Liikkumisrajoitukset

Meinaatkkos noudattaa liikkumisrajoituksia kun hallitus sellaista suunnittelee. Olettehan muutenkin kotona kaiket päivät mutta entäs jos joku pyytää treffeille vaikka niin menettekö vai ette?
Itse en aio noudattaa vaan menen kyllä ulkoilemaan ja siikaa onkimaan meren rantaan.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Moottorikulkuneuvon käyttö kielto kaikille yli 13.-vuotialle ja sitten kävelemiskielto yli 20-vuotiaille olisivat hyviä.

Äänestä

https://is.mediadelivery.fi/img/658/a9ce9832f8394779b821f8b917a5397b.jpg.webp

Kyllä Helsikiin pitää saada ulkonaliikkumiskielto, koska ravitoloiden ja sisätilojen sulkeuduttua helsinkiläiset hakeutuvat puistohin ja rannoille, kuten kuvassa nähdään, niin siellä on ruuhkaa, kuin kauppakeskuksessa tai baarissa.
Helsinkiläiset on erikoisia lauma eläimiä, halutaan asua keskustassa, liikkua ja kokoontua laumoihin.

Äänestä

En tykkää, jos ulkonaliikkumiskielto tulee, mutta täytyy kai siihenkin sitten yrittää sopeutua. Itse olen aika paljon kotona, mutta kyllä välillä on kiva päästä ulos ja mennä vaikka johonkin kahville, kirpputoreille ja kierrätyskeskuksiin käymään yms. liikkeisiin, käydä kirjastossa jne. Kuitenkin ruokakaupassa täytyy saada käydä, jos ulkonaliikkumskielto tulis ja myös vaatekaupoissa yms. jos tarttee joitain vaatteita tai jotkut uudet kengät, ei sellaista voi rajoittaa. Täytyy nyt yrittää tehdä asuntoa mahdollisimman viihtyisäksi ja ostaa kirjoja kirpputoreilta ja kierrätyskeskuksista ja ehtiä ostaa kevättä ja kesää varten kengät yms. asioita, jos vaikka ulkonaliikkumista rajoitettais jossain vaiheessa, että on sitten varustautunut.

Äänestä
  • Elätkö sä niin kädestä suuhun, että sulla kengät ja vaatteet niin vähissä/viimeisillään, että loppuvat muutamassa kuukaudessa. Ihmisten ongelma yleensä lienee päinvastainen. Vaatteita olisi sadoiksi vuosiksi ja lukemattomia kirjojakin loppuelämähåksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elätkö sä niin kädestä suuhun, että sulla kengät ja vaatteet niin vähissä/viimeisillään, että loppuvat muutamassa kuukaudessa. Ihmisten ongelma yleensä lienee päinvastainen. Vaatteita olisi sadoiksi vuosiksi ja lukemattomia kirjojakin loppuelämähåksi.

    Jep. Olen vähän laiska ostamaan itelleni vaatteita ja kenkiä, ostan yleensä kun tarvitsen jonkun uudenvaatteen tai uudet kengät ja ongelma myös se, ettei löydy aina mieleisiä ja mulla on melko isot laatukriteeritkin yleensä (no, joskus ostan vaikka en niin kauheasti tartteiskaan). Kai ton asian pitäis asteen tai pari muuttua.

    Kirjoja ostan, kun tykkään välillä lukea kirjoja ja ostan sellaisia, joista olen pitänyt (jotka lukenut jo aikaisemmin, mutta haluan myös itelleni, kun hyvä) tai sitten aihe kiinnostaa ja en ole lukenut ennen. Täytyy varustautua joillain kirjoillakin, jos kirjasto taas menee kiinni (vähän aikaa sitten täälläpäin ainakin pääkirjasto taas avautui, kun oli sitä ennen jonkun aikaa kiinni).

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elätkö sä niin kädestä suuhun, että sulla kengät ja vaatteet niin vähissä/viimeisillään, että loppuvat muutamassa kuukaudessa. Ihmisten ongelma yleensä lienee päinvastainen. Vaatteita olisi sadoiksi vuosiksi ja lukemattomia kirjojakin loppuelämähåksi.

    Ihmiset onkin materialisteja.

    Äänestä

  • Mihin tarvitset kenkiä ja vaatteita jos tulee ulkonaliikkumiskielto?
    Mieluummin hävität loputkin vaatteet ja etsit miehen seuraksi kotiin kun minnekään ei saa mennä. :)

    Äänestä

Urheilukielto olisi hyvä koko valtakuntaan jotta virus saadaan kuriin.

Äänestä

Idiomaattinen liikuntakeskus kuin autoMatti.... ARTM = automatic real money transfering machine.

idoootti.

Äänestä

Koirat aion ulkoiluttaa normaalisti. Töitä teen kotona jo muutenkin. Kaupassa pitää välillä käydä. Eli eipä muutu mikään.

Äänestä

Koirista saa hyvin korona-ruokaa kun teuraastaa ne ja heittää lihat pannulle vain.

Äänestä
  • Paljon helpommalla pääsee, kun ostaa kaupasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paljon helpommalla pääsee, kun ostaa kaupasta.

    Ei kaupasta voi ostaa koiranlihaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kaupasta voi ostaa koiranlihaa.

    Kiinassa voi

    Äänestä

Aion jatkossakin ulkoilla merimaisemissa.

Äänestä

Kukas sitä muuten vahtii sitten etten mene ulos tai ihmiset ei mene ulos. Täysin mahdoton ajatus ettei ulos saisi mennä. Kukas korvaa sitten menetykset kun kalastan niin mun pitää saada kalaa koska elän sillä kalalla joten pakko kalastaa lähes joka päivä.

Äänestä

Jos ei pysty liikkumaan niin joillain tähtikiikareilla voi katsella naapureiden ikkunoita kuten joku Konus-Slobodan Milosevic -tyyppisillä laseilla eli tähtikiikareilla toisten ihmisten toimintoja kuin jossain Alfred Hitchcockin elokuvassa: Takaikkuna :D

Äänestä
  • Jep ja voi olla oman elämänsä Hercule Poirot tai neiti Marple ja kuvitella näkevänsä murhia ja sitten yrittää ratkoa niitä.

    Äänestä

En aijo olla millään tapaa yhteistyökykyinen kun koko ajan vaaditaan ilman korvausta

Äänestä

Eihän tuo ulkonaliikkumiskielto voi koko Suomea tulla koskemaan. Ettäkö jossain kylillä jossa muutama hassu ihminen, kiellettäisiin liikkuminen vaikka metsissä? Itse aion käydä ulkoilemassa ulkoilmassa aina kun tunnen siihen tarvetta. Jos ei muualle, niin menen metsään, tuosta takapihalta sinne pääsee. Ettäkö tuo olisi joku korona riski? Näitten hyväosaisten lasketteluafterski oikeuksien ja baarien aukipito-oikeuksien takiako tavisten pitäs sisälle jäädä kokonaan? Nehän tän sai aikaan lepsuilevan hallituksen myötävaikutuksella, Treffit pitää varmaan sopia yöaikaan, hiippailla sinne syrjäkujia. Jos ulkonaliikkumiskielto tulee, pitää kai kaikki ei-välttämättömät työtki pistää tauolle, muuten taas jatketaan sitä täkkiä hölmöläisten malliin.

Äänestä

Maksulliset naiset jää työttömäksi koska ei saa kohta liikkua. Miehet joutuu runkkuhommia tekemään koska eivät pääse maksu naisen luokse.

Äänestä

Moottoriajoneuvoissa yleensäkin jarru-sekä kaasupolkimen käyttökiellto yli 25-vuotiaille heti vomaan.

Äänestä

Kyllä aion noudattaa, tosin minulla työvelvoite vaatii työpaikalla läsnäoloa ja liikun julkisilla. Joten .. aika vähäiseksi jää ulkonaliikkumiskielto minun osaltani. Ei siis vaikuta juuri mitenkään arkiseen elämääni. Tai siis koronanaikaiseen elämääni. Olen jo pitkälle sopeutunut erilaisiin rajoituksiin.

Jokainen pääsee helpommalla kun vain hyväksyy rajoitteet eikä taistele vastaan, varsinkin täällä etelässä missä tilanne uhkaa räjähtää käsiin. On tyhmää kuvitella että voisi itse säästyä sairastumiselta vaikka olisikin perusterve ja työikäinen. Järki käteen hoi...

Kyllä tilapäiset liikkumisrajoitukset parempi kuin esimerkiksi vastuu siitä että levittää tartuntaa eteenpäin. Ja aiheuttaa siten mahdollisesti jonkun kuoleman.

Äänestä

Sanna MArinerille välittömästi maastapoistumiskielto joka on voimassa seuraavat sata vuotta.

Äänestä

Typerin idea koskaan ettei kotoa saisi poistua. Minne katosi demokratia. Hallitus yrittää paikkaille omia virheitään rajoittamalla kansalaisten liikkumista. Ei se korona lopu niin ettei ihmiset pääse ulos ja tietenkin halpatyöläisiä se ei koske.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Meinaatkkos noudattaa liikkumisrajoituksia kun hallitus sellaista suunnittelee. Olettehan muutenkin kotona kaiket päivät mutta entäs jos joku pyytää treffeille vaikka niin menettekö vai ette?
Itse en aio noudattaa vaan menen kyllä ulkoilemaan ja siikaa onkimaan meren rantaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu