Se Neandertalin ihmisen 2%

Juha Valste sanoi keskiviikkona 10.3.2021 puoliseiskassa että nyky ihminen pariutui aikoinaan Neandertalin ihmisen kanssa.
Tyypillinen tapa olisi ollut nyky ihmisen nainen ja Neandertalin ihmisen mies. Perustuuko ajatus tieteeseen vai ajatukseen ettei pieni nykyihmisen mies olisi saanut pillua suurelta Neandertalin ihmisen naiselta?
7202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itseä ihmetyttää aina nämä mystiset häviämiset. Ihmisen kohdalla täytyy olla kyse tiheyksistä. Neandertalilaisen on täytynyt olla jossain toisessa tiheydessä.

Tiheyksistä:

Planeettamme on siirtymässä kolmannesta tiheydestä neljänteen, jossa on enemmän energiaa ja tiheyttä, Muutos yhdestä tiheydestä seuraavaan tapahtuu kosmisen aikataulun mukaan

Meidän planeettamme väestöllä on vain tietty määrä aikaa kehittyä. Tämä aika on jaettu kolmeen 25 000-vuotiseen sykliin. 75 000 vuoden lopussa planeetta itsessään kehittyy.

Aine on eri tietoisuuden tasoilla eri tiheyksistä. Neljännessä tiheydessä keho on aineellisesti kevyempi kuin kolmannessa, mutta koostuu tiheämmin valosta ja energiasta. Englannin kielen sana ”light” kuvaa tätä asiaa osuvasti, koska sillä on kaksi eri merkitystä: se tarkoittaa sekä valoa että kevyttä. Kun valo värähtelee korkeasti, on paljon energiaa, ja olemus ja olo ovat kevyitä. Muodot ovat sulavia ja joustavia. Kun valo värähtelee matalasti, on vähemmän energiaa, ja olemus ja olo ovat raskaita. Tällöin muodot vaikuttavat kiinteiltä ja jähmeiltä, todellisuus vaikuttaa materiaaliselta.

Koska galaksimme toimii yhtä täsmällisesti kuin kellokoneisto, planeetan muutos kolmannesta tiheydestä neljänteen tapahtuu määrättynä ajankohtana, vaikka kukaan ihmisistä ei olisi siihen valmistautunut. Maa-planeetalla suurin osa väestöstä ei ole valmistautunut muutokseen.

Lähde. Kosminen valo. Neljäs tiheys ja sen lähestyminen.

Neandertalilaiset olivat nykyihmistä 10–15 senttimetriä lyhyempiä mutta yhtä painavia. Miehet olivat keskimäärin pituudeltaan 164 senttimetriä ja painoltaan noin 65 kilogrammaa, ja naiset 155 senttimetriä ja 51 kilogrammaa. He olivat ruumiinrakenteeltaan vankkoja: paksuluisia, lihaksikkaita ja hyvin vahvoja.[24] Yksilöiden välillä oli jonkin verran vaihtelua, vaikkakin ehkä vähemmän kuin nykyihmisillä.[11] Ruumiinrakenteensa kannalta neandertalinihminen kesti jääkausien kovia pakkasia suuremman lihasmassansa ansiosta paremmin kuin nykyihminen. Tasapainoelinten perusteella on päätelty neandertalinihmisen olleen hieman nykyihmistä kömpelömpi.[25].

Äänestä
  • Tämä on tiedepalsta. Tuo hömppä kuuluu New Ages palstalle, jos sinnekään.

    1Äänestä

Jos naaraalla on kovin pitkät reidet niin eihän tuonne yllä tavallinen mies ilman tikkaita eikä tikkaat ole mikään kovin vanha keksintö.

Äänestä

Kyllähän nykytekniikalla saadaan monissa tapauksissa selville onko jokin perimän yksityiskohta tullut äitilinjalta tai isälinjalta, mutta enpä ole perehtynyt juuri tuohon tapaukseen.

Neandertalilaisnainen oli aika skrode, joten sukupuolikontakti oletettavasti tapahtui yhteisymmärryksessä. Raiskausta yrittävältä häiskältä oltaisiin lyöty pää vartalon sisään. ; )

Äänestä

En+ole+asiaa+tutkinut,+mutta+käsittääkseni+ihmisen+mitokondrio-DNA+periytyy+vain+ja+ainoastaan+äidin+puolelta,+kun+taas+vastaavasti+Y-kromosomi+periytyy+luonnollisestikin+vain+miehen+puolelta.+Eli+jos+nykyihmisten+valtaosalla+on+soluissaan+nykyihmisen+mitokondrio-DNA:ta,+niin+silloin+risteytyminen+todennäköisesti+on+tapahtunut+neandertalimiehen+ja+nykyihmisnaisen+välillä.+Sitä+en+osaa+sanoa,+miksi+näin+on.+Se+harhakäsitys+täytyy+kuitenkin+korjata,+että+nykyihmisessä+olisi+vain+2%+neandertalilaista+DNA:ta.+Se+on+toki+pätevä+keskiarvo+(vaihteluväli+on+0-3%+välillä),+mutta+antaa+väärän+kuvan+asiasta.+Eri+ihmisillä+on+hieman+eri+osia+tästä+neandertal-DNA:sta,+joten+kaikilla+ei+ole+sitä+samaa+2%+osuutta.+Mutta+on+huomattava,+ettei+koko+ihmiskunnan+perimästä+voida+kerätä+kokonaista,+100%+neandertalin+perimää.+Aikojen+saatossa+nykyihmisen+perimästä+on+karsiutunut+meille+epäsuotuisat+geenit,+joten+loppupeleissä+vain+25%+neandertalien+DNA:sta+elää+hajautetusti+ihmiskunnan+keskellä

Äänestä

Se perustuu tieteeseen. Vain äidin kautta siirtyvät geenit ovat nedu-geeneistä yleisempiä.

Äänestä

Käsitys ihmisen evoluutiosta muuttuu ja toivottavasti tarkentuu edelleen. Ylen jutussa kiinnostavia asioita: https://yle.fi/uutiset/3-11998947

Ihmisen leukaluun muutokset on kummallinen asia, leukakyhmyn merkitystä ei kaiketi vieläkään tarkasti tunneta.

"Leukaluu osoitti tutkijoille heti, etteivät kyseessä voineet olla nykyihmisen jäänteet. Meillä on eteenpäin työntyvä leuka, toisin kuin millään muulla ihmislajilla.

...

Leuassa on enemmän neandertalilaispiirteitä kuin päälaessa. Se sopii hyvin aiempiin päätelmiin: sekä neandertalilaisilla että nykyihmisillä evoluutio muutti ensin kasvoja ja vasta myöhemmin päälaenluuta."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jormalaiset kirjoitti:

Juha Valste sanoi keskiviikkona 10.3.2021 puoliseiskassa että nyky ihminen pariutui aikoinaan Neandertalin ihmisen kanssa.
Tyypillinen tapa olisi ollut nyky ihmisen nainen ja Neandertalin ihmisen mies. Perustuuko ajatus tieteeseen vai ajatukseen ettei pieni nykyihmisen mies olisi saanut pillua suurelta Neandertalin ihmisen naiselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu