Onko keitele kemijärvelle oikeasti hyväksi ?? Vai aiheuttaako se ongelmia tulevaisuudessa. Matala palkka-alat aiheuttavat lopulta yhteiskunnallisisa ongelmia
KEITELE GROUP Matala palkka-ala
Anonyymi
817006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
MATALIMPIEN PALKKOJEN ALENTAMINEN KASVATTAA PITKÄLLÄ AIKAVÄLILLÄ TULOEROJA, MIK Ä PUOLESTA AN HEIKENTÄ Ä TALOUSK ASVUA .
Matalapalkkatyö altistaa hyväksikäytölle, jatkossakin
T YÖNANTAJAT JA T YÖNTEKIJÄT EIVÄT TOSIASIASSA OLE SAMANARVOISESSA NEUVOTTELUASEMASSA KESKENÄÄN. T YÖNTEKIJÄ ON ALTAVASTA AJA .
Niin ja ne vasta tuottavakint yhteiskunnalle ongelmia jos kaikki alkavat makailemaan kortistossa. On se kumma jos työt ei maistu. Jollakin palkoilla son aloitettava . Kyllä lokkaus loppuu kun valtion kirstu on tyhjä. Ansiosidonnaiset edut lakkaavat. Alkaa 10 tunnilta kiinnostamaan ,noin aluksi ?
Työ maistuu muttei keiteleen tarjoama orja työ. Tämähän on mahtava homma jos ihmiset huomaa että vaihtoehtoja on olemassa. Jos työ ei kiinnosta niin ei pisä ihmetellä että päätyy keiteleelle töihin. Kaiken kaikkiaan tuohon ei kannata pyrkiäkkään. Tämä yksi ja sama pössi on näköjään niin syvällä keitele hommissa että ei voi enää tehdä valintoja elämässä. Tollaseen eio kannata pyrkiä.
Kun on huono palkka ja perheellinen on yhteiskunnan pakko tukea, että ei joudu kadulle. Onko tämä sitten oikeen sitä en tiedä. Itse olen töissä ja perhettä on. Saamme asumistukea ja toimeentulotukea koska rahat ei riitä, vaikka tosi nuukasti elämme. Se että motivaatiota riittää käydä töissä on vähän koetuksella kun se ei tavalla an auta mitään. Elintaso on justiin sama vaikka jäisin kotiin. On tämä ihmeellistä, ettei minimipalkkalakia saada aikaiseksi
Keiteleen nuorten kannattaa katsella töitä Ruotsista ja Norjasta. Jos Suomessa ei ole 10€ tunti hommia. Ei sillä elä edes aikuinen yksi kun töihin menoon tarvitsee auton.
pois vain keiteleeltä muualle töihin. se on oikea homma. kannattaa jättää nämä itseään säälivät moukat taakse ennen kuin vetävät mukanaan kapea katseiseen maailmaansa
Työ on helvetin rankkaa, eikä se kohtaa palkkausta
Teet viikonloput ja illat. Sun on pakko tulla aikaisin töihin, ei ole vaihtoehtoa. Muuten oot jäljessä jo pelipaikalle mennessä. Henkilökuntaa on vähän ja työajat on usein ihan perseestä”
Tehokkuusajattelussa ei sinällään ole mitään vikaa, mutta jos työ on monotonista ja huonosti palkattua, ja ainoa asia, mitä ihminen saa kompensaationa menetetystä vapaa-ajastaan on ei-niin-kaksinen palkka, niin ymmärrän kyllä sen glamourin, mikä tästä ympäriltä on kadonnu
korvaus+on+työstä+ja+sen+helpoudesta+,+eikä+kenenkään+vääristyneestä+käsityksetä+kun+niin+sanottu+korvaus+vapaa-ajasta
95%+ajasta+on+enemmän+ku+ajantappamista+ei+oikeaa+työtä+tartte+tehdä+montaakaan+kertaa+vuorossa,+taitaa+monelle+se+tauolle+kävely+olla+se+päivän+raskain+suoritus
Niin. Jos haluaa tehdä töitä niin keitele ei ole oikea paikka
aivan ei kannata mennä keiteelle töihin
Taas tätä keiteleen paskan jauhantaa. asioita vääristellään niin paljon kuin vain voidaan ja yritetään rakentaa mielyttävää ja helppoa työpaikkaa. SITÄ SE SAATANA EI OLE AINAKAAN DUUNARILLA.
Taas tänne jokku pössit johtoportaasta kirjoittelee ja yrittää rakentaa jotain utopiaa tästä paiakasta. KEITELEEN SAHA ON YHTÄ PASKAAA. PASKAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Totta
en mee
samaan syssyyn saisi sitten niputtaa lähes kaikki kemijärven ja lähialueen työt jos tuo raha ei kelpaa , mukamasten matalapalkka. se pitää sittensiivoojien ja kauppojen kassaojenkin laittaa kapina pystyyn kun työt on paljon raskaampaa ja vähemmän saavat
Vai raskaamapaa. heh he. Enemmän tienaavat kuin puu pellet
Olet ihan oikeassa. Kannattaa oikeasti lähteä etsimään parempaa jos työstä ei jää käteen kuin tupakkarahat. Duunarille jolla ei ole isoja takametsiä joilla elää ei kannata jäädä Keiteleelle.
Ahaa...nää kirjoottajat menevätkin töihin niihin päätösperäisiin työpaikkoihin ? Demari työministeri Haatainen on tosi nokkela . Mutta täällä on vain päätösperättömiä laiskoja jokka kirjoottelevat tälle sivulle.
Työ on heille myrkkyä.
Puratko pahaa oloasi kun et nyt pääsekkään sellutehtaalle töihin.
Hän voi myös purkaa omaa pahoinvointiaan ja huonommuuden tunteitaan toiseen − suojautua toista haukkumalla. On turvallisempaa olla puolustuskannalla ja lytätä toinen vaikka kaiken varalta.
Kannattaisi mennä sinne psykologille juttelemaan, sinua vaivaamista työttömistä.
Kyllä tuon ymmärtää jos on omakotitalo perhe ja paljon lainoja otettu. Henkilö on tajunnut olevansa lopun elämänsä kiinni keitele groupin hommissa kemijärvellä huonolla palkan kehityksellä, mikä on myös totta.
Henkilö joka salaa toivoisi elävänsä poikamiehen elämää ja vapaa tekeen ja meneen minne haluaa ( jopa alan vaihto jota uhosaa aina humalapäissään) muttei voi koska on sidottu.
Veikkaan että sahan hommat ei ole kuin yhden ihmisen unelmaduuni.
Olisi vanhempien jo pitänyt neuvoa näitä amispösilöitä etteivät osta täältä.taloa vaan katsovat elämää muuallakin.
keitele groupin pössi "pasi" taas vääristelee asioita tapansa mukaan sekä mollaa ihmisiä. Yleensä tollaset tyypit on kahledittu firmaan kiinni joten muuta elämää ei ole kuin tuo lesta kepulaisten oma utopia. Valehtelevat ja vääristelevät asioita kuten vanhollis lestadiolaiset konsanaan.
Hullu paikka tuo keiteleen saha kemijärvellä.
Alkuperäiseen kysymykseen vastaus on kyllä, kyllä varmasti aiheuttaa ongelmia.
Ainakin keiteleellä kuullemma kuntapäättäjät nuoleskelevat ja mielistelevät grouppia ja antaavat öljyjä yms. PASKAA mitä sadevesiviemäriä pitkin nilakkaan nyt sieltä valuukaan. Eikä kukaan puutu millään tavalla asiaan!
Kyllä riitti keitele ja keiteleen pienet piirit, nyt ei minua sido sinne enää mikään kun mökinkin möin pois.
aiheuttaa ongelmia, mielenterveys ongelmia aiheuttaa tämä työ kyllä aiheuttaa mielenterveys ongelmia.
huono työnantaja
Kyllä tällasella lestadiolais meiningillä hoidetu firman hommat kannattaa jättää väliin.
Työt on niin helppoja ettei palkkaa ole kova
Ovathan sahatyöt tyypillisesti jo koulutusvaatimukseltaan vaatimattomia.
Miksipä sitten Kemijärvellä sahatyö olisi korkeapalkkaisempaa kuin muualla Suomessa???
Asuntovelka tai huoneenvuokra on Kemijärvellä huomattavasti alhaisempaa kuin keskimäärin Suomessa. Eli Keiteleen palkalla pärjää näillä seuduilla ihan mukavasti.
Jep. Täällä pari tyytymätöntä puliukkoa kirjoittelee, kun miehet tekee töitä.
Mikäli meinaa sahalla viihtyä niin pitää myös viihtyä muutenkin kemijärvellä. En tarkota pahalla. Jos ei viihdy kempassa niin parempi lähteä pois.
Keitele on siinä määrin hyvä paikka että se on matalankynnyksen työpaikka. Palkka on matala koska työ on helppoa, koneetahan tekee kaiken se on vain valvonta hommaa. Kohtuu työpaikka "ensityönä".
Tottakai jos palvelut karkaa kunnasta muualle niin kyllähän se vaikuttaa kaikkeen. Vaikea saada uusia työntekijöitä tehtaalle jotka sitoutuisi pitkäksi aikaa.
Mitä on noita kunnan sekoiluja lukenu / kattonu/ kuullut niin ei hyvältä näytä.
keiteleen palkoilla pakko viihtyä kempassa kun varaa ei ole matkustella :D
Koneet tekee sen minkä ovat ohjelmoituja tekemään, operaattorilla on iso vastuu tuotannon kannalta että kone toimii, ja jos palkka on 9€ niin kummakos jos ei kiinosta muut kuin mollin sivut kun koneet sekoaa syystä tai toisesta(jota tapahtuu jatkuvalla syötöllä).
Tuossa 'kevyessä valvonta työssä' on yhtä paljon perää kuin Timon vappusatasessa
Eiks se vappusatanen ollu demareiden ja Antti Rinteen luoaus ? No se titenkin jäi saamatta kuten demareilla on tapana.
Ei ole kevyttä ei. Jos joku väittää muuta niin se on työnjohtopuoli joka yrittää saada uusia työntekijöitä.
Peräsuoli ulkona saa ravata ja yrittää pysyä koneiden tahdissa mukana. Päätöntä touhua 8-9€ tuntipalkalla.
en ole koskaan niin helpolla saanut rahaa kun siellä , pahimmat päivät oli kun piti keksiä tekemistä että pysy hereillä . hävetti palkkapäivänä edes ottaa tiliä vastaan kun en kokenut että olin ollut edes töissä . Pakkomuutto perheen kanssa toiselle paikkakunnalle vei tämänkin helppouden .
koneet pysy paikoillaan , ei niiden perässä tartte ravata. Työtkin ne teki sun puolesta .
Kepulasita paskan jauhamista.
Missä lie "mikä mikä maassa" olet ollu töissä.
Kädet taskussa kuitenkin olet ollu niinkuin moni työnjohtaja. Pistivät varmaan siivoaan pönttöjä tuon takia ja tuon jälkeen otit lopputilin.
Onhan se 8e/h raha. heh heh hee. Ennemmin teen oikeita kunnon töitä reilulla palkalla kuin tuolla saatana huonolla palkalla kantelisin saatana pohja puita tai pinoaisin lamelleja sekä kuuntelisin kuinka joka päivä valehdellaan ja vääristellään asioita minkä keretään..
Työnjohto vain kehuu oikeaksi työmieheksi ja muuta 70 luvun paskaa. Mennyt on mennyttä. Tikulla sitä silmään joka menneitä muistelee. Tehdas on eläkeläisten paikka ei nuorten.
hernekeitto ripulit vois käydä vääntämässä jonnekkin kuivien lamelli pakettien väliin. olis siinä ihmettelemistä monella pressu hallissa. hahahahahahahaaahah
Lämpötilat nousee ja reikätalon raadoista ja ulosteista lähtevät hajut tulee taas esille. aaah aaah niiskuti niiskuti. Haju joka peittää allensa kyllä mäntypuun tuoksunkin kun oikein celsiukset nousee mittarissa.
Miten voi motivoida itsensä heräämään aamulla töihin, jossa ainoa pelastus on kahdeksan tunnin päästä häämöttävä kotiinlähtö. Jotain motivaatiota tarvitsisin, mutta tällä hetkellä mikään ei saa minua nauttimaan vittuilusta työtehoista, ärsyttävistä työkavereista ja surkeasta palkasta. Oma syy, mitäs läksin tälle tielle mutta vituttaa...olen harkinnut todella vakavasti lopputuliliä, mutta totuus on että sekin on rahasta kiinni.. köyhä ei voi ottaa edes lopputiliä..
Hae muita työpaikkoja. Kyllä Kemijärvelläkin joskus muita paikkoja aukeaa ja pääset pois.
Älkääkä valittako. Hulluja ootte jos tolla keiteleen palkalla hommia teette.... lähdin itse opiskelemaan infra alaa ja saan koulutusrahaa n.960€ per 4vko käteen nettona. elämässä on vaihtoehtoja.
Lähes+100+%+korotus+palkan+suhteen.+Infra+alan+osaajille+on+tarvetta+nyt.+Palkka+on+parempi+kuin+jossain+sahalla+tai+liimapuiden+teossa.+Eikä+tarvii+rehkiä+niin+saatanasti+tienestinsä+eteen+joka+päivä.
Taitaa olla aika lähelle sama summa mikä jää käteen tuolla keiteleelläkin, ei paljoa heitä. Ennemmin kannattaa opiskella kuin mennä sahalle töihin.
Tavalla tai toisella kynivät kuitenkin tuon neton ja käteen jää vain sen verran että saa vuokran maksettua.
Ruokailu, autopaikka, sähkötolppa ynnä muuta skeidaa. Noistahan kertyy kk sitten se muutama sata euroa.
FUCK U Keitele group.
Kyllä tämmönen virma kannattaa jättää työhausta poies kokonaan. Tännekkö ne tosi työntekijät päätyypi. Paskat sanon minä. Lähes uusavutonta porukkaa näyttti olevan kun tuolla käväsin kattoon noiden puuaivojen työntekoa.
Nyt hakemaan taskurahaa aaayyy liikkeen kautta. Savon Sanomissa on juttua kuinka "epäherrasmiesmäisesti' duunari hakenut sitä, mihin ainakin käräjäoikeuden mielestä oli oikeus, kun korvauksia sai.
Jotenkin epäilen, että kun "herrasmiehistä" tulevina vuosikymmeninä puhutaan, niin Keiteleen ja Vieremän teollisuuden, sinällään erittäinkin ansioituneille, rakentajille on varattu hieman erilaiset muistelot. Ja tulevat paikalliset sopimiset saattavat vielä tehdä lisää muisteltavaa..
Hyvä että joku veti keitele groupin oikeuteen ja voitti vielä. Tästä se lähtee. Seuraavaksi joku joukkokanne vielä niin duunarin mieltäkin lämmittää.
Käsittämätöntä, eikö vain kannattaisi elää sovussa. Tämähän vain lisää halua liittyä ammattiyhdistykseen porukan. Nyt eletään kuitenki 2020 lukua ja asioista pitäisi sopia työntekijäpuolen ja työantajan. Lisäksi noudattaa tessiä joka on ihan minimi kun puhutaan palkoista ja ehdoista. Suomalainen yhteiskunta ei kestä sitä että köyhimpiä duunareita sorretaan ja pidetään nälkäpalkalla töissä. Kannattaa vähimmäisvaatimuksista edes pitää kiinni. Kuulostaa sairaalta että on niin ahne, että sekin muka on Liikaa...
Eiks lehessä ollu et Keitele tarjonnu parempaa sopimusta kun Teollisuusliito on saanu neuvoteltua muille sahoilel ?
Parempi sopimus työnantajan kannalta ei työntekijän. Sopimus joka parantaa firman toimintaa ja oikeuksia toimia mutta samalla polkee työntekijää enemmän. Tällanen sopimus ei ole enää ihmisarvon kannalta hyvä. Selkeä lestadiolaisuus paista läpi.
Kaikki mitä lehdissä ja tiedotusvälineissä kirjoitetaan on totta - varsinkin silloin kun juttujen asiasisältö perustuu tuomioistuimessa työsyrjintään syylliseksi todetun yrityksen johtohenkilöiltä saatuun "tietoon"
Miksikään Keitele ei suosi ammattiliittoja jos he tekevät huonompia sopimuksia kuin yritys itse.
Miksi yritykset haluavat paikallista sopimista, silläkö että he saisivat maksaa parempaa palkkaa?
Ei hyödytä täällä tarjota muita kuin matalapalkka-alan töitä, koska muunlaista tuövoimaa ei Kemijärvellä ole tarjolla.
Nuoret lähtee poies ja niin se vain menee. Vanhoille ihmisille on ainaski jotain töitä tarjolla. Jos eläikään on vajaa 9 vuotta niin mikä tahansa työ kelpaa.
9h×80×2=1440€ brutto. Siitä verot ja muut vähennykset pois. Voihan naurava näkkileipä. Ehkä sillä nuori joka asuu vanhempiensa luona ja saa sieltä myös ruuan niin pärjää. Mutta jos perheellinen tuolla rahalla yrittää elää niin sossun ja kelan luukulta saa lisää ruikuttaa. Se on suora tuki firmalle valtiolta. Maksaa niin huonoa palkkaa että työntekijä joutuu hakeen esim. Asumistukea. Jos ja kun on töissä niin pitäisi palkan olla sellainen että pakolliset menot pystyy sillä hoitaa.
Tähän juurikin perustuu miksi Suomeen halutaan ulkomailta halpatyövoimaa.
- Jos työvoimaa on runsaasti tarjolla silloin firmat voi maksaa pienepää palkkaa. Myrkkyä olisi jos työvoimasta on pulaa työn hintakin nousee.
Pääkaupunkiseudulla on työtä mutta kalliit asunnot. Matalapalkka-alalla palkalla ei työntekijä pysty liioin vuokriaan maksamaan. Verorahoista joudutaankin työntekijää tukemaan monin keinoin, asumistuki, mahdollisesti vielä sossukin avustaa.
Firmille e tämä on edullista, sijoittajat tykkäävät, on tämävuosi ollut sijoittajille kulta-aikaa.
"9h×80×2=1440€ brutto. Siitä verot ja muut vähennykset pois."
Perustuntipalkka näyttää olevan 9€/tunti
Ei kai tuo 1440€ ole lopullinen kuukausipalkka?
Paljonko on kuukauden kokonaispalkka, jos tuohon lisää vuorolisät sun muut korvaukset?
Tehän teettä lauantainakin töitä, viikossa tulee 40 8=48tuntia, mutta Keitele ei maksa lauantaita ylitöinä vaan siitä saa 0.5 päivää eli 4tuntia lomaa?
Miksi menette/olette töissä tuolla? Kohtelevat ihmisiä huonosti kuten yrittjäjien pj sun muut vihaiset lahkolaiset. Laittakaa molliin haku pk-seudun työpaikat. Teidät revittäis ilomielin lähes tuplapalkalla töihin. Paikallisista ei ole mihinkään siellä.
Nuorena menty tehtaalle töihin ja nyt on omakotitalo ja perhe painolastina. Tämmösillä jutuilla keitele sitouttaa ihmisiä paikkakunnalle. Velkaa pankista ja velkaa keitele lestadiotoiminnalle. Kuolema on ainoa joka korjaa.
Ne jotka hommaavat vuokra kämpän kempasta pääsevät kaikkein nopeiten poiskin. Onneksi oli sukulaisella kesämökki kempassa niin helpolla pääsin.
Piti käydä itse rekry koulutuksen kautta katsoo mikä on keiteleen meininki. Aika nopeesti tuli esille mikä on homman nimi käytännössä vaikka yrittivät vaikuttaa viimoseen asti että asiat eivät ole niinkuin näet niiden olevan. Tästä olin varma etten jää taloon töihin. En allekirjoittanut luihua sopimusta mitä kylävainio tarjosi, siitähän ukko veti herneet nenään (kesän kohokohtia).
Olihan se kohtuu mukava kesä kemijärvellä kun komeita päiviä vain tuntu riittävän loppuun asti.
Olla vain ja ladata akkuja ja ktasoa kun keiteleen palkolliset tekee töitä aivan sikana ja itse ottaa rennosti oli se hauskaa. Tressiä en repinyt samalla tavalla kuin muut, lähinnä nautiskelin katsomalla pösilöiden urakointia pelkän tuntipalkan eteen.
Raksalla tienaa paremmin kuin keiteleellä, oli työtehtävä kuva mikä vain. Jopa apulainenkin tienaa paremmin.
Älä kyllästy. Kyllä demareiden masinoima Aktiivimalli-II hoitaa töitä kaikille !
No tuota kyllä se persut on luvanneet jussin ja riikan suulla panna kaikki orjatöihin.
En ole ite tehtaalle edes käyny ja toivon mukaan ei koskaan tarvitsekkaan. Olen kuullut paljon noita juttuja jossa tehdasta kehutaan ja arvostetaan kuulemma työntekijöitä.
Noh siitä sitten eteenpäin. Minkä ihmeen takia menettävät hermonsa kun joku vaihtaa työpaikkaa tai ei kirjoita laisinkaan sopimusta. Jos asiat olisivat niin hyvin kuin väittävät olisi käyttäytyminenkin aivan toisenlaista.
Hyvin vahva kaksimielisyys ja sekopäisyys tulee esille sekä jonkinsortin vainoharhaisuus.
Teiden kunnossapito hommat ovat kannattavempaa kuin keitele järjettömyys. Palkka on juuri oikea eikä tarvi ressata samalla tavalla kuin tehtaalla. Talvikin menee nopeesti ohi tällä tavalla, tietöitä riittää ja palkkakin on hyvä.Keitele on vaan surkia paikka
Jos ihmisellä ei ole mitään ammattitason koulutusta on matalapalkka-alan työt ainoa mitä saa, näin yksinkertaista se on. Kemijärvi ei ole tunnettu paikkakuntana missä olisi korkeasti koulutettua työvoimaa, joten Keiteleen kaltaiset työnantajat on tänne hyvin sopivia työnantajaksi.
Ne tyypit joilla on jääny koulut käymättä pysyvät keiteleellä koska eivät osaa tehdä mitään muuta.
Ei mitään hyvää sanottavaa, arvostus kateissa. Tuotantomäärät kasvaneet älyttömästi ja palkka ei. Sitten ihmeellistä toimintaa Keiteleen pajan puolella. Siellä varsinkin vastaava esimies/työnjohtaja tekee illat omia töitään ja rakentelee vaikka mitä rautarakenne töitä ja kuskaa niitä omalla autollaan kotiin. Ihan suoranaista varastamista ja järjestelmällistä röyhkeää toimintaa. Ei ole oikein muita työntekijöitä kohtaan ja tätä on jatkunut jo vuosikausia.
Uusi TESsikin on vain naurun asia. Tätä pitäs sitten kestää. Koska sekoaa pää, en tiedä enkä enää välitä.
Polttoaineiden hintojen kohoaminen on paha, jos käyt kauempaa töissä missä tahansa ja käytät omaa autoa ja työmatkaa kertyy viikolle satoja kilometrejä.
Aloittajalle
Eräs kaupungin johtaja keskisuomesta sanoi että:
Alle 10€ palkat ovat tappiollisia kunnille verrattuna verotuottoon ja kuluihin.
Alkaa kuulemma tuomaan enempi verovaroja vasta tuolla 13€ tuntipalkalla.
Tuo on raaka fakta matala palkka aloilta. Pitkällä juoksulla työnantaja voittaa ja kaikki muut häviää.
Kyllä näillä palkoilla pärjää. Edellytyksenä on tietenkin että saa asumis- ja toimeentulotukea. Aivan samaa ei saa kun matut mutta kumminkin!!
Kannattaa olla mamu. Paremmat tuet kuin normi suomalaisella. Jos on kielimuuri ongelma niin eipä tarvi mennä enää edes keiteleelle töihin. Riittää vaan että makaat sohvalla ja juot. Siitä huolimatta menee paremmin kuin keiteleen työntekijällä.
Yrittävät saada tekniikan ammattilaisia allekirjoittaan helvetin huonon työsopimuksen. Teettävät helvetin paljon töitä ammattilaisille ja surkialla palkalla. Jos tonne kuitenki päätyy niin ei kannta alkaa kovin reuhkimaan.
Eise ole tyhmä joka pyytää vaan se joka antaa / kirjoittaa suostumuksen.
Eipä ole ihme jos ei porukka jää taloon töihin 2kk jälkeen.
Oli todella huono paikka. Työntekijöistä ei pidetä mitään huolta. Eivät ole ikinä irtisanoneet tai lomauttaneet. Ovat potkineet porukkaa pihalle MUTTA eivät ole käyttäneet noita sanoja. Lähinnä ovat savustaneet työntekijän irtisanoutumaan. Eli tämä on vain sanoilla kikkailua. Vanha kansa uskoo sokeasti asioihin sen takai vanhat tavat ovat tiukasti tuolla koska niiden kautta voidaan ohjata ihmistä miten halutaan jos ei onnistu niin sitten kostetaan jollain kierolla tavalla.
40-60 luvun henkeä ei paljoa enää ole yhteiskunnassa joten se näkyy myös keiteleellä työvaoimapulana. Nuoriin ei uppoa tuommonen vanhana ajan sössötys, tietenkin poikkeuksiakin on. Kyllä se näidenkin silmät 6kk-3 vuoden jälkeen aukeaa ja sitten otetaan lopputili.