7-vaihteisen kapan

Milloin 7-vaihteinen napavaihteisto (Nexus) pitää
viedä huoltoon. Taitaa normaalistikin pyöriä hiukan huonommin kuin esim. vaihteeton pyörä tai
esim. ulkovaihteinen. Onko huollettava kun ei enää pyöri kovin herkästi? Tulisiko pyöriä niin herkästi että esim. venttiili painuu alas kun jätetään vapaasti
pyörimään (fillari tietysti värinpäin, renkaat ylöspäin).
2608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on Nexus-7 vaihteisto Nishiki Hybrid 407RB -pyörässä. Vaihteistolle ymmärtääkseni suositellaan vuosittaista huoltoa, jossa se avataan ja puhdistetaan, sekä vaihdetaan uudet öljyt. Itse olen tuosta laistanut, mutta kolmen vuoden ja reilun 10 000 kilometrin jälkeen vaihteisto pelaa siitä huolimatta moitteettomasti.

Sanotaan, että pelkkää puhdistamista ja öljyämistä varten napa on varsin helppo purkaa (ja myös koota) avaamalla se vasemmalta puolelta muutamaksi hallittavissa olevaksi moduliksi. Itse en ole tätä tehnyt, joten en voi luvata että tieto pitää paikkansa. Aiheesta löytyy netistä (englanninkielistä) lisätietoa, kun etsit Sheldon Brown nimisen hepun sivut ja sieltä juttua napavaihteista.

Napavaihteinen pyörä ei pyöri yhtä herkästi kuin ketjuvaihteinen. Pelkän venttiilin painosta ei ainakaan minun takarenkaani muistaakseni pyörinyt edes uutena, mutta siihen vaikuttaa vaihteiston lisäksi pyörässäni oleva ja vastusta lisäävä rullajarru. Napavaihteinen on kyllä raskaampi polkea kuin ketjuvaihteinen, mutta ympärivuotisessa työmatka- ym. hyötyajossa olevassa pyörässä napavaihteisen vähäinen huoltotarve ja säänkestävyys kompensoivat pienet haittapuolet.

Äänestä
  • niin painoa on yli 1 kg,
    huoltotarve on minimaalinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huoltotarve? kirjoitti:

Milloin 7-vaihteinen napavaihteisto (Nexus) pitää
viedä huoltoon. Taitaa normaalistikin pyöriä hiukan huonommin kuin esim. vaihteeton pyörä tai
esim. ulkovaihteinen. Onko huollettava kun ei enää pyöri kovin herkästi? Tulisiko pyöriä niin herkästi että esim. venttiili painuu alas kun jätetään vapaasti
pyörimään (fillari tietysti värinpäin, renkaat ylöspäin).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu