Olenko minä tyhmä?

Yliopiston idiootti?

Minä olen yliopistossa.
Yliopistoni opettajat kehuvat minua hyvin älykkääksi kaveriksi.
Valmistuin lukiosta lähes täydellisillä arvosanoilla.
Koulussa on aina mennyt loistavasti.
Useimmat asiat, jotka ovat olleet muille ihmisille hyvin vaikeita ymmärtää(näiden joukossa korkean ÄO:nkin omaavia), minä olen ymmärtänyt varsin vaivattomasti.

Jollekin kenties voisi tulla mieleen, että älykkyysosamääräni olisi korkea, kenties 150-160? Tai enemmän?

Väärin.

Lapsena "älykkyyteni" testattiin. Tulos oli: 79. Psykologien mukaan luokitukseni oli: psykologisesti heikkolahjainen.
Ei kuitenkaan käynyt aivan yksiin koulumenestykseni kanssa.
Kymmenen pistettä alempi tulos, ja minut olisi luokiteltu lievästi kehitysvammaiseksi!
No, ajattelin kokeilla, mitä nykypäivänä saan näistä testeistä, niin kokeilinpas sitten.
Ensin tein tieteen kuvalehden testin, jota monet ovat täällä netissä kehuneet suorin sanoin. Olisiko tulokseni nyt vähän korkeampi?
Ei.
Tulos oli 82.
No, toisena minulle suositeltiin eurooppalaista älykkyystestiä.
Tulos: 87.
No, iloinen pitäisi olla, koska se luokiteltaisiin jo keskimääräiseksi, heikoksi sellaiseksi tosin.
Sitten minulle sanottiin, kun kerroin näistä tuloksistani täällä netissä, että "mitä sinä näitä nettitestejä räpellät, ne eivät kerro mistään mitään, mene mensan testiin!"

No minä sitten menin. Hieman hermostuneena tosin, pääasiassa siitä syystä, että pelkäsin huonoa tulosta oikein tosissaan, olinhan aiemminkin saavuttanut korkeimmillaankin -vain- 87.
No, sitten kun sain tuloksen, niin maailmani musteni täysin- aika pysähtyi, ja tunsin vajoavani maan alle.
Tai siis pikemminkin lattian alle naapurihuoneistoon, toiseen kerrokseen.
Itseinhoni oli pahimmillaan.
Itsemurhaakin suunnittelin.
Ratkesin ryyppäämään.
Masennuin ja alkoholisoiduin, ja naisenikin jätti minut tästä syystä kaverieni ohella. Yliopistonkaan opiskelut eivät enää suju. Taloyhtiö uhkasi heittää minut pellolle, jos en maksa vuokraa tämän kuun loppuun mennessä.
Mutta Millä minä sen maksan; ei ole enää työpaikkaa, sain sieltä potkut. Masennukseni mursi koko elämäni.
Tulokseni oli vain 88.

Sittemmin olen hieman tasaantunut järkytyksestä ja esittänyt itselleni kysymyksen:
Mittaavatko älykkyystestit älykkyyttä?
Minun nähdäkseni kyky oppia asioita tehokkaasti on varma merkki älykkyydestä. Ilman älyä et voi oppia etkä ymmärtää. Olenko oikeassa tässä?
Jos olen, niin älykkyystestit romuttuvat, sillä olen(tai pikemminkin olin) erittäin hyvä oppimaan asioita, ja kun älykkyystestit eivät tätä oppimiskykyäni ilmennä, ne eivät myöskään voi olla "totta".

Oletteko mitä mieltä tästä?
Olen tässä yllämainitsemiani asioita pohdiskellut, ja uskon päättelyni perusteella, että minun tapaukseni todistaa sen, etteivät älykkyystestit VOI mitata älykkyyttä, kuten yllä esitin.

Näkemyksiä?

5

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrität sahata aivan turhaan linssiin.

    • ...

      Jos vedät elämäsi vessanpytystä alas vain typerän palikkatestin takia, taidat tosiaan olla tyhmä.

    • puute

      Jos ymmärrät kaiken niin hyvin, niin ymmärrät varmaan mistä ÄO:si johtuu. Vai olisiko ymmärryksessäsi kuitenkin joitain pieniä puutteita? ;)

      • lukihärjö?

        Kun kerran sanasokeutta ja numerosokeutta esiintyy, miksei sitten myös kuviosokeutta?


    • älytöntä

      ne ei kerro mitään.




      ahkeruus on älykkyyden lahjoista yks suurimpia

      tsemiä sulle elämään!

      kannattee miettiä mikä on elämässä miettimisen arvoista.. se se vasta älykästä onkin!!!

      onnellisuus!!! se on mun mielestä kaiken a ja ö, ja aö testi ei ainakaan sitä mittaa :)


      aurinkoista elämää sulle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      518
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe