i think sana

Anonyymi

I think on niin kuin minun mielestäni, minä uskon, luulen, että...

Mutta milloin tiedän kuin joku sanoo i think, että mitä noista hän tarkoittaa?

4

164

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      i think ei tarkoita mitään.

      • Anonyymi

        Aloittaja tarkolittaa jotai ipadia tai iphonea. Ne ei ajattele eikä luule mittää.


    • Anonyymi

      I think, therefore I ammähän on tunnettu sanonta. Mutta nykyään ajattelun merkitys on liudentunut. Ei kukaan mitään mielipiteitään ajattele. Ei mitään mielipiteitä ole olemassakaan, ne ovat pelkkää nykyajan habatusta. Haba-neroja olivat Augustus Julius Gaussi ja hänen neliönsä.

    • Anonyymi

      Ensiksikin, I think ei ole niin kuin minun mielestäni, minä uskon, luulen, että..., vaan minun mielestäni tai minä uskon, luulen, että... Ennen vakoilu- ja tirkistelyhirviöillä tekstailuun siirtymistä maltettiin kirjoitella myös selventäviä välimerkkejä, mutta nyt .... olkoot.

      Käännöksen valinta riippuu kontekstista: Voisi ilman konelingvistiikkaa päätellä, että arvelijan kongitiivinen sitoutuneisuus asiaan kasvaa mielestäni-olemisesta luulemiseen ja edelleen uskomiseen siirryttäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1076
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      160
      651
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      47
      575
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      574
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      548
    7. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      40
      538
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe