eksklusiivinen voileipäkakku

Moi!

Oisko teillä jakaa hyviä voileipäkakun ohjeita? Voisi olla jotain muutakin kuin perinteinen kinkku tai savulohi/katka. Jotain etnisempää tai muuten jotain uutta ajatusta? Tämä ei tulisi lakkiaispöytään tms., vaan vapaamuotoisempaan tilaisuuteen, jossa vois ottaa pienen riskinkin. Myös ideat kelpaa, ei siis tarvitse olla valmista reseptiä. Kaikki hullutkin ajatukset otetaan ilolla vastaan!
6808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

... voileipäkakku sisältää varmasti purkin aitoa beluga-kaviaaria.

Lihaisaan versioon ankanmaksaa ja tryffelilastuja.

Äänestä
  • Hyi hemmetti! Lihaa ja suklaata. Onko se joku sweet-sour-juttu?

    Äänestä

  • ja tryffeliä kirjoitti:

    Hyi hemmetti! Lihaa ja suklaata. Onko se joku sweet-sour-juttu?

    Tryffelit ovat sieniä, jotka kasvavat maan sisällä Välimeren seuduilla. Siis maksaa ja sieniä, ei suklaata.

    Äänestä

Entäs esim. joku thaityylinen? Kookosta, ananasta, kanaa, ehkä jotain pähkinöitä? Kuorruttaa voisi vaikka sulatejuustolla ja pähkinärouheella. Intialaistyylinen kanasta? BLT leipä sovellettuna jotenkin? Tuli vain tällaisia ideoita mieleen.

Äänestä

Alkuperäisen bileet varmaan oli jo, mutta minulle saisi suoltaa ideoita: kesäkaudella olen mukana järjestämässä useita kemuja ja porukka on osittain samaa eri juhlissa, joten uudistua pitäisi...

Onko tämä ketju muuten väärällä palstalla??

Äänestä
  • avokaadotahna: 1-2 avokaadoa, 1:n sitruunan mehu, suolaa maun mukaan. Toi on perustahna.
    Johon voi sitten lisätä: Chilikastiketta tai keittettyä kanamunaa ja majoneessiä,tuorejuustoa, mahdollisuuksia on niin monia kun on kokkia.

    Tonnikalatahna: purkki tonnikalaa ja pieniksi kuutioituja suolakurkkua tai valmista kurkkupikkelsiä voi lisätä sitruunanmehua jos haluaa.

    Tuorejuustotahna: rahkaa, kermaviiliä tai maustamatonta tuorejuustoa, sekoita valmista dippikastiketta pussista maun mukaan, homejuusto on hyvää.

    Sitten majoneesitahna, joka on myös hyvää uuniperunoiden, Chipsien tms kassa. Sekoita majoneesiin maun mukaan ketsuppia ja tulista Chilikastiketta (ja dippaile). Tätä käytän voileipäkakun päällystämiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sipe kirjoitti:

Moi!

Oisko teillä jakaa hyviä voileipäkakun ohjeita? Voisi olla jotain muutakin kuin perinteinen kinkku tai savulohi/katka. Jotain etnisempää tai muuten jotain uutta ajatusta? Tämä ei tulisi lakkiaispöytään tms., vaan vapaamuotoisempaan tilaisuuteen, jossa vois ottaa pienen riskinkin. Myös ideat kelpaa, ei siis tarvitse olla valmista reseptiä. Kaikki hullutkin ajatukset otetaan ilolla vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu