Poiminta palstalta:
######Ristiriitaista: Siionin Keväässä puhuja Ari Pelkonen kirjoittaa kristillisyyden tunnetun papppisveljen Väinö Havaksen saarnasta, jossa hän nimenomana kehotti myös vapaamuotoisiin tapaamisiin.
>> Väinö Havas muistutti Oulun suurissa seuroissa vuonna 1935 seurakuntayhteyden säilyttämisestä ja kotiseurojen tärkeydestä: ”Erikoisen tarpeellista on se, että siellä kotipaikkakunnillamme kokoonnumme ahkerasti pieniin pirttiseuroihin. Ei niissä aina saarnamiestäkään tarvita. Lukekaa joku raamatunkohta ja yhdessä tuttavallisesti tuumailkaa siitä, laulelkaa Herran kansan lauluja ja virsiä, tunnustakaa toinen toisillenne syntinne ja rukoilkaa, että parantuisitte, viljelkää synninpäästön siunattua sanaa ja neuvokaa toisianne! Älkää unohtako yhteistä seurakunnan kokoustanne, niin kuin muutamien tapa on!”
Ari Pelkonen
Tämä samainen Pelkonen näytti pitävän puheen puhvelien kokouksessa äskettäin.
Onko Ari Pelkonen vielä samaa mieltä Väinö Havaksen kanssa?
8
1190
Vastaukset 8
- Anonyymi
Huhuu Ari?
Velluissa on sosiaalinen itsemurha mennä nostamaan Havaksen kirjoituksia esille. Lars Leevinkään saarnoja ei voida enää siteerata. hän on nyky-vl-suuntauksen mukaan pahasti heresiassa :-)
- Anonyymi
Ari vastaapas nyt reippaasti?
Ei ole helppoa olla luterilainen pappi julkisessa puheenpidossa vl-puhujainkokoukselle. luulenpa että muutama uneton yö on mennyt puhetta valmistellessa.
Väinö Havaksen neuvoilla joutui Espoossa hoitokokousmuilutetuksi.
Sitä se "muuttumaton" vl- usko teettää :-)eikö TÄHTIRYHMÄKÄÄN enää fanita minua :-(
- Anonyymi
Jopas menee naurettavuuksiin
- Anonyymi
Aika huvittava näkökulma. Havashan puhuu lauluseuroista. Niissä laulun lisäksi keskustellaan yhdessä uskon asioista. Ja saapa Raamattuakin lukea. Eikä tähän saarnsmiestä tarvita. Jokainen uskovainen on "Pyhän Hengen pappi".
Jos tarkoitus oli sotkea lestadiolaisten käsitystä julkisesta saanatehtävästä, niin avaaja epäonnistui. Ei jatkoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1731350- 881204
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051100- 68942
- 59711
- 52573
- 32568
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?80526No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29494- 45487