Oikea kengän koko

Ostin juuri hieman alle 100 e:n lenkkarit, joiden koko on myyjän suosituksesta 47 1/3. Kun varpaan "nostaa ylos" kengän sisällä, niin kengän päähän asti jää vapaata tilaa hieman alle 2 cm.

Musta alkoi itsestä tuntua, että tuo on liikaa. Onko se?

Olen tottunut paljon pienempiin kenkiin (etenkin jalkapalloa pelatessa), joissa isovarvas lähes ottaa kiinni kengän päähän.

Kysyn tätä siksi, koska tuntuu, että ostamani kenkä hölskyy hieman jalassa, ellei sitä kiristä todella tiukalle. Pystyykö kenkää pitkään kiristämään näin tiukalle, vai löystyykö rakenne?


Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
124384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse valitsen tossun niin että varpaat on suorana
jolloin tossun kärjen ja isovarpaan kärjen väliin jää n.peukalon leveys. Minulla kengät ovat aina olleet kuin sukat jalassa joten tuo löysyys vaikuttaa omituiselta mutta malleissakin on eroja.
En usko että rakenne löystyy mutta liika kireys voi vaikuttaa siihen että veri ei kierrä jalkaterässä hyvin koska jalkaterä turpoaa hieman juostessa

Äänestä

Lenkkarin kiristettävyys ei muutu ajanoloon, muuta kuin ehkä tiukempaan suuntaan. Uusi kenkä on aluksi jäykempi kuin hetken aikaa pidetty, joten se kiristyy ehkä helpommin tiukalle kun sitä on pidetty, samasta syystä uusi kenkä ehkä hetken aikaa tuntuu liikkuvan jalassa. n. 1,5cm tyhjää ei ole liikaa lenkkitossussa, mutta jos et saa lenkkaria kiristettyä riittävästi, silloin se on hiukan liika iso.

Äänestä

Olen todennut, että jos lenkkitossu on numeron isompi kuin normaali käytöjalkine, silloin ei tule hiertymiä.
Lisäksi:
Kannattaa selvittää onko jalan anatomioissa jotain pikkeavaa, silloin pitää lenkkitossuilla kompensoida jalan poikkeama normaalista, esim jos toinen jalka on pidempi kuin toinen, silloin kannattaa laittaa ylimääräinen pohjallinen lyhemmän jalan tossuun.
Myös askelkulma on tärkeä, voi esim laittaa vain kantapäiden kohdalle ylimääräistä joko sisäpuoilelle tai pyytää suutarin laittaa ainetta kantapään kohdalle.

Äänestä
  • no tuo omatoiminen kengän korjaus suutarissa vie kyllä urheilulääkärille enemmin tai myöhemmin. kannattais antaa asiantuntijan tutkia onko tarvetta jalan asennon korjauksiin, kuinka paljon ja mihin suuntaan. olen entinen kilpajuoksija ja nimim. "kokemusta on liikaakin rasitusvammoista eikä uskonut heti asiantuntijoita".

    Äänestä

  • Minä käytän 1½-2 numeroa normaalikenkääni isompaa juoksukenkää. Mustat irtoilevat kynnet jäivät heti historiaan, kun lähdin tälle linjalle.

    Äänestä

itse pidän irtoamattomista kynsistä, siksi juoksukenkäni kärjessä on aiemmin mainitut 12-15 mm käyntivaraa. Talvella ainakin käytän paksumpaa juoksusukkaa joka myös vie tilaa, ja rasituksessa jalka tuppaa myös turpoamaan. Ison kanssa pärjää paremmin kuin pienen.

Äänestä

Muut kengät on kokoa US 10, vastaava mondo koko 27.5 - eli jalkaterän pituus on 27,5 cm ja juoksukengät valmistajasta riippumatta aina US10.5, eli mondona 28.5 (28.5 cm) joten 1 cm ylimääräistä riittää aina oli sitten kyseessä Asics, Nike, Adidas tai New Balance jne. Koskaan ei kynnet ole irronneet tai mustuneet n 15 km peruslenkeillä. Maratonilla voi jalkaterä ehkä laskeutua enemmän jolloin ehkä 1.5 cm ylimääräistä voisi olla varmuuden maksimointia.

Äänestä

Aloittelevana sovittelijana sitä uskoi typeriä suosituksia lenkkarien kokoon liittyen ja tuloksena oli monen kokoisia hankintoja. Jalan kuitenkin saa asennettua aika moneen kokoiseen tohveliin ja joskus aika mukavastikin. Käytössä liian iso tai pieni ei sitten olekaan enää niin mukava. Enää ei viitsi edes sovittaa väärän kokoista, kun oma koko on tarkasti tiedossa ja se on kaikilla merkeillä täsämälleen sama. Jos oikea koko ei tunnu suoralta käeltä hyvältä, väärä koko on vielä huonompi. Mielestäni hieman nafti on parempi kuin ylisuuri hessuhopotohveli. Tietenkin liian pieni on liian pieni.

Äänestä
  • Lenkkareissa ehkä niin, mutta jos on suomilestillä olevat käyttökengät, niin silloin koossa on reilusti eroa. Tätä tuolla reilu kymmenen vuotta sitten ei ole ymmärretty.
    Itsellä käyttö- ja työturvakengät 45 ja lenkkarit 46 1/3-2/3, näin jo iät ja ajat.

    Äänestä

Uusi tussu on aina aluksi hieman pienen tuntuinen, mutta käytössä se löystyy

Äänestä
  • Höpöhöpö. Löystyy vain jos et aukaise nauhoja. Kyllä siinä tilaa pitää olla.

    Äänestä

  • Jukkabiisoni kirjoitti:

    Höpöhöpö. Löystyy vain jos et aukaise nauhoja. Kyllä siinä tilaa pitää olla.

    Hei Jukka, hyväksyn ettet vielä aloittelijana tiedä näitä asioita. Ota poika hattu käteen ja kuuntele viisaampien neuvoja. Tussu löystyy käytössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Noviisi kirjoitti:

Ostin juuri hieman alle 100 e:n lenkkarit, joiden koko on myyjän suosituksesta 47 1/3. Kun varpaan "nostaa ylos" kengän sisällä, niin kengän päähän asti jää vapaata tilaa hieman alle 2 cm.

Musta alkoi itsestä tuntua, että tuo on liikaa. Onko se?

Olen tottunut paljon pienempiin kenkiin (etenkin jalkapalloa pelatessa), joissa isovarvas lähes ottaa kiinni kengän päähän.

Kysyn tätä siksi, koska tuntuu, että ostamani kenkä hölskyy hieman jalassa, ellei sitä kiristä todella tiukalle. Pystyykö kenkää pitkään kiristämään näin tiukalle, vai löystyykö rakenne?


Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu