Esko Valtaoja, mikrofoni ja musta aukko

Anonyymi

Jos Esko Valtaoja joutuisi mustan aukon tapahtumahorisontin sisään ja hänellä olisi mikrofoni jos lähtisi kaapeli tapahtumahorisontin ulkopuolelle niin olisiko mahdollista kuunnella Eskon rupattelua mustasta aukosta? Vai imeekö se gravitaatio sähkönkin kaapelista?

8

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tapahtumahorisontin rajoille saakka kyllä. Nykyisen ymmärryksen mukaan ennen sitä, välittymismuodosta riippumatta ja olettaen että välittäminen on mahdollinen, tapahtuu venymistä eli punasiirtymää. Sen takaa ei mitään.
      --planeetta

    • Anonyymi

      Ei olisi mahdollista kuunnella.

      Ulkopuolisen kannalta katsottuna Eskon pudotessa kohti tapahtumahorisonttia kävisi niin, että kaapeli näyttäisi venyvän ja kaapelista tuleva puhetta vastaava jännitesignaali punasiirtyisi sitä möreämmäksi ja hitaammaksi mitä lähemmäs tapahtumahorisonttia päästäisiin. Kaapelia pitkin tulevan signaalin amplitudi samalla putoaisi koko ajan kunnes se lopulta jäisi kaapelin resistanssista aiheutuvan termisen kohinan alle vaikka Eskolla olisi käytettävissään kuinka suuri tahansa mikrofonivahvistin. Miljoona volttiakaan ei riittäisi.

      Siinä vaiheessa kun yhden sanan sanominen kestäisi vuoden ja äänen taajuus olisi satojen tai tuhansien hertsien sijaan luokkaa 0.00003 Hz lakkaisi koe olemasta mielenkiintoinen.

      Ulkopuolelta katsottuna Esko ei siis koskaan putoaisi tapahtumahorisonttiin asti vaan hänen äänensä dopplersiirtyisi ja vaimenisi pois miehen lähestyessä ikuista kenkälankkia (The Nits, Radio Shoes)

      • Anonyymi

        Se on ääretön kenkälankki, ei ikuinen.
        https://www.youtube.com/watch?v=PaExB-62gk8

        Varsinainen fysiikkalaulu:

        Minä ja ystäväni ja hänen tyttöystävänsä menimme uimaan
        Puhelinjärveen, jossa pajut soivat
        Vedestä periskooppi-käärme sanoi
        "menkää paikkaan jossa radioputket särkyvät"

        Minä ja ystäväni ja hänen tyttöystäväni ajamme
        hiljaisuuden ja äänien läpi, sisareni heiluttaa kättään
        Hän löysi täynnä asemia ja antennikeiloja olevan kartan
        johon joet oli piirrettu kuin elektronien vuot
        Ystäväni ja tyttöystävänsä kuulevat Doppler-ilmiön
        He molemmat katoavat äärettömään kenkälankkiin
        Minä ja sisareni ajamme kotiin surullisen sinisessä tunnelmassa

        Nyt voimme etsiä Radiokenkiä.
        Kuinka me voimme etsiä Radiokenkiä.


      • Anonyymi

        Eli se Eskon ääni kuulostaisi jossakin vaiheessa death-metal laulajalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli se Eskon ääni kuulostaisi jossakin vaiheessa death-metal laulajalta.

        Tai Lea Lavenilta 🤔


      • Anonyymi

        Jäi tuossa vastauksestani yksi asia huomioimatta. Aloituksen kysymyksessä Eskon puhe välitettiin kaapelia pitkin. Kaapelissa ja väliaineissa yleensäkin sähkömagneettinen aalto kulkee aina hitaammin kuin tyhjiössä. Jos kaapelin nopeuskerroin on esimerkiksi 0.7 niin silloin signaalin nopeus kaapelissa on 0.7c.

        Mitä tapahtuu kun sähkomagneettinen aalto etenee mustan aukon tapahtumahorisontin läheisyydestä ulospäin pitkin paikallaan olevaa siirtolinjaa, jossa aallon etenemisnopeus on 0.7c? Käykö niin, että signaali lakkaa kuulumasta kun signaalin lähde siirtolinjan päässä on niin lähellä tapahtumahorisonttia että siinä pakonopeus on yli 0.7c?

        Itse ajattelen että jos siirtolinja (mikrofonikaapeli) on täysin elastinen ja joka osaltaan vapaassa pudotuksessa niin silloin putoavan ja samalla venyvän siirtolinjan paikallisen putoamisnopeuden ylittäessä 0.7c ei signaali enää ehdi ulos. Mutta jos siirtolinja ei putoa ja veny niin silloin signaali ilmeisesti pääsee kiipeämään ulos linjaa pitkin kunnes signaalin lähde eli Eskon mikrofoni hyvin lähellä mustan aukon tapahtumahorisonttia punasiirtyy ja hidastuu olemattomiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli se Eskon ääni kuulostaisi jossakin vaiheessa death-metal laulajalta.

        Hyvin hitaalta death-metal laulajalta samaan aikaan kun mustan aukon vuorovesivoimat tekevät Eskosta spagettia (spaghettification). Supermassiivisen mustan aukon tapauksessa spagetiksi muuttuminen tapahtuisi vasta tapahtumahorisontin sisäpuolella eli ulkopuolelta katsottuna ei koskaan.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe