THL suosittelee kaikkien baarien sulkemista pk-seudulla

Anonyymi

25

73

Äänestä

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jep, riistetään baariyrittäjiltä vielä vähän lisää jotta muutama vanha horisko saa muutaman kuukauden lisää elinaikaa jonka seurauksia me nuoret maksamme selkä vääränä koko loppuelämämme. Älyvapaata ja täysin typerää

      • Anonyymi

        Heitäppä ihan euroina minkä arvoisena pidät vaikkapa yhden kk ajanjaksoa ihmiselossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heitäppä ihan euroina minkä arvoisena pidät vaikkapa yhden kk ajanjaksoa ihmiselossa?

        Juu, ajallisesti menee paljon pidempään, kun pidetään näitä juottoloita auki ja rajoja ei suljeta, jolloin epidemia vaan pitkittyy.
        Jos rajat olisi pidetty kiinni keväästä asti, eikä alettu avaamaan kesällä, niin korona olisi jo tukahdutettu ja bailaaminen jatkuis baareissa.
        Ulkomailta ne ulkomailla syntyneet virukset ja pandemiat tulee suomeen, ei mistään muualta ja hallitus vielä antoi kymmeniä miljoonia suurella syylliselle korona pandemiaan suomessa eli Finnair.


      • Anonyymi

        Vaihda alaa. Jos opettelisit vähän empaattisemmaksi niin voisi onnistua.


      • Anonyymi

        Vanhenet se sinäkin .voihan se kuukauden lisäaika kuitenkin olla tärkeä että saa asiat kuntoon ennen lähtöä .


    • Anonyymi

      Ja mitä se auttaa? Ryntäävät Lappiin ryyppäämään ja tautia levittämään. Sulkekaa koko Uusmaa niin vois ehkä vaikuttaa jotain.

      • Anonyymi

        Senhän ne tekee. Ovat varanneet jo majoitukset pohjoisesta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Senhän ne tekee. Ovat varanneet jo majoitukset pohjoisesta...

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.

        Eipä kovin viime. Ko. tilanne ollut päällä kyllä jo 03/2020 lähtien eli pandemia. Jokainen järkeilee kannattaneeko mitään varailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajat sitten. Viime käänteessä suositellaan, ettei lähdetä. Niinpä niin.

        Paskapäät eivät suosituksista piittaa


    • Onneksi ei sentään alkoja suljeta. Sehän se olis kamalaa.

    • Anonyymi

      Älytöntä touhua rajoittaa, ennemmin kannattaisi pitää baarit auki yötä päivää.

    • Anonyymi

      THl pitää sulkea heti. Ne ei ymmärrä että viinaa pitää päästä juomaan baariin koska miehet ei tutustu naisiin muuten ja joutuvat olemaan sinkkuna koko elämänsä.

      t viinamies

      • Anonyymi

        Juu, saavat sitten baarista koronan ja kuolevat siihen...


      • Anonyymi

        Minä juon kotona mustaherukkamehua ja vadelmamehua, on oikein hyvää.


    • Anonyymi

      Voisi tehdä saman kuin Etelä-Afrikassa. Viinanmyynti seis joka paikasta.

    • Anonyymi

      Päiväkerhot pitäisi sulkea kokonaan loppu vuosisadaksi kun pikkulapset tartuttavat tauteja sitä itse tietämättään.

    • Anonyymi

      Njaa, täälläpä on monta virologia hyvine neuvoineen.
      Päätä pensaaseen vaan vähä älyiset...🌳

    • Anonyymi

      virosta hakemaan äkkii halpaa viinaa.

    • Anonyymi

      Hallitus päästää ulkolaiset halpatyöntekijät suomeen koronan takia ja syyttävät baari kansaa korona levittämisestä.

    • Anonyymi

      Oletko ap ajatellut, että kotibileet useimmiten pidetään samojen ihmisten kanssa kuin muutenkin hengataan. Ryyppykupla siis.

      Jos kuplaan tulee korona, saa sen luultavasti useampi, varsinkin jos juopotteluun liittyy halailua, innostunutta keskustelua (pisaroi) tai laulamista. Sen sijaan tauti ei leviä kuplasta ulos yhtä helposti kuin baareissa on nähty (jopa 50 tartuntaa). Mitä juopompi juhlija, sitä pahempi tartuttaja todennäköisesti on, koska turvavälit ja äänenkäyttö tahtoo unohtua.

      Kalsarikänni tutussa pienessä porukassa harvoin saa isoja epidemioita aikaan. 😂 Naapurit korkeintaan vetää herneen nenään.

    • Anonyymi

      Kiinni vaan niin pitkäksi aikaa kun on tarpeen.

    • Anonyymi

      Hyvä jos sulkevat. Maailma meni pilalle jo reilu vuosi sitten vääryyksien takia, minne tässä edes haluis mennä enää kaiken paskan jälkeen??

      oikeus ja kohtuus jos rajoitteet vähän rajoittaa tiettyjä ihmisiä ja saavat jotain pientä harmia kun ei voi sikailla ympäriinsä. Toivottavasti ne kaikki miettivät tekosiaan.

    • Anonyymi

      Sotilasvallankaappaus aikaan kuin myanmarissa, ja presidentit sekä ministerit kaikki vankilaan aseiden avustuksella vietävä.

    • Anonyymi

      Ja sairaaloihin meneminen pelottaa kun siellä on aina sairaita ihmisiä, kun sairaudet tarttuvat sitten, hammaslääkäriinkin meneminen pelottaa kun aivan varmasti pistävät prokaiinia eli novokaiinia, kokaiinin johdannaista puudutusaine-huumetta suoniin ja tulee höperö olo. Tai morfiinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      64
      1071
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1044
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      832
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      815
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      715
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      16
      665
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      583
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    16. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      578
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      553
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      539
    Aihe