PORONPURIJA

Anonyymi

Kuka tietää mitä tuo sana oikeasti tarkotti?Mie tiiän.Tiiättäkö te?

11

2001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todellakin tiedän. Porojen "salvominen" on ennen tehty puremalla. Salvottu poro on ns kuohittu. Poromies heittäytyi poron jalkoväliin ja puri ne pallit ja siemenjohtimet förmitättömiksi. Saatetaan sitä tehdä vieläkin, ainakin luonnonkansat jossain .

      • Anonyymi

        yhteiskunna tuilla elelevät mätöhampaat pygmit ..poromiehet käyrät jalat ja toisten varastettu poron lihhaa pakastimet täynnä..lopetettava kok porotalous kuin venäja ryöstää raiskaa toisten omaisuutta ja elättää poronsa toisten mailla saatna juopot sina päissään pthyi.. kirppusta kuselle maistuvaa lihaa yök,


    • Anonyymi

      Kato kato aivan oikein!Mulla isän isä puri kuulemma myös joskus poroja,isä on ollu paikalla ja oli kuulemma rankkaa touhua,miehet piti poroa jaloista kiini ja porolla silmät muljahteli tuskasta.Ootko poromiehiä?Tuo pureminen ,koska se lopetettiin,sitä en tiiä mutta veikkaan 60-70-lukua.

    • Anonyymi

      Leuathan niillä ukoilla oli homman jälkeen kippeinä päiväkausia , kun huonoilla hampailla sitkasta pallilihaa jauhoivat karvoineen päivineen. Sen ajan ukkojen purukalustot oli tupakan värjäämät ja harvat.

      En ole poronpurijoiden sukua, ei sinne päinkään. Olen kaupungin kasvatti, vielä nuori, mutta olen aina ollut äärettömän kiinnostunut aivan kaikesta ja lukenut paljon, siis tämäkin tieto kirjasta/lehdistä saatua.

      • Anonyymi

        ei ollut pelkät leuat rectumi oli kans .


    • Anonyymi

      Homojen hommaa

      • Anonyymi

        nykyään poro miehet laittaa poroille taka jalkoihin kumisaappaat ja sit naivat niitä , ne ei pääse pakkoon.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Oho


    • Anonyymi

      Toiset sanoo että muualta tulheet on poronpurijoita kun eivät metästä ja ostaa lihat paikallisilta toiset sanoo että non niitä millä ei oo merkkiä mutta ovat päällimmäisiä poromiehiä

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      121
      9112
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6947
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5980
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3890
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3271
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      80
      3263
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      179
      2572
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1846
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1498
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1286
    Aihe