THL suosittelee kaikkien baarien sulkemista pk-seudulla

Anonyymi

25

54

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jep, riistetään baariyrittäjiltä vielä vähän lisää jotta muutama vanha horisko saa muutaman kuukauden lisää elinaikaa jonka seurauksia me nuoret maksamme selkä vääränä koko loppuelämämme. Älyvapaata ja täysin typerää

      • Anonyymi

        Heitäppä ihan euroina minkä arvoisena pidät vaikkapa yhden kk ajanjaksoa ihmiselossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heitäppä ihan euroina minkä arvoisena pidät vaikkapa yhden kk ajanjaksoa ihmiselossa?

        Juu, ajallisesti menee paljon pidempään, kun pidetään näitä juottoloita auki ja rajoja ei suljeta, jolloin epidemia vaan pitkittyy.
        Jos rajat olisi pidetty kiinni keväästä asti, eikä alettu avaamaan kesällä, niin korona olisi jo tukahdutettu ja bailaaminen jatkuis baareissa.
        Ulkomailta ne ulkomailla syntyneet virukset ja pandemiat tulee suomeen, ei mistään muualta ja hallitus vielä antoi kymmeniä miljoonia suurella syylliselle korona pandemiaan suomessa eli Finnair.


      • Anonyymi

        Vaihda alaa. Jos opettelisit vähän empaattisemmaksi niin voisi onnistua.


      • Anonyymi

        Vanhenet se sinäkin .voihan se kuukauden lisäaika kuitenkin olla tärkeä että saa asiat kuntoon ennen lähtöä .


    • Anonyymi

      Ja mitä se auttaa? Ryntäävät Lappiin ryyppäämään ja tautia levittämään. Sulkekaa koko Uusmaa niin vois ehkä vaikuttaa jotain.

      • Anonyymi

        Senhän ne tekee. Ovat varanneet jo majoitukset pohjoisesta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Senhän ne tekee. Ovat varanneet jo majoitukset pohjoisesta...

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.

        Eipä kovin viime. Ko. tilanne ollut päällä kyllä jo 03/2020 lähtien eli pandemia. Jokainen järkeilee kannattaneeko mitään varailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.

        Paskapäät eivät suosituksista piittaa


    • Onneksi ei sentään alkoja suljeta. Sehän se olis kamalaa.

    • Anonyymi

      Älytöntä touhua rajoittaa, ennemmin kannattaisi pitää baarit auki yötä päivää.

    • Anonyymi

      THl pitää sulkea heti. Ne ei ymmärrä että viinaa pitää päästä juomaan baariin koska miehet ei tutustu naisiin muuten ja joutuvat olemaan sinkkuna koko elämänsä.

      t viinamies

      • Anonyymi

        Juu, saavat sitten baarista koronan ja kuolevat siihen...


      • Anonyymi

        Minä juon kotona mustaherukkamehua ja vadelmamehua, on oikein hyvää.


    • Anonyymi

      Voisi tehdä saman kuin Etelä-Afrikassa. Viinanmyynti seis joka paikasta.

    • Anonyymi

      Päiväkerhot pitäisi sulkea kokonaan loppu vuosisadaksi kun pikkulapset tartuttavat tauteja sitä itse tietämättään.

    • Anonyymi

      Njaa, täälläpä on monta virologia hyvine neuvoineen.
      Päätä pensaaseen vaan vähä älyiset...🌳

    • Anonyymi

      virosta hakemaan äkkii halpaa viinaa.

    • Anonyymi

      Hallitus päästää ulkolaiset halpatyöntekijät suomeen koronan takia ja syyttävät baari kansaa korona levittämisestä.

    • Anonyymi

      Oletko ap ajatellut, että kotibileet useimmiten pidetään samojen ihmisten kanssa kuin muutenkin hengataan. Ryyppykupla siis.

      Jos kuplaan tulee korona, saa sen luultavasti useampi, varsinkin jos juopotteluun liittyy halailua, innostunutta keskustelua (pisaroi) tai laulamista. Sen sijaan tauti ei leviä kuplasta ulos yhtä helposti kuin baareissa on nähty (jopa 50 tartuntaa). Mitä juopompi juhlija, sitä pahempi tartuttaja todennäköisesti on, koska turvavälit ja äänenkäyttö tahtoo unohtua.

      Kalsarikänni tutussa pienessä porukassa harvoin saa isoja epidemioita aikaan. 😂 Naapurit korkeintaan vetää herneen nenään.

    • Anonyymi

      Kiinni vaan niin pitkäksi aikaa kun on tarpeen.

    • Anonyymi

      Hyvä jos sulkevat. Maailma meni pilalle jo reilu vuosi sitten vääryyksien takia, minne tässä edes haluis mennä enää kaiken paskan jälkeen??

      oikeus ja kohtuus jos rajoitteet vähän rajoittaa tiettyjä ihmisiä ja saavat jotain pientä harmia kun ei voi sikailla ympäriinsä. Toivottavasti ne kaikki miettivät tekosiaan.

    • Anonyymi

      Sotilasvallankaappaus aikaan kuin myanmarissa, ja presidentit sekä ministerit kaikki vankilaan aseiden avustuksella vietävä.

    • Anonyymi

      Ja sairaaloihin meneminen pelottaa kun siellä on aina sairaita ihmisiä, kun sairaudet tarttuvat sitten, hammaslääkäriinkin meneminen pelottaa kun aivan varmasti pistävät prokaiinia eli novokaiinia, kokaiinin johdannaista puudutusaine-huumetta suoniin ja tulee höperö olo. Tai morfiinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe