Imelletty Mokko.
Imelletty mokko. Kun massiivinen leivinuuni lämmitettiin, perinteinen imelletty mokko kypsennettiin perinteisesti leivinuunin jälkilämmössä.
Nykyisin mokko valmistuu kätevästi sähkölieden uunissa. Uunin lämpötila kannattaa varmistaa yksinkertasella uuninlämpömittarilla. Soseen lämpötilan voi mitata yksinkertaisella kinkunpaisto mittarilla, tai nykyaikaisemmalla digitaalisella mittarilla.
Mokko on imelletty perunalaatikko, sen valmistamiseen kuluu aikaa noin 6-7 tuntia. Isot täysin kypsennetyt perunat muhennetaan kuumina hyvin ja ohennetaan puuromaiseksi soseeksi kuumalla keittovedellä. Kuiva sose ei aina edes imelly.
Mokkosose jäähdytetään huolellisuutta noudattaen ja välillä sekoittaen noin 70 asteiseksi. Vehnäjauhot sekoitetaan vähitellen 70 asteiseksi jäähdytettyyn mokkososeeseen. Tarvittaessa lisätään 70 asteista vettä. Annetaan mokkososeen imeltyä 65-70 asteisessa uunissa noin 2½-3 tuntia. Sekoitetaan 2-4 kertaa ja maistamalla seurataan mokkososeen imeltymisen edistymistä.
Imeltyneeseen mokkososeeseen lisätään ohuita voisiivuja. Voisiivut sulaa helposti mokkososeeseen. Lisätään maitoa niin että saadaan hiukan ohennettu puuromainen mokkosose. Lisätään suola. Mokkosose laitetaan voideltuun mokon arvolle sopivaan uunivuokaan. Pinnalle lisätään muutamia voinokareita. Jos haluaa, pinnalle voi ripotella korppujauhoa.
Mokkoa paistetaan aluksi sähkölieden noin 190-210 asteisessa uunissa. Kun mokko saa väriä ja se alkaa kuplimaan, alennetaan uunin lämpötila 135-145 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voidaan paistaa täydempiä vuokia. Mokkoa paistetaan noin 3 tuntia.
10 perunaa, isoa, muussataan kuumina tosi hyvin ja ohennetaan kuumalla keittovedellä.
Mokkosose jäähdytetään noin 70 asteiseksi huolellisesti ja välillä sekoittaen.
Imelletään 65-70 asteisessa sähkölieden uunissa 2½-3 tuntia. Varmista maistamalla. Ylipitkää imeltämistä kannattaa välttää, koska se huonontaa imeltymistulosta.
Imeltyneeseen mokkososeeseen lisätään voi siivuina sulamaan ja maitoa. Saadaan sakeahko mokkosose. Lisätään suola. Sekoitetaan tasaiseksi.
Mokkoa paistetaan aluksi noin 200 asteisessa uunissa. Kun pinta saa väriä ja mokko alkaa kuplimaan, alennetaan uunin lämpötila 135-145 asteeseen ja annetaan mokon paistua noin 3 tuntia.
Imellettyyn mokkoon ei lisätä siirappia. Maku saadaan aidosti imeltämällä.
Mokosta tulee imeltämällä monen makuun sopivan makeaa. Maidon määrä on vähän maun ja tuntuman mukaan. Vehnäjauhoja 2 reilua ruokalusikallista.
Mokkoa on syöty perinteisesti 1700 -1800 luvuilta aina silloin kun isot massiiviset leivinuunit on lämmitetty. Jo monta vuosikymmentä ympäri vuoden prossakkaa on valmistettu nykyaikaisemmin sähkölieden uunissa. Imelletty mokko on tunnettu ruoka Kaakkois-Hämeessä. Hieman työläs, mutta kuitenkin helppo laitettava näin kotikonstein, mutta tehdäänhän sitä edelleenkin ympäri vuoden helposti sähkölieden uunissa. Tässä resepti muistin palauttamiseksi. Kun mokkoa valmistaa perinteisesti ympäri vuoden, valmistaminen muuttuu rutiiniluonteiseksi ja reseptiäkään ei välttämättä tarvita.
Imelletty Mokko
Anonyymi
3
385
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä hemmettiä on Mokko?
- Anonyymi
Oiskohan perunan joku murresana. Ainakin vaikuttaa imelletyltä perunalaatikolta. Tulin tänne piipahtamaan ja kertomaan pahan mieleni. Ajatelkaa, nuori polvi ei tykännyt herkustani, uuni-ohraryynipuurosta, joka on minun herkkuani. He menevät eettisiin ruokapaikkoihin, intialaiseen.
- Anonyymi
Mokko on paikallinen nimitys Päijät-Hämeessä. Samaan tapaan kuin prossakka on lounaissuomalainen-länsisuomalainen nimitys ja tuutsa on kymenlaaksolainen nimitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273485Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122679Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182632Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1142303Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761723Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261586Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1401293
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt111249