i think sana

Anonyymi

I think on niin kuin minun mielestäni, minä uskon, luulen, että...

Mutta milloin tiedän kuin joku sanoo i think, että mitä noista hän tarkoittaa?

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      i think ei tarkoita mitään.

      • Anonyymi

        Aloittaja tarkolittaa jotai ipadia tai iphonea. Ne ei ajattele eikä luule mittää.


    • Anonyymi

      I think, therefore I ammähän on tunnettu sanonta. Mutta nykyään ajattelun merkitys on liudentunut. Ei kukaan mitään mielipiteitään ajattele. Ei mitään mielipiteitä ole olemassakaan, ne ovat pelkkää nykyajan habatusta. Haba-neroja olivat Augustus Julius Gaussi ja hänen neliönsä.

    • Anonyymi

      Ensiksikin, I think ei ole niin kuin minun mielestäni, minä uskon, luulen, että..., vaan minun mielestäni tai minä uskon, luulen, että... Ennen vakoilu- ja tirkistelyhirviöillä tekstailuun siirtymistä maltettiin kirjoitella myös selventäviä välimerkkejä, mutta nyt .... olkoot.

      Käännöksen valinta riippuu kontekstista: Voisi ilman konelingvistiikkaa päätellä, että arvelijan kongitiivinen sitoutuneisuus asiaan kasvaa mielestäni-olemisesta luulemiseen ja edelleen uskomiseen siirryttäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      374
      2056
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1198
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      956
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      130
      915
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe