Koska se ei aikaisemmin näissä miehissä näkynyt millään tavalla.
He olivat loppuun asti, kuten ennenkin. Tulin lopulta siihen tulokseen, että ihminen toimii näin vain siksi, jos hänellä on mielenterveysongelma. Ne miehet, joilla tälläistä ongelmaa ole, eivät yleensä toimi näin. Heistä alkaa näkyä jo ennakkoon, kun suhde ei enää kiinnosta. Joten heidän kanssaan ero ei yleensä tule yllätyksenä. He myös uskaltavat sanoa suoraan, milloin ei enää kiinnosta. Eivätkä roikota naista suhteessa, jonka haluavat lopettaa. Nyt olen jo ollut yli 10 vuotta suhteessa miehen kanssa, jolla ei ole mielenterveysongelmia. Uskallan luottaa, ettei tälläistä yllätyspommia enää putoa. Olisin näistä kolmesta miehestä saattanut saada pahan trauman ja menettää luottamukseni kaikkiin miehiin. Jos en olisi ottanut huomioon ja ymmärtänyt, etteivät he olleet ehjiä mieleltään.
Timotolkkeja chattaa ja deittailee
Anonyymi
3
55
Vastaukset 3
- Anonyymi
Taitavat löytää täältäkin itsensä.
Luulin alkuviestin perusteella kirjoittajan olevan Harmis 😂
- Anonyymi
Löysivät toisen naisen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371493- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi250736- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37609
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7571Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561- 39537