Usko antaa aiheen kiitokseen

Anonyymi

Vuo­den vaih­tu­es­sa muis­tel­laan usein edel­li­sen vuo­den ta­pah­tu­mia ja en­na­koi­daan tu­le­vaa vuot­ta. Mitä on ta­pah­tu­nut ku­lu­neen vuo­den ai­ka­na? Mil­lai­sia kii­tok­sen ai­hei­ta päät­ty­nee­seen vuo­teen on si­säl­ty­nyt? Muis­tam­me­ko kiit­tää Ju­ma­laa saa­mas­tam­me hy­väs­tä?

Psal­mi 105 roh­kai­see us­ko­maan ja iloit­se­maan us­kos­ta: “Kiit­tä­kää Her­raa, huu­ta­kaa avuk­si hä­nen ni­me­ään. Ker­to­kaa kan­soil­le hä­nen suu­ris­ta te­ois­taan!” (Ps. 105:1.) Täs­sä ja­kees­sa tii­vis­tyy us­kon pe­rim­mäi­nen ole­mus: us­kos­ta iloit­se­mi­nen, tur­vau­tu­mi­nen Ju­ma­lan joh­da­tuk­seen ja evan­ke­liu­min vie­mi­nen kaik­ki­al­le maa­il­maan.

Kii­tos kuu­luu hy­viin ta­poi­hin. Kii­tok­sen an­ta­ja huo­mi­oi kii­tet­tä­vän te­ke­mää pal­ve­lus­ta tai an­ta­maa lah­jaa.

Van­ha sa­nan­las­ku sa­noo, et­tä kiit­tä­mät­tö­myys on maa­il­man palk­ka. Muo­dis­sa ei ole toi­sen ih­mi­sen huo­mi­oi­mi­nen ku­ten kiit­tä­mi­nen. Ih­mi­sen tur­mel­tu­nut luon­to on tyy­ty­mä­tön. Tämä nä­kyy elä­mäs­sä ko­vuu­te­na ja it­sen­sä ko­ros­ta­mi­se­na mui­den kus­tan­nuk­sel­la. Kii­tos jää usein moit­tei­den ja vaa­tei­den var­joon.

Ru­kous on pu­het­ta Ju­ma­lan kans­sa. Usein ih­mi­nen kään­tyy Ju­ma­lan puo­leen tar­vi­tes­saan apua. Elä­män kul­kies­sa omien suun­ni­tel­mien mu­kai­ses­ti kiit­tä­mi­nen hel­pos­ti unoh­tuu. Täs­tä muis­tut­taa Raa­ma­tun ker­to­mus kym­me­nes­tä spi­taa­lia sai­ras­ta­vas­ta: vain yk­si Jee­suk­sen pa­ran­ta­ma pa­la­si kiit­tä­mään Jee­sus­ta.

Jos­kus kiit­tä­mi­nen voi ol­la eri­tyi­sen vai­ke­aa. Elä­mäs­sä saat­taa koh­da­ta suu­ria vai­keuk­sia. Elä­män kuor­ma ja ko­et­te­le­muk­set voi­vat tun­tua koh­tuut­to­mil­ta. Täl­lai­sis­sa ti­lan­teis­sa kan­nat­taa muis­taa kai­ken me­net­tä­neen Jo­bin sa­nat: “Nyt minä ym­mär­rän, et­tä kaik­ki on si­nun val­las­sa­si ei­kä mi­kään suun­ni­tel­ma­si ole mah­do­ton si­nun to­teut­taa” (Job 42:2).

Kaik­ki­val­ti­aal­la Ju­ma­lal­la on mah­dol­li­suus aut­taa epä­toi­voi­ses­sa­kin ti­lan­tees­sa. Ju­ma­laan tur­vau­tu­mi­nen voi ava­ta yl­lät­tä­vi­ä­kin mah­dol­li­suuk­sia. Mi­hin ih­mi­sen mah­dol­li­suu­det päät­ty­vät, sii­tä Ju­ma­lan mah­dol­li­suu­det al­ka­vat. Usein vai­kei­den ti­lan­tei­den sel­vit­tyä nou­see huo­kaus: kii­tos, Her­ra, et­tä au­toit.

Seu­ra­ti­lai­suuk­sis­sa ja muis­sa ko­koon­tu­mi­sis­sa kai­ku­neet kii­to­sää­net ovat ol­leet kris­til­li­syy­des­säm­me nä­ky­vä ja laa­jem­min­kin huo­mi­o­ta he­rät­tä­nyt il­miö vuo­si­kym­men­ten ajan. Ar­mon kas­teen vuo­ta­es­sa kui­vaan sy­dä­meen kiit­tä­jien mal­ja läi­käh­ti yli ja kris­ti­tyt kiit­ti­vät ylös nos­te­tuin kä­sin Va­pah­ta­jaa.

Ny­kyi­sin kii­to­sää­niä kuu­lee har­voin. Kris­tit­ty­jen ää­neen kiit­tä­mi­nen on vaih­tu­nut lau­la­mi­seen ja hil­jai­siin kii­tok­siin. Ju­ma­la voi pu­hu­tel­la voi­mak­kaas­ti lau­la­van seu­ra­kun­nan kes­kel­lä. Täl­lai­set ko­ke­muk­set jää­vät läh­te­mät­tö­mäs­ti mie­leen.

Tär­keä on kui­ten­kin muis­taa, et­tä us­ko ei pe­rus­tu tun­tei­siin tai ko­ke­muk­siin. Edel­leen on voi­mas­sa seu­ra­pu­heis­ta tut­tu ke­ho­tus: tun­tui mil­tä tun­tui ja näyt­ti mil­tä näyt­ti, niin kan­nat­taa us­koa!

Suu­rin kii­tol­li­suu­den ai­he on lah­jak­si saa­tu oma­koh­tai­nen us­ko. Us­ko­vai­sen kii­tos ko­ho­aa sii­tä, et­tä Ju­ma­la on var­jel­lut ja hoi­ta­nut val­ta­kun­tan­sa kes­kel­lä.

Evan­ke­liu­mi loh­dut­taa ja roh­kai­see syn­tin­sä tun­te­vaa us­ko­maan. An­teek­si­an­ta­muk­sen evan­ke­liu­min kuu­le­mi­nen li­sää kii­tol­lis­ta miel­tä Ju­ma­laa koh­taan. Us­ko­vat pää­se­vät ker­ran tai­vaan ilo­juh­laan, jos­sa huo­noim­man­kin kiit­tä­jän kii­tos on täy­del­li­nen.

“Mut­ta tai­vaas­sa par­hai­ten kii­tän, kun on tur­me­lus rii­sut­tu. Ole kii­tet­ty, Her­ra­ni Jee­sus, ole kii­tet­ty, kii­tet­ty!” (SL 295:6)

Sampo Sandell

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitollinen siitä, että on päässyt sairaasta lahkosta irti. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe