paljastaa tunteensa toiselle?
Missä vaiheessa tutustuessa on sopivaa
Anonyymi
32<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
25 vuoden jälkeen viime näkemisestä Suomi24 palstalla.
Sitten kun se tuntuu oikealta.
Ni tutustuessa ne tunteet kyllä yleensä näkyy muutenkin. Halusi tai ei. Ihastumista on vaikea olla näyttämättä, ja jos mielii olla luontevasti toisen seurassa niin miksi sitä ihastumista edes pitäisi salailla. Let it show, let it show, let it show :)
Kuukausissa mennään tuon asian kans. Älä odota vuotta, älä kuitenkaan sano heti ekoilla viikoillakaan. Mieli varmasti edellä ja sanoisi vaikka ja mitä, mutta rauhassa tulee hyvä.
Jos jo vähän tunnette toisianne, mutta treffeille ette ole menneet, niin silloin voi kyllä ja kannattaakin sanoa toiselle, että hän on mielessä paljon ollut ja tykkäät hänestä, mennäänkö vaikka lenkille tai kahveille kun tahdon päästä suhun tutustumaan kunnolla.
Onnea ❤
"älä kuitenkaan sano heti ekoilla viikoillakaan."
Hyvä pointti kertoa vähän aikarajoja.
En suostuisi tapailemaan ihmisiä, jotka miettivät, milloin tuollaisten asioiden sanominen on sopivaa.
Et vastannut kysymykseen.
Minä taas en enää suostuisi tapaamaan ihmistä, joka kertoo tunteistaan muutaman viikon sisällä. Vielä pahempi jos viikon parin kolmen sisällä. Ei voi ottaa tosissaan. Tyyppi ei oikeasti tunne minusta kuin pikkuriikkisen murto-osan.
Kysymykseen on sisäänrakennettuna oletus, että tunteiden ilmaisu jossain vaiheessa tapailua olisi epäsopivaa.
Se on länsimaisen rationalisoinnin äärimmilleen viety muoto. Monessa muussakin asiassa länsimainen kulttuuri pitää tunteiden olemassaoloa tai näkymistä negatiivisena.
Mutta nyt on kyse ihmissuhteesta. Ihmiset ovat toistensa kanssa yhteydessä yleensä sen vuoksi, että siitä tulee hyvä tunne. Joissain suhteissa kyse voi olla riippuvuudesta, hyväksikäytöstä tai muusta vähemmän miellyttävästä syystä olla yhteydessä johonkin yksilöön tai ryhmään.
Kuitenkin jos tavoitteena on tapailla jotakuta kahden kesken esimerkiksi romanttis-seksuaalisen kiinnostuksen vuoksi, on pelkästään positiivista, että tuo toinen osapuoli saa aikaan kauniita tunteita. Sen pitäisi olla ainoa syy tavata ketään kahden kesken.
Kuka saakelin robotti ajattelee, että positiivisten tunteiden ilmaisu voisi olla negatiivinen asia? Eikö tärkeämpää ole ilmaista tunne kohteliaalla tavalla kuin miettiä, miten kauan sitä täytyy piilotella. Ellei joku herätä minussa positiivisia tunteita, en tapaa sellaista ihmistä enää. Jos positiivisia tunteita syntyy, kerron sen heti enkä kymmenen minuutin kuluttua. Toisen osapuolen reaktiosta näkee yleensä samalla kätevästi, olenko itse aiheuttanut hänessä positiivisia tunteita.
Järkeilylle on aikansa ja paikkansa, eikä tunteiden olemassaolo saa estää sitä. Mutta jos joku pitää positiivisten tunteiden kohteliasta ilmaisua tapailusuhteessa negatiivisena asiana, hän ei kestä minunlaisiani ihmisiä muidenkaan syiden vuoksi.
Miksi olet niin salamyhkäinen, onko paljonkin salattavaa?
No sitten, kun sille tuntuu et sanottava olis. Ei kai siihen mitään tiettyä hetkeä ole?
No silleen sopivassa vaiheessa, harkinnan mukaan.
Siinä vaiheessa kun on noin vuoden verran tapaillut ensin
Luonteenpiirre kannattaa ilmaista ajoissa, ennen kihloja ja mukuloita, ettei tuu noutaja ennen aakaisesti?
Riippuu vähän tunteesta. Tykkäämisen voi tunnustaa aiemmin, mutta r-sanan kanssa kannattaa olla vähän pidättyvämpi. Tosi nopsasti tuleva r ei ehkä ole ihan uskottava. Pääperiaatteena sanotaan vaikka, että sitten kun tuntuu jotta molemmat ovat suht samassa tunteessa. Yksipuolisena se tunnustus voi olla ahdistava kokemus molemmille. Toinen voi lähteä peloissaan karkuun vaikka tykkäisikin, jos puhutaan liian isoista asioista liian nopsasti.
Sellaista asiaa säikähtävän ihmisen sietääkin lähteä karkuun. Mielellään mahdollisimman nopeasti.
Sitten voit vapaasti huudella tunteistasi heti kun niitä vaan on tai vaikka jopa hieman aiemmin. Mitäpä sitä yhtään pidättelemään. Saat nopsasti karkotettua ne itsellesi ei-toivotut tyypit.
Olen tehnyt niin ja se on toiminut. Otan mielelläni kantaa asioihin, joista minulla on kokemusta.
Se riippuu niin siitä mitä etsii.
Mutta eikö se, että kertoo olevansa rakastunut ole kuitenkin aivan eri asia, kun jos sanoo rakastavansa? R-sanoja molemmat. Rehellinen ei siis kannata olla, vaan pelata pelejä?
Onhan ne aivan eri asioita. Toiset rakastuukin nopsemmin kuin toiset.
Noin reaalielämässä en tiedä kuinka usein ihmiset sanoo "olen rakastunut sinuun" vai kääntyykö se enemmän sinne "rakastan sinua" puolelle. Oma henk. koht. otantani ei ole suuri, mutta ne ovat olleet tuota jälkimmäistä. En myöskään osaa sanoa kuinka moni tuossa tilanteessa näkee valtavasti eroa noiden kahden välillä. Toiset varmaan näkevät eron ja toiset eivät.
Kuinka vain. Ehkä se pitäisi kieltää ei tule peljästymisiä.
Miksi pitäisi kieltää? Ei siinä mitään laitonta ole. Ei ehkä aina järkevin veto, mutta jokainen tekee miten parhaaksi näkee. Ei pelästymiseen kuole ja tuskin siitä kovin pahasti traumatisoituukaan.
Tarviiko tunteista puhua mitään... kunhan vaan on toisen kanssa...välillä nussutellaan ja muutoin kumpikin elää elämäänsä omalla tavallaan
Sellainen suhde oli että välittömästi aloin suuteloinnin. Kuinka voi olla mahdollista, mutta se oli jotain se. Tarina on tosi.
Siinä vaiheessa kun tunteet on itselle selvät.... siis, että ne osaa pukea sanoiksi.
Lisään vielä perusteluni.
Jos miettii tälläisiä ääneen täällä, on epävarma.
Jos on epävarma, puhu ääneen mitä tunnet. Vaikka itsellesi....
Tunteet konkretisoituu, kun ne sanoo ääneen. Trust me! Ja ainahan voit kokeilla yksin itsesi kanssa. 😊
Kysymys oli kysymys vain.
Ei koskaan
Lukekaa tilannetta, ei ole olemassa mitään yleispätevää totuutta
Ehkä noin kello 23.15 tai vähän sen jälkeen.
=Etelä-Suomen mies
Ette tapaa ketään vuosiin koronan vuoksi.