Olen keittänyt teräksisellä vedenkeittimellä Pellon keskustan vesijohtovettä muutaman kuukauden ajan. Seurauksena on, että keittimen sisus on pinttynyt pikimustaksi.
Olen keittänyt samalla keittimestä vettä Oulussa ja Helsingissä, jolloin mitään tällaista ei ole tapahtunut. Jopa vuoden käytön jälkeen keittimen sisusta on ollut kirkas. Mistä tällainen ilmiö voisi johtua? Onko Pellon putkistossa olla jokin pahasti vialla?
Onko muilla Pellon keskustan asukkailla samanlaisia kokemuksia? Suosittelen tarkastamaan vaikkapa vedenkeittimen? Pitäisikö tässä alkaa etsiä jonkinlaista vedensuodatinta asuntoon.
Linkissä keskustelu ja kuva liinasta, jolla tein yhden pyyhkäisyn teenkeittimen sisustaan.
https://ylilauta.org/sekalainen/129096287
Onko Pellon keskustan vesijohtovedessä jokin pahasti vialla?
11
268
Vastaukset
- Anonyymi
Pahalle näyttää kuva. En joisi tuollaista vettä, älä ainakaan lapsille anna. Näytteen voi lähettää tutkittavaksi ja jos paljastuu mitään, niin lähetä esimerkiksi Yle/Mot-ohjelmaan ja Iltalehteen.
- Anonyymi
Meilä on täällä Suomen puhtaimmat veet ja raikhain ilma! Onkhaan sulla keittimessä vikkaa?
- Anonyymi
Nyt vaan ilmoitusta menemään eteenpäin. Pääsevät tutkimaan muitakin epäkohtia. Eihän Pellossa mitään korjata eikä välitetä mistään. Tiedän sen ihan asuneena kunnan vuokrataloissa. Hometta ja kosteutta kämpissä. Niin ja vesi taitaa olla Suomen kalleinta. Pois vain sieltä niin nopeasti kun saa asiat järjestymään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt vaan ilmoitusta menemään eteenpäin. Pääsevät tutkimaan muitakin epäkohtia. Eihän Pellossa mitään korjata eikä välitetä mistään. Tiedän sen ihan asuneena kunnan vuokrataloissa. Hometta ja kosteutta kämpissä. Niin ja vesi taitaa olla Suomen kalleinta. Pois vain sieltä niin nopeasti kun saa asiat järjestymään.
Pidä kuitenkin huoli kun teet ilmoituksen että älä tee sitä lähikuntiin koska missään ei ole mitään vikaa.
- Anonyymi
Sul on pääs vikaa
- Anonyymi
Täällä häätyy väkiviinaetikan ja veden seoksella keittää vedenkeittimet kerran viikossa tai parissa niin eivät pääse piitymään. Puoliksi vettä ja toinen puoli etikkaa niin kyllä se siitä.
- Anonyymi
Aivan yhtä musta on itelläkin liina, kun vedenkeittimen puhdistaa. Monesti olen naureskellut, että näyttää siltä kuin auton konepellin alta puhdistaisi.
Kaikenlaista pontikan mäskiä on tullut nuoruudessa juotua, että tuskinpa tuo sen myrkyllisempää on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan yhtä musta on itelläkin liina, kun vedenkeittimen puhdistaa. Monesti olen naureskellut, että näyttää siltä kuin auton konepellin alta puhdistaisi.
Kaikenlaista pontikan mäskiä on tullut nuoruudessa juotua, että tuskinpa tuo sen myrkyllisempää on.Oisko pellolainen heittänyt sonnat siihen veteen
- Anonyymi
Hallituksen salaliitto - illuminaatit myrkyttävät juomaveden. D
- Anonyymi
Joo vasemmistolaista vettä rikkaammat ostavat kaupasta kirkkasta
- Anonyymi
Paljon on keskustan vedessä vikaa. Johtuu varmaankin siitä kun joutuu menemään ylämäkeen. Vasemaalla ja oikealla paljon puhtampaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589